Zimní zahrádka na parapetu: Naučte se pěstovat bylinky doma
Pokud chcete doma pěstovat bylinky i v zimě, případně si plánujete na parapetu vytvořit bylinkovou zahrádku, musíte věnovat pozornost různým náležitostem. Jde o světelné podmínky, vlhkost vzduchu, zalévání, odvodnění, teplotu či přihnojování.
Pěstování bylinek může být celoroční záležitost. Dané rostliny nejsou příliš náročné na základní péči, přesto mají určité nároky na pěstování, což se může projevit právě v průběhu chladnějších měsíců. Předně je nutné zdůraznit, že byste se měli zaměřit spíše na několik bylinek, o něž se budete starat a pravidelně je používat v kuchyni. To platí minimálně zpočátku. Postupem času může být vaše bylinková zahrádka variabilnější, ale to už byste měli mít jistotu, že o bylinky zvládnete dobře pečovat.

Bylinky potřebují i v zimě dostatek světla
Mnoha bylinkám se venku daří na plném slunci. Vzhledem k tomu, že sklo činí světlo automaticky slabším, měli byste pěstovaným druhům zajistit jeho dostatek. Významnou roli přitom hraje umístění.
- Bylinky, které potřebují hodně světla, dejte na okno orientované na jih či jihozápad. Sem lze umístit bazalku, rozmarýn, petržel, oregano nebo tymián.
- Pokud budete pěstovat bylinky, jež si na světlo tolik nepotrpí, jejich místo by mělo být na oknech orientovaných na východ či západ. Patří sem máta, libeček nebo kerblík.
Doporučujeme: pokud bylinkám nemůžete zajistit dostatek přirozeného světla, k dispozici máte speciální LED osvětlení, která jsou určena pro vnitřní pěstování rostlin.
Zaměřte se na vlhkost
Bylinky pochopitelně nežijí pouze z fotosyntézy, pro kterou je nutné světlo, ale potřebují rovněž vodu, a tedy pravidelnou zálivku. Neměli byste je ovšem zase přelít. Ideální je zabořit prst do půdy po první kloub, a pokud je suchá, zalijte. Podstatná je ovšem také vlhkost vzduchu, která je v interiérech obecně nižší než venku. V zimě navíc topíme, což vlhkost ještě snižuje. Proto byste měli vlhčit listy. V současné době máte k dispozici i speciální zvlhčovače vzduchu pro pokojové rostliny.
Upozorňujeme: bylinkám je vhodné zajistit rovněž dobrou cirkulaci vzduchu. Měli byste tedy kolem nich ponechat nějaký prostor, případně lze zvážit použití menšího ventilátoru.

Zajistěte dobré odvodnění
Jak už jsme naznačili výše, bylinkám sice sucho příliš nesvědčí, ale neocení ani nadměrnou vlhkost. Mnoha rostlinám tak prospěje drenáž, což je jeden z prostředků, jak zabránit přelití. To je ostatně nejčastější příčinou úhynu pokojových rostlin! Při sázení tedy do substrátu pro bylinky můžete přidat i písek nebo vermikulit. Co že se skrývá za tímto podivným názvem? Jde o přídavek do substrátu, který pomáhá rostlinám absorbovat živiny a zlepšuje provzdušňování, drenáž i zadržování vlhkosti.
Podstatná je správná teplota
Bylinky potřebují ke svému růstu i vhodnou teplotu. Stejně jako lidé přitom nemají příliš v lásce zimu, byť úporná vedra rovněž nemilují. Optimální teplota pro pěstování bylinek v interiéru se tak pohybuje zhruba mezi 15 a 20 °C. Pravdou je, že většině z nich nebude zase tolik vadit, pokud klesne na nějakou dobu pod 15 °C. To ovšem neplatí např. pro bazalku, která je velmi citlivá na nízké teploty. Bylinky na druhou stranu neocení ani přílišnou blízkost horkého topení, neboť to je může vysušovat.
Pozornost věnujte rovněž hnojivu
Doma pěstované bylinky vám budou (nejen) v zimě vděčné také za přihnojování, které jim dodá živiny potřebné k růstu. Nejlepším řešením jsou přitom (tekutá) organická hnojiva. Ovšem pozor! Ne všechny bylinky hnojivo potřebují a některým by dokonce mohlo uškodit. Jedná se např. o rozmarýn či tymián. Tyto a další středomořské druhy jsou totiž zvyklé na chudé a kamenité půdy. Vysoké nároky na živiny mají naopak libeček či šalvěj. Další rostliny jako máta, bazalka nebo pažitka mají nároky střední.
Tip na závěr: organická hnojiva seženete ve všech zahradnictvích. Využít ovšem lze i kompost. Při zimním pěstování bylinek doma tak nalezne uplatnění i odpad z kuchyně. Budete ovšem zřejmě potřebovat vermikompostér.
Zdroje: Better Homes & Gardens, fine Gardening, Sky Nursery