Vědecky potvrzeno: Tahle hodina je pro vstávání nejzdravější. Kdo ji dodržuje, zůstává mladý a plný energie
Ráno se vzbudit plní energie a pocitu, že můžete skály lámat. To je sen mnoha z nás. Ovšem ne vždy tomu tak je, velmi často se probudíme podráždění, unavení a s pocitem, že celý den nebude stát za nic. Vzbudit se čas od času do špatného rána není nic divného, nejsme roboti a naše vnitřní mechanismy jsou velmi složité. Je ale lepší těmto situacím předcházet a kvalitní odpočinek brát jako součást zdravého životního stylu.
O tom, v kolik vstávat, aby byl lidský organismus co nejlépe připravený na další den, se vedou dlouholeté spory a diskuze. Každý člověk je jiný a zatímco jednomu vyhovuje vstávat s východem slunce, druhý si raději pospí, protože jinak nedokáže fungovat. Určitým vodítkem, jak docílit skvělého rána, by mohlo být doporučení, které říká, že vstávat mezi 6. a 7. hodinou ranní je skvělým startem dne.
Základem je pravidelnost
I když se objevují názory, že vstávání mezi výše uvedenými hodinami se jeví jako nejlepší, je jasné, že ne všem to může vyhovovat. Pro mnohé lidi je to také nereálné kvůli pracovním povinnostem, nepravidelným směnám nebo vypravování dětí do školy. Ať už jsou okolnosti jakékoliv, je skvělé, když se podaří udržet ve vstávání řád. Naše tělo je dokonalý a sofistikovaný nástroj, který se rychle učí dobrým, ale i špatným návykům. Pokud mu dopřejete řád a poskytnete dostatek času na to, aby si zvyklo, uvidíte, že vaše rána budou mnohem příjemnější.

Rutina ranního vstávání úzce souvisí s večerním usínáním. I to je totiž na cestě ke kvalitnímu spánku klíčové. Neponocujte dlouho do noci, před spaním odložte chytré telefony, tablety a notebooky, omezit byste měli i televizi. Není nic lepšího, než se minimálně hodinku před spánkem odreagovat příjemným, tichým a harmonickým prostředím, které vaše tělo přirozeně připraví ke spánku. Vy tak rychleji usnete, nebudete se v noci budit a díky dostatečnému spánku ráno vyskočíte z postele jako nic. Potřebná regenerace zajistí, že vaše tělo zůstane déle biologicky mladší.
Večerní návyky, které vám zhoršují ranní vstávání
Existuje spousta okolností, které mají na spánek negativní vliv. Některé ovlivnit nemůžeme, jiné ano. Ve své moci máme totiž konzumaci jídel a nápojů. Chcete-li se dobře vyspat a zažít energicky odstartované ráno, před spaním vynechte alkohol. Na první pohled se zdá, že je na usínání dobrým lékem, ale v noci vám nastartuje metabolismus, vy se budíte a ráno jste pak unavení a mrzutí.
Vyvarovat byste se měli i tučných, sladkých a těžkých jídel, které namáhají zažívání. Místo aby vaše tělo v noci regenerovalo, musí se do rána poprat s laskominami, které jste si večer dopřáli k oblíbenému filmu. Buďte ke svému tělu laskaví, však vám odvádí skvělou službu. Dopřejte mu výživu v podobě lehkých jídel, neslazených nápojů a celkově zdravé vyvážené stravy. Medvědí službu kromě alkoholu umí udělat i čokoláda nebo káva s kofeinem. Pokud popřemýšlíte o tom, co je večer vhodné konzumovat, uvidíte, že se ve vašem těle velmi rychle začnou dít pozitivní změny. Budete se cítit zdravější, mladší, plní života, a i okolí si bude všímat vaší proměny.

Když ráno nestojí za nic, dejte si sprchu. Ranní sprcha je zázračným prostředkem, jak nastartovat tělo a mysl. Pokud se zrovna vzbudíte do dne, kdy cítíte, že to není ono, dopřejte si relaxační vodní očistu. Přiměřeně teplá voda dokáže skvěle aktivovat krevní oběh a tím okysličit váš mozek, který se bude hned cítit lépe. Navíc si posílíte imunitu a také smyjete zbytky kožních nečistot, které se na kůži usazují při spánku kvůli přirozenému nočnímu pocení.
Ať už si pro vstávání vyberete čas mezi 6. a 7. hodinou, nebo vstanete tak, jak to váš denní režim umožňuje, myslete na to, aby byl váš spánkový rituál pravidelný. Přes den se dostatečně hýbejte, pokuste se omezit stres a dopřejte si zdravé potraviny, které vám dodají energii.
zdroje: lidovky.cz, seznamzpravy.cz, svetzeny.cz