Největší zlodějina na řidiče: Zaplatíte dvakrát tolik a ani nemrknete. Do pasti se chytá každý druhý Čech
Nákup dálniční známky se může zdát jako banální záležitost. Otevřete si prohlížeč, na Google si vyhledáte web s odkazem na nákup a během pár minut máte zaplaceno. Jenže právě tady vzniká problém, na který doplácí čím dál víc řidičů, a nikdo to neřeší.
Pokud si do vyhledávače zadáte heslo „Dálniční známka ČR“ (ale klidně i elektronické dálniční známky z jiných evropských zemí), neukáže se vám jeden web, jak by se dalo předpokládat. Místo toho se musíte prokousat hned několika sponzorovanými weby, které na první pohled působí solidně. Na ten druhý je už ale řidičům zřejmé, že něco asi nebude v pořádku. Cena za dálniční známku totiž může být i dvojnásobná. Celá tato zlodějina na řidiče je navíc zcela legální a jde vlastně jen o překupníky, kteří si za svou službu mohou účtovat jakkoliv vysoký poplatek. Jak se ale těmto praktikám bránit a nenaletět?

Legální byznys na hraně morálky
Ať už vyrážíte na české, nebo zahraniční dálnice, při nákupu elektronické známky se vám zobrazí desítky, možná i nižší stovky webů, které známku nabízejí. Jak je to ale možné, když ta oficiální je pouze jedna?
Ačkoliv tyto weby často zabírají první příčky ve vyhledávačích, tváří se velmi seriózně a mají přesvědčivé domény, nejde o oficiální webové stránky. Jedná se o zprostředkovatele, kteří si za tu stejnou známku naúčtují třeba i dvakrát tolik, kolik ve skutečnosti stojí. Pokud má tedy zákazník zaplatit za měsíční známku 460 korun, ve finále narazí klidně na 800 a více. Jelikož stránky působí opravdu profesionálně, řidič ani nemusí pojmout podezření, že jde o tento zprostředkovatelský web s obrovskou marží.
Pokud se na věc podíváme z hlediska práva, o žádný podvod nejde. Česká obchodní inspekce tak s tímto nešvarem nic nezmůže.
„Je plně na uvážení kupujícího, zda si zakoupí elektronickou dálniční známku v oficiálním prodeji za cenu stanovenou v nařízení vlády, nebo za cenu vyšší u jiných prodejců. Vždy by však měl být informován o ceně samotné dálniční známky, ceně služby a podmínkách, za kterých je mu elektronická dálniční známka včetně služby nabízena,“ uvádí ústřední ředitel České obchodní inspekce, Ing. Jan Štěpánek, v tiskové zprávě Ministerstva dopravy.
Z právního hlediska se tedy nejedná o nelegální činnost. Spotřebitel zkrátka obdrží pravé a funkční zboží, zprostředkovatel si na něm „nahodí“ marži. Řidič tuto částku platí zcela dobrovolně, i když nevědomky hradí vyšší cenu. Jediné, co mohou příslušné orgány udělat, je upozornit občany na tyto praktiky. Veřejnost pravidelně upozorňuje například Ministerstvo dopravy, které má na svém webu uvedeny i nejčastější překupnické stránky.

Česká republika není výjimkou
Jak již bylo řečeno, Česko rozhodně není výjimkou. Při nákupu české známky má ještě český řidič nějakou možnost rozpoznat neoficiální web. Pokud ale vyrazíte na dovolenou a nakupujete elektronickou známku na hraničním přechodu a v rychlosti, můžete v zahraničí podvodníkům naletět opravdu snadno. Zásadní je si předem zjistit, kolik má dálniční známka v dané zemi stát a vyhledat si také web místního ministerstva dopravy, na kterém si následně známku zakoupíte. V České republice je tímto oficiálním webem pro nákup elektronických dálničních známek pouze edalnice.cz. Při náhodném pokusu, kdy se člověku ukázaly dva weby, tedy jeden oficiální a druhý neoficiální, se ukázalo, že každý druhý člověk nebyl schopen rozpoznat rozdíl. A to je přesně to, co podvodníci využívají!
Pokud si nejste při nákupu jisti, existuje několik univerzálních znaků, které mohou řidiče upozornit. Tím prvním je podezřelá adresa webu. Pokud jsou v doméně pomlčky, koncovka „.com“ a podobně, pravděpodobně se o oficiální web nejedná. V každé evropské zemi by měla být doména zakončena místní koncovkou (například na Slovensku „.sk“ a podobně). Dalším varovným signálem jsou reklamní odkazy. Je-li ve vyhledávači před odkazem nápis „sponzorováno“, „reklama“ a podobné označení, na oficiální webovou stránku obvykle nevede. Zbystřete i tehdy, kdy stránka nabízí známky pro více států najednou. No a posledním poznávacím znakem je určitě cena. Ta bývá klidně o několik stovek vyšší, než by měla být.
Zdroje: Md.gov.cz, iDnes.cz, Denik.cz