Co říká váš spánkový režim o vaší inteligenci? Odborníci mají fakta. Neuvěřitelné, jak moc to sedí
Bojujete celý život s tím, že váš mozek po ránu prostě nefunguje tak, jak má? Nechápete lidi, kteří chodí spát pomalu se západem slunce, aby ráno s prvními paprsky vyskočili svěží z postele, nastartovaní do nového dne a plni energie, které mají na rozdávání? Nebo jste naopak ti, kteří nerozumí osobám ponocujícím dlouho do noci, které v pozdních hodinách pracují, vaří, uklízejí a ráno si rády poleží klidně do pozdních dopoledních hodin a vy si myslíte, že jim jen zbytečně utíká drahocenný čas?
Nepochopení mezi ranními skřivany a nočními sovami je staré jako lidstvo samo. Každý z nás je jiný, máme jiný organismus a jinak nastavenou mysl. Zatímco jednomu vyhovuje brzké ranní vstávání, druhý si raději pospí a resty dohání po večerech a nocích. Vše se odvíjí od toho, jaký jste ve skutečnosti chronotyp neboli jakou máte vrozenou predispozici k plnění plánů a rozvrhů. Ani jeden životní styl není horší než druhý. Každý ať žije tak, jak mu vyhovuje – věděli jste ale, že celkový spánkový režim může být ukazatelem vaší inteligence?
Studie ukazují, že noční sovy mají bystřejší mysl
Jak jste na tom se spánkem vy? Jestli se řadíte k části populace nočních sov, určitě zbystřete. Vědci totiž zjistili, že lidé, kteří chodí spát pozdě v noci a vstávají až dopoledne, případně pod tíhou okolností vstávají brzy, ale do oběda prostě nedokážou nic plodného vymyslet, mají ve skutečnosti mnohem bystřejší mysl než ti, kteří vstávají časně ráno.

Výzkumu se věnoval tým britských vědců, kteří na základě informací z britské biobanky s více než 26 tisíci vzorky zjistili, že ponocující lidé mají mnohem rozvinutější kognitivní funkce než lidé z opačného spektra spánkového režimu. Zvýšení produktivity mozku dále podporuje dostatečně dlouhý nerušený spánek. Pokud v noci pravidelně spíte 7 až 9 hodin, váš mozek je pravděpodobně ve skvělé kondici a vaše kognitivní funkce na výši.
Délka spánku je životně důležitá. Dlouhodobě se nevyplácí spát ani moc, ani málo, prostě tak akorát. To potvrzuje i výzkumnice Raha Westová, která uvádí: „Je nezbytné pochopit, jak naše tělo funguje a na jaké spánkové procesy je nastaveno. Ovšem stejně zásadní je i přiměřený spánek.“
Využijte svůj potenciál noční sovy
Už máte vědecky podložené, že sovy nejsou rozhodně méněcenné a zakořeněný názor, že sovám utíká mnoho drahocenného času, protože ráno dlouho vyspávají, je neopodstatněný. Ve skutečnosti dobře naladěná noční sova dokáže za den značně převýšit efektivitu ranního skřivana, který je už po večerních zprávách nachystaný na kutě.
Lidé se spánkovým režimem nočních sov bývají mnohem sebevědomější, přímější a úspěšnější ve všech oblastech pracovního a sociálního života. Nebojí se dělat důležitá rozhodnutí a jejich názor je stavebním kamenem celé jejich osobnosti. Netrápí je přílišná únava a celý den si tak nějak lépe užívají.

Ve svých profesích bývají výkonnější, což potvrzují i personalisté, kteří si začali všímat, že efektivita práce se odvíjí od toho, jaký člověk vlastně je. A společnosti na tuto skutečnost začínají reagovat. Pokud je to jen trochu možné a zaměstnanci mají pozici, která je zaměřená především na duševní práci a není podřízena tlaku plnění úkolů na hodinové či denní bázi, jsou ke svým zaměstnancům benevolentnější a dopřávají jim flexibilitu. Však ředitelé a manažeři firem dobře vědí, že když dají lidem ty nejlepší podmínky, produktivita práce bude o to lepší.
Být ranní skřivan není nic špatného
To, že jste se narodili s chronotypem ranního skřivana, není vůbec nic špatného. Jste to prostě vy, vaše nastavení těla i mysli. V žádném případě se nemusíte cítit méněcenní, protože dobrého, kvalitního a inteligentního člověka dělá ve skutečnosti celá řada dalších okolností.
Nelze paušálně rozdělovat lidi na chytré noční sovy a méně chytré ranní skřivany. Lidský mozek je neskutečně složitá oblast, na kterou má vliv prostředí, geny, vzdělání, povaha atd. Vždy buďte sami sebou a poslouchejte své tělo.
zdroje: vlasta.cz, seznamzpravy.cz