Zvýšení poplatků opět na obzoru: Už za pár dní přijde rozhodnutí, které ovlivní i vaši peněženku
Zvyšování poplatků je taková každoroční taškařice poslanecké sněmovny. I když se mnohdy jedná pouze o zanedbatelné navýšení, občané jsou naštvaní. Za několik dní má přitom dojít k hlasování o navýšení dalšího typu poplatků, nicméně jedná se o téma, které je už nějakou dobu „na stole“.
Konkrétní změny měly nastat už na začátku ledna letošního roku, nicméně kvůli neshodám v poslanecké sněmovně a množství pozměňovacích návrhů se schválení novely stále odkládá. Sněmovna toto téma opět otevře už za pár dní, 5. března. Pokud se novela odhlasuje, změny by měly platit od 1. dubna.
Zmíněné navýšení se týká poplatků za vysílání veřejnoprávních médií. V současnosti za Českou televizi činí poplatek zatím ještě 135 korun měsíčně, nově se má jeho sazba zvýšit na 150 korun. V případě rozhlasu pak každý měsíc platíme 45 korun, přičemž po plánovaném zdražení by tato částka měla vzrůst na 55 korun.
Změny se však mají dotknout také zařízení, která přijímají signál přes internet. Pokud jste tedy doposud neměli doma televizi ani rádio, zato ale vlastníte počítač, telefon nebo tablet, na kterých jste připojeni k internetu, budou se vás poplatky nově také týkat.

Koho se poplatky týkají?
Takzvané koncesionářské poplatky představují platby, které odvádí občané České republiky za příjem televizního a rozhlasového signálu. Hradit je přitom musí každý, kdo vlastní zařízení, jež je schopné přijímat uvedený signál prostřednictvím radiových kmitočtů, kabelových systémů či družic.
Pakliže máte přijímač pouze vypůjčený, jste povinni poplatek odvádět za předpokladu, že tato výpůjčka trvá déle než jeden měsíc. Tato povinnost se přitom vztahuje vždy na celou domácnost a nezáleží na tom, kolik se v ní nachází členů. V případě pronajaté nemovitosti je poplatníkem nájemník, nikoliv majitel daného objektu.
Vzhledem k tomu, že se platby týkají i rozhlasového signálu, musíte poplatek odvádět také za předpokladu, že vlastníte vůz, v němž se nachází rádio. Navíc se povinnost platby vztahuje i na občany, kteří mají doma televizi pouze k tomu, aby na ní sledovali streamovací služby. V reálu je tedy jedno, zda veřejnoprávní média sledujete, či nikoliv. Zásadní je, zda vlastníte daný přijímač.

K čemu koncesionářské poplatky slouží?
Koncesionářské poplatky slouží k financování veřejnoprávních médií, přičemž v tuzemsku se z nich hradí vysílání České televize a rozhlasu. Česká republika přitom není jedinou zemí, kde je občané musí odvádět. Nejdražší poplatky tohoto typu v Evropě má v současnosti Rakousko, kde se ceny za vysílání veřejnoprávních médií pohybují od 13,6 do 30,5 euro. V závěsu za ním je pak Německo a na třetím místě Irsko.
Podle zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích je jejich účelem zamezit, aby daná média byla financována z veřejného rozpočtu, a tím pádem zůstala politicky nezávislá. Vyjma České televize a Českého rozhlasu jsou ostatní tuzemská média v soukromém vlastnictví.
Averze vůči veřejnoprávním médiím roste
Z průzkumů vyplývá, že občanům České republiky neleží v žaludku ani tak zdražování samotných poplatků, jako samotná existence médií, na které se tyto platby vztahují. Českou televizi by tak údajně zcela zrušilo 25 % lidí. Český rozhlas má pak odpůrců ještě o něco více. Podle dat z průzkumu ho za zbytečný považuje 33 % Čechů.
Důvodem, proč mnoho občanů České republiky má takovou averzi proti těmto médiím, je skutečnost, že je nepovažují za důvěryhodné. O to více jim vadí myšlenka, že právě na něco, co odmítají sledovat, musejí přispívat.
Zdroje: aktualne.cz, idnes.cz, e15.cz, mediaguru.cz, seznamzpravy.cz