Způsobí vám bolest větší než vosí žihadlo. Pokud se vám na kůži objeví tohle, nečekejte ani minutu
Vypadá klidně a krásně, ale stačí jeden letmý dotek a slunečný den vám zpestří nečekaná bolest, pálení nebo svědění. V nejhorších případech je v ohrožení i život.
Moře občas překvapí. A ne vždy jen tím, jak je tyrkysové nebo kolik mušlí leží u břehu. Někdy o své síle dává vědět náhle, třeba pálivým pocitem a následnou skvrnou na kůži. Naštěstí existují jednoduché kroky, jak si v takové situaci rychle pomoct a odvrátit nejhorší.
Neškodná setkání s nebezpečím
V Baltském, Severním nebo i části Středozemního moře je koupání většinou bezpečné. I když se občas objeví zvláštně vypadající živočichové, většinou jde o neškodné tvory, kteří způsobí minimální újmu na zdraví.
Pokud se ale tato skvrna na kůži začne rychle šířit, mění barvu do fialova nebo hněda a zároveň s ní nastoupí nevolnost, třes nebo závratě, zpozorněte. V takovém případě může jít o silnější toxickou reakci, která je nebezpečná pro celý organismus. V létě, kdy je tělo už samo o sobě dost oslabené vedrem a vyšší zátěží, může být taková kombinace ohrožující zvlášť pro děti, seniory a lidi s chronickým onemocněním.

Tady už je namístě opatrnost
Existují ale druhy, které dokážou být při koupání o něco horší společností než zbytek mořské populace. Typicky je potkáte u Kanárských ostrovů, na portugalském pobřeží, v Itálii nebo v Chorvatsku, zkrátka v oblíbených destinacích, kam na dovolenou míří spoustu Čechů.
Medúzy většinou připomínají průhledné balonky s chapadly. Mívají fialový, modrý nebo růžový nádech, ale někdy jsou téměř neviditelné. Právě jejich průsvitné tělo jim propůjčuje zákeřnost: Člověk si jich často všimne, až když je pozdě. Nejčastěji je potkáte v mělčinách po bouřce, kdy je mořské proudy vyplaví blíž ke břehu.
Jejich chapadla jsou napuštěná toxiny, které slouží k ochromení menších živočichů. Na člověka sice většinou nepůsobí nějak fatálně, ale potrápit dokážou. Mezi rizikové patří hlavně čtyřhranky a měchýřovky. Talířovky bývají neškodné.
Dotek medúz sice nebývá často smrtelný, ale způsobuje pálivou bolest, zarudnutí a otok. Typický projev připomíná spálení od kopřivy, protože kůže zčervená, natéká, může se osypat nebo svědit. U citlivějších lidí se mohou objevit i další projevy jako malátnost, třes nebo zvracení.

Nejnebezpečnější medúzou je bleděmodrá průhledná čtyřhranka Fleckerova. Jak už její přezdívka „smrtelná“ napovídá, její žahnutí může být tím posledním, co člověk zažije, pokud mu není rychle poskytnutá lékařská pomoc. Nachází se hlavně na březích Austrálie, kde před ní v době výskytu varují výstražnými tabulemi. Její chapadla dosahují až 3 metrů a může jich mít klidně 15. Vyznačuje se krabicovým tvarem a pověstí nejjedovatějšího živočicha na světě.
První pomoc přímo na pláži
Pokud vás zasáhne pálivé chapadlo medúzy, nejdůležitější je odstranit případné zbytky chapadel, a to nejlépe pinzetou nebo třeba hranou platební karty. Kůži neoplachujte sladkou vodou, ta by reakci mohla ještě zhoršit. Využijte vodu mořskou, ocet nebo alkohol.
Možná máte co se týče první pomoci při požahání od medúzy v hlavě slavnou scénu ze seriálu Přátelé, která se odehrává kolem toho, že prý pomůže, když se místo postižené žahnutím rychle počůrá. Pravda je taková, že tahle scéna patří opravdu spíš do televize než do reálného života. Močí si moc nepomůžete, naopak může situaci ještě víc zhoršit. Na kůži pravděpodobně způsobí podobnou reakci jako voda z kohoutku a aktivuje zbytky jedu.
Postižené místo raději ještě posypte pískem a nechte mírně zaschnout. Ten pak jemně seškrábněte. Zbavíte tak kůži toxického filmu. Bolest následně zmírní i teplo aplikované například pomocí fénu nebo teplé vody. Skvrny na kůži je pak dobré ošetřit Fenistil gelem nebo dezinfekcí a podat také léky na bolest. V případě, že došlo k žahnutí medúzou u dítěte, alergika nebo někoho s chronickými zdravotními problémy, raději co nejdřív kontaktujte lékaře.

Opatrnosti není nikdy dost
Není lepší se takové nepříjemné zkušenosti vyhnout? Než vyrazíte k moři, zjistěte si, jaké druhy mořských živočichů se v oblasti vyskytují. Hodí se mít v mobilu fotku těch nebezpečnějších, abyste je při setkání poznali a mohli se jim vyvarovat. Skvělou ochranou proti požahání je pak tričko z lycry nebo neopren.
I po odeznění bolesti je dobré kůži dál ošetřovat podobně jako u lehké popáleniny nebo po bodnutí hmyzem. Kůži nevystavujte slunci a pozorujte hojení. Po několika dnech by měly projevy na kůži zmizet. Pokud se stav spíš zhorší, určitě zavítejte k lékaři.