Zimní splín? Naučte se, jak s ním zatočit a vrátit si energii
Pošmourné a chladné měsíce a krátké dny zrovna moc důvodů k radosti a optimismu nenabízejí. Není proto divu, že se cítíme bez energie, nic nás nebaví a do ničeho nemáme chuť. Právě v období podzimu a zimy nás tak mohou přepadnout sezónní deprese, které odchází až s nástupem jara.
Sezónní afektivní poruchy, jak se jim odborně říká, byly vědecky zaznamenány teprve nedávno. Přesto jimi trpí velké množství lidí. Jejich mírnější forma, která se někdy označuje jako zimní blues nebo zimní splín, ovlivňuje až 20 % populace. Nejvíce s ní bojují lidé mezi 20. a 40. rokem života, ženy dokonce čtyřikrát častěji než muži. Její příznaky se však často považují za normální a bagatelizují.
Jako v zimním spánku
Konec roku nám dává hodně zabrat, obvykle máme nejvíc napilno, takže určitou míru skleslosti pociťujeme všichni. Naše energie se začne nebezpečně blížit nule a cítíme se, jako by naše tělo i hlava upadly do zimního spánku. Hlavním spouštěčem sezónní deprese je podle odborníků nedostatek slunečního světla. Potvrzují to i data: čím severněji lidé žijí, tím častěji touto poruchou trpí.
Nedostatek slunce totiž narušuje biologické hodiny našeho těla. Dochází ke zvyšování produkce spánkového hormonu melatoninu, což může vést nejen k větší únavě, ale právě i k depresivním stavům. S nedostatkem světla navíc klesá produkce serotoninu, dobře známého hormonu štěstí, který zodpovídá za naši pozitivní náladu. To vše může za to, že nás podráždí a vyvede z míry sebemenší maličkost.

Sociální izolace i přibývání na váze
Že trpíte sezónní afektivní poruchou, na sobě poznáte poměrně snadno. Bojujete s přetrvávajícími pocity smutku a beznaděje, chce se vám pořád spát, cítíte se neustále unavení a i běžné každodenní úkoly vás vyčerpávají. Mění se také váš jídelníček, přepadají vás totiž chutě na sladké. Vyskytují se v něm proto hlavně jídla bohatá na sacharidy – a ručička na váze najednou ukazuje pár kilo navíc. K tomu se přidávají úzkosti, podráždění i sociální izolace. Přitom právě menší míra sociálního kontaktu, kdy nás nevlídné počasí nutí být víc doma a o samotě, může být jednou z příčin deprese.
Pěstujte duševní pohodu
Je řada způsobů, jak můžete se zimními splíny zatočit a začít se cítit lépe. Zamyslete se nad tím, jak se s tímto ročním období mění váš životní styl a začněte s ním něco dělat. Náladu vám zvedne pravidelné cvičení, které podporuje produkci endorfinů a serotoninu. Stačí jen překonat lenost. Duševní zdraví a pohodu může podpořit také zdravá strava. Hlídejte si, aby v ní bylo dostatek omega-3 mastných kyselin, které podporují zdraví mozku i lepší náladu. Najdete je v rybách, lněných semenech a ořeších. Důležitý je také vitamin D, který během zimních měsíců suplementujte za pomoci výživových doplňků. Omezte alkohol a kofein, krátkodobě sice mohou zvednout náladu, v dlouhodobém horizontu ale naopak zhoršují příznaky sezónní deprese.

Najděte si na tomto období něco příjemného. Může jít o úplné drobnosti, třeba si vyzdobte domov, pochutnejte si na lahodném podzimním nápoji nebo se pusťte do dělání nových věcí. Co se třeba naučit nový jazyk nebo malovat? Hlavně se nezacyklete v negativních myšlenkách a trápení nesvádějte na roční období. Snažte se kompenzovat absenci denního světla, stačí půlhodinový pobyt venku, třeba procházka o polední pauze. Uzpůsobte si to v práci i doma tak, aby k vám proniklo co nejvíc denního světla. Vyměňte zářivky za plnospektrální osvětlení, které imituje sluneční záření. Vyzkoušet můžete také světelnou terapii známou jako fototerapie.
Pokud nic z toho nepomáhá, nestyďte se obrátit na odbornou pomoc. Terapie a poradenství vám může dát nástroje, které vám pomohou se se sezónními výkyvy nálad vypořádat.
Zdroj: Medium.cz, Brainmarket.cz, Ceske-novinky.cz