5 jasných znamení, že máte málo vitamínu D. Sedí to? Rychle s tím něco udělejte
V zimních měsících, kdy je slunečných dnů opravdu pomálu, řada lidí trpí nedostatkem vitamínu D. Mnozí z nich o tom ale vůbec neví. Deficit vitamínu D totiž dává tělo najevo leckdy nenápadnými příznaky.
Vitamín D do těla v menší míře dostáváme stravou, nejvíce ho ale přijímáme ze slunce. Právě v momentě, kdy na naši kůži dopadají sluneční paprsky, se v pokožce tento vitamín začne vytvářet. Přes léto jej tedy máme v sobě více než dost. Během zimy, kdy je často zatažená obloha a brzy se stmívá, ale mnozí trpí nedostatkem tohoto „slunečního” vitamínu. Ten má přitom v těle nezastupitelnou funkci.
K čemu slouží vitamín D?
Právě v zimě, kdy nám vitamín D často chybí, jej nejvíce potřebujeme. Stará se totiž o správnou funkci imunitního systému a zlepšuje jeho obranyschopnost. V zimních měsících tak býváme často nemocní nejen kvůli tomu, že se v chladném počasí viry a bakterie snadněji šíří, ale také kvůli oslabené imunitě v důsledku deficitu vitamínu D.
Posilování imunity ale není zdaleka jedinou funkcí tohoto vitamínu. Podporuje totiž také zdraví kostí, zlepšuje vstřebávání vápníku a fosforu, stará se o dobrou kondici zubů a mimo jiné také přispívá k dobré náladě. Je tedy jasné, že z dlouhodobého měřítka se jeho nedostatek může velmi výrazně podepsat na našem zdraví. Jak ale poznat, že nám vitamín D chybí?
Neustálá únava
Jedním z hlavních příznaků nedostatku vitamínu D je neustálá únava, která neodchází ani po vydatném spánku. Člověk se vlastně leckdy už probouzí unavený, vylézt z postele pro něj představuje takřka nesplnitelný úkol, nic se mu nechce a nejraději by celé dny prospal.
Kvůli tomu je pak častokrát pochopitelně nesmírně těžké provádět každodenní činnosti. Navíc se k únavě nezřídka kdy přidává také špatná nálada, podrážděnost i melancholické stavy.
Oslabená imunita
Protože vitamín D přímo ovlivňuje imunitní systém, je jasné, že se při jeho nedostatku zvyšuje nemocnost. V mnoha případech se lidé potýkají s chřipkou či nachlazením, a jen co se z nemoci úspěšně dostanou a radují se, že je neustálé kašlání, smrkání a malátnost za nimi, během pár dnů nemoc udeří nanovo.

Bolest svalů
Vitamín D je důležitý i pro správnou funkci svalů. Když v těle chybí, mohou se objevovat bolesti. Jestliže často trpíte bolestí svalů, aniž byste se den předtím mučili v posilovně, potýkáte se s velkou pravděpodobností s nedostatkem vitamínu D. S tím souvisí i svalová slabost. Nezvednete ve fitness centru zničehonic váhy, se kterými jste v minulosti neměli problém? Zaměřte se na zvýšený příjem vitamínu D.
Padání vlasů
Je naprosto normální a přirozené, že nám denně padají vlasy. Podle odborníků dospělým lidem denně vypadne zhruba 50 až 100 vlasů. Všímáte-li si ale toho, že vám začaly vlasy padat v mnohem větším množství a po česání jich je plný hřeben, je třeba zpozornět. Vlasy začnou významně padat při dlouhodobém nedostatku různých minerálů a vitamínů – včetně zmíněného vitamínu D.

Problémy se zuby
Nedostatek vitamínu D se pak projevuje i v ústní dutině. Jak bylo zmíněno, vitamín D se stará o dobrou kondici zubů. Když pak v těle chybí, začínají se zuby až překvapivě rychle kazit. A nejen to. Mnohonásobně se zvyšuje také riziko vzniku paradentózy či různých jiných zánětů a aft.
Jak přijímat vitamín D?
V zimních měsících je rozhodně namístě přijímat vitamín D v podobě nejrůznějších doplňků stravy, které seženete v lékárně i bez předpisu. Tento vitamín ovšem najdete také v různých potravinách, je ale třeba zmínit, že jen v omezeném množství, které leckdy tak úplně nestačí. Bohaté jsou na něj tučné ryby, jako je losos či makrela, vaječné žloutky a také houby sušené na slunci.
Zdroje: medicalnewstoday.com, mayoclinic.org