Zubař varuje před největší lží z reklam: Touhle pastou bych nevydrhl ani dřez, natož zuby
Nejen v regálech drogerií, ale i obyčejných obchodů narazíme na zubní pasty, které slibují zázraky. Mnohdy dokonce do několika dní. Odborníci před nimi ale varují.
Vybrat si zubní pastu není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na trhu je v současné době nejen nepřeberné množství různých značek, ale také nám každý produkt slibuje jiný účinek na náš chrup. Jedna pasta slouží k bělení zubů, druhá nám zajistí silnější skloviny, při pravidelném užívání třetí budeme mít dech jako alpský vítr. A tak se není čemu divit, že v regálu se zubními pastami tápeme v tom, po které by bylo nejlepší sáhnout. Zubaři ale varují, alespoň základní povědomí o tom, co zubní pasta obsahuje a jaký vliv má na naše zuby, je zapotřebí.
Zuby jsou naší vizitkou, neničme si je proto smirkovým papírem
Naše zuby jsou tím, co dokáže druhého zaujmout hned na první pohled. Ať chceme nebo ne – prozradí o nás víc, než by se nám líbilo. Ze vzhledu našich zubů se dá vyčíst, jestli kouříme, pijeme kávu nebo dokonce to, jak pečliví jsme při péči o ně. A právě to jsou důvody, proč bychom se o ně měli s láskou a péčí starat. A k tomu potřebujeme kvalitní výrobky. Takové, které nám v péči pomáhají, nikoliv nám zbytečně škodí.
Reklamy na zubní pasty i samotné obaly těchto produktů nám mnohdy slibují zázraky. Zářivější úsměv za 72 hodin, bělejší zuby za noc nebo silnější sklovina po třech použitích. A na tyto marketingové věty odborníci upozorňují. Efekt takových past často není totožný s reklamou, která o nich koluje. Pasty nám dokáží v některých případech zuby vybělit, neobsahují ale žádné aktivní bělidlo, ale pouze abrazivní látky. Ty sice zbaví sklovinu povrchového zbarvení, také ji ale poškodí.

Abychom dosáhli skutečně bílých zubů, je zapotřebí použít chemické prostředky a to výhradně pod dohledem odborníka. Pasta slouží především k tomu, aby nám zub vyčistila. Ať už je na jejím obalem napsáno cokoliv, zářivě bílých zubů jako z reklamy za její pomoci nedosáhneme. Mnohdy se dokonce jedná jen o šikovný optický trik, jak potvrzuje dentální hygienistka Bc. Katarína Struháriková: „Tyto pasty využívají mikroskopické pigmenty, které zůstávají na povrchu zubů a dávají zubům světlejší vzhled. Tato metoda však není trvalá“
Zuby nám žádná výrazně nevybělí
Hlavním problémem těchto past ale není to, že zuby po jejich použití nemáme zářivě bílé. Problémem je skutečnost, že jsou mnohdy i vlivem takových přípravků poškozené. Mnoho běžně dostupných bělících past má velmi vysoké abrazivní účinky – jsou schopné mechanicky obrousit povrch našeho zubu. Nenávratně. Takto poškozená sklovina se totiž sama neobnoví. Jediné, čeho tím dosáhneme, jsou citlivější zuby, které se rychleji zabarvují a jsou náchylnější ke tvorbě kazů.
To, čeho bychom si u takových past měli rozhodně všímat, je hodnota RDA (Relative Dentin Abrasivity). Právě ta nám totiž udává jak moc je pasta abrazivní. Čím vyšší číslo je na ní uvedeno, tím lépe nám vyčistí povrch zubu. Zároveň ale také tím více obrousím sklovinu, která náš zub chrání. Pokud takovou pastu chceme používat, je dobré sáhnout po takové, jejíž hodnota RDA nepřekračuje číslo 70. Takové pasty jsou vhodné na každodenní použití. Pasty s hodnotou 70-100 nejsou vhodné pro citlivé zuby a pasty s hodnotou vyšší než 100 bychom neměli pravidelně používat bez konzultace s odborníkem.

Zvláštní pozornost si zaslouží i pasty s aktivním uhlím. Na první pohled působí přírodně a šetrně, často se dokonce prezentují jako moderní způsob, jak dosáhnout zářivě bílého chrupu bez použití chemie. Jenže realita mnohdy taková není, abrazivita těchto past bývá extrémně vysoká. Podobně problematické jsou i pasty s tzv. bělícími mikroperličkami. Podle odborníků jsou zubní pasty s abrazivními částicemi nejčastějším vznikem citlivosti v oblasti ústní dutiny.
Vybírejte produkt na míru, u pasty to platí dvojnásob
Při výběru zubní pasty myslete na to, že se nejedná o univerzální produkt. Abyste dosáhli nejlepších účinků, které pasty přináší, nemůžete vzít ten nejlevnější kus, na který narazíte a používat jej doma všichni. Každý člověk je individuální a stejně tak má individuální potřeby i jeho chrup. Někdo potřebuje posílit sklovinu, jiný ochránit citlivé krčky a další dodat potřebnou péči dásním. Proto by výběr zubní pasty neměl být otázkou náhody nebo slevy. Měl probíhat po předchozí konzultaci s odborníkem, který vaše zuby detailně zhodnotí a poradí vám vhodný produkt.
V posledních letech se varovalo především před obsahem fluoridu v zubních pastách. To je ale složka, které se podle odborníků tolik obávat nemusíme. K této problematice se vyjádřil i zubař Tristan Roberts: „Fluorid zvyšuje odolnost zubů vůči erozi a kazu. Má také antibakteriální vlastnosti, které pomáhají chránit zuby.“ Fluorid je klíčovou složkou, která podporuje odolnost našich zubů. Její bezpečné množství v pastě je 1350-1500 ppm, u dětí do 6 let je to kolem 1000 ppm. Zubní pasta ale není jediným pomocníkem, který nám ke zdravému chrupu pomůže. Důležitý je také výběr kartáčku, správná technika čištění zubů a používání dalších dentálních pomocníků.
Zdroj: Idnes.cz, Dentalhealth.org, Zdravi.euro.cz, Theguardian.com, Studio32.cz