Tato prazvláštní jména nosí desítky lidí v Česku. Rodičovská kreativita, která nezná hranic
Málokdo ví, že vůbec existují. Pojďte se s námi podívat na velmi vzácná jména, která nosí jen pár desítek lidí v Česku. Některá vycházejí z našich dnes již zapomenutých tradic, jiná čerpají inspiraci ze zahraničí.
Výběr jména pro miminko je zásadní věcí, nad kterou často rodiče přemýšlejí i dlouhé měsíce. Někdy se v rodinách dědí, jindy se zase hledí hlavně na to, aby dítě nečelilo ve škole posměchu a jméno se tak nerýmovalo například s nějakým sprostým slovem.
Jsou ale i tací, kteří se vyžívají v netradičních pojmenováních a jejich volby jsou tak opravdu originální. Někdy berou maminky a tatínci inspiraci v Americe či jinde v zahraničí, jindy sahají do samotného nitra českých archivů. My jsme pár takových perliček našli. Pojďme se podívat, co znamenají a kolik lidí se jimi může chlubit.

Andělín
Andělín je jméno, které připomíná slovo anděl. Právě od něj je opravdu odvozeno, původně totiž pochází z řeckého Angelos, které vykládáme jako „posel boží“. V biblické tradici představují andělé duchovní bytosti, jež přinášejí lidem poselství od stvořitele, v tradicích mají často za úkol chránit lidstvo.
Jméno Andělín je vzácné a nosí je jen pár desítek mužů, konkrétně celkem jednapadesát. Věkový průměr Andělínů v Česku je devětašedesát let. Jen v Hlučíně je jich rovnou šest. Mezi jiné podoby patří Anděloslav, ti jsou v Česku tři, nebo přímo Anděl, který je u nás jen jeden.
Záboj
Jméno Záboj je s českou kulturou úzce spjato. Dobrým příkladem může být třeba Rukopis královédvorský, kde Záboj vystupuje v jedné z básní jakožto velký hrdina, který bojoval za svobodu a spravedlnost.
Je tak možná spíše ku podivu, že nemáme v Česku Zábojů víc, už jen vzhledem k tomu, jak oblíbené je toto jméno v naší mytologii, ale zároveň i v historické literatuře. Jeho význam je spojen s bojem a odvahou, ostatně je odvozen od slova boj. Mezi dalšími podoby patří Zábojek nebo Bojan. Zábojů je v republice celkem dvaadvacet.
Ariel
Jméno Ariel se často používá v zahraničí, kde takto můžeme pojmenovat jak chlapečka, tak i holčičku. V Česku je proslavila zpěvačka Emma Smetana, která tak pojmenovala svoji mladší dceru. Možná hledala inspiraci u Malé mořské víly.
Mnohým Čechům bude „Ariel“ evokovat známý prostředek na praní prádla. Jméno je ale hebrejského původu a znamená „boží lev“, vždyť také jeden z biblických andělů je právě Ariel. Pro ženy je pak typičtější varianta Ariela… Ariel a Arielů je v České republice dohromady osmnáct.
Severín
Někdo by řekl, že jméno Severín musí být oblíbené v severních Česku. Toto jméno má podobu s krátkým i s dlouhým „i/í“. Severínů je v Česku devět, oproti tomu Severinů rovnou osmadvacet.
Jaký je jeho význam? Pochází z latiny, kde Severus vykládáme jako „přísný“ či „tvrdý“. V evropských zemích obecně má Severín dlouhou tradici a bývá spojován s lidmi silné vůle a pevného charakteru. V Česku je však stále poměrně vzácný.
Goče
Goče není už na první pohled typicky českým jménem, pochází totiž z Makedonie. Jedná se o ztracenou verzi Georgije, tedy varianty George nebo klasického českého Jiřího… Výklad jména má být „zemědělec“ nebo „rolník“. Nejednomu člověku však bude dělat nejspíš problém jeho skloňování. Gočeů tu žije asi deset.
Sylvestra
Dam s tímto jménem chodí po Česku třináct. Věkový průměr mají přitom 74 let, což naznačuje, že se rozhodně nejedná o žádný novodobý a moderní výstřelek. Sylvesterů je pak o to méně, pouze devět.
Překvapilo nás, že se jméno vykládá jako „lesní“ nebo „z lesa“. Má totiž kořeny v latinském slově Silva, které překládáme jako les. Zároveň bývá spojováno s papežem ze 4. století.
Pro mnohé může dnes Sylvestra evokovat oslavy Nového roku. Právě 31. prosince se přitom slaví památka onoho papeže, svatého Silvestra I., patrona dobrého konce a nových začátků.
Ten měl být za svého života obklopen zázraky. Kromě toho, že porazil draka, který ohrožoval Řím, měl také léčivé schopnosti. Díky tomu, že pokřtil císaře Konstantina, jej prý zbavil lepry. Jeho památka je potom považována za symbol vítězství křesťanství nad pohanstvím.
Zdroje: kdejsme.cz, nasejmena.cz