Ze Slovenska dorazilo varování, které zneklidnilo celé Česko. Buďte o krok napřed a braňte se
Dnes a denně musíme čelit internetovému nebezpečí různého stupně závažnosti. Právě v posledních dnech ze Slovenska dorazilo varování, které všechny zneklidnilo. Zatímco u našich sousedů se podvodníci díky novému triku už pořádně napakovali, u nás se teprve rozjíždějí. Buďte o krok napřed a braňte se.
Kdo je připraven, není překvapen. Seznamte se s novým typem podvodu, na který se můžete nechat zlákat i vy. Pokud nejste dostatečně obezřetní, zbydou vám oči pro pláč a své peníze už s největší pravděpodobností nikdy neuvidíte.
Na Slovensku už útočníci zaúřadovali
Kybernetičtí podvodníci, kteří lákali lidi na investice s vysokým zhodnocením, už přivedli na mizinu mnoho Slováků. Ti proto upozorňují na rizika spojená s investicemi na neprověřených platformách. Lidé naletěli investiční platformě LWEX, na kterou už před nějakým časem upozorňovali finanční experti i Národní banka Slovenska. O peníze přišlo podle všeho více než 30 tisíc lidí. Odborníci se shodují na tom, že nešlo o investiční platformu v pravém slova smyslu. Systém byl založený na stále nových a nových vkladech lidí, jejichž úspory ve skutečnosti vůbec nezhodnocoval, ačkoliv právě vysoké zhodnocení bylo jeho hlavním lákadlem. Problém se však netýká jen Slovenska, na podobné nabídky můžete snadno narazit i v Česku.

Investiční letadlo je cestou do pekla
Pochybné investiční platformy jsou odborníky často označované jako investiční letadla. Jak do nich jednou vstoupíte, je s vámi amen. Celý princip není ve skutečnosti založený na zhodnocování, ale na tom, že musíte hledat stále nové a nové ovečky, které generují zisk, ovšem není to zisk váš, ani klientů, které jste přesvědčili. Peníze nakonec uvidí jen vychytralci, kteří za podobnými společnostmi stojí. Účastníci, kteří už na platformách fungují, nejčastěji operují na sociálních sítích. Nejenže musí neustále shánět nové účastníky, jsou často nuceni investovat další částky, aby mohli být součástí projektu. Mezi nejvyužívanější sociální sítě lovců investorů patří TikTok a Instagram. Nejde o podvod ve smyslu napadení účtu, vysátí úspor z kreditních karet apod., realita je jiná – pochybné vydělávání na nevědomosti zúčastněných.
Nenechte se zlákat sladkými řečmi
Rychlé zbohatnutí, snadné výdělky, vydělávat může každý, stačí vám jen telefon, pracovat můžete odkudkoliv, vzdělávání v oblasti investic. To jsou obvyklá hesla, která lákají nové členy, kteří se cítí být okouzleni možností samostatného investování, které se pomocí platforem naučí. Platformy lákají ne na zhodnocení, ale na vzdělávání. Ve skutečnosti se však lidé nic nenaučí a jsou nuceni shánět další podobné oběti. Mnozí však ani netuší, že mezi postižené patří i oni sami. Jde o obchod s důvěřivostí, která je velkou slabostí lidí, kteří nemají patřičné finanční vzdělání, a nechají se tak snadno ohromit vidinou lepšího života.

Varování přichází i z České národní banky
Na známé platformy, které pracují na principu investičního letadla, upozorňuje i Česká národní banka (ČNB). Zvlášť masivní reklamní a náborovou kampaň vykazoval projekt Eaconomy, který dle platné české legislativy neměl žádné oprávnění k poskytování investičních služeb. Podle ČNB zde byly viditelné znaky tzv. pyramidy, která je sama o sobě podezřelá. ČNB upozornila občany, že jakékoliv investice, které prostřednictvím platformy zrealizují, nejsou nijak chráněné. Podobné projekty, jejichž počet roste jako houby po dešti, bohužel nejsou zatím právně postižitelné, neboť rozšiřování vzdělávacích videí není trestnou činností. Opatrní musí být především sami lidé, protože bezpečnost vlastních financí je především v jejich zájmu.
Myslete na to, že vaše peníze jsou prostředky, za které jste odpovědní především vy sami. Nikdy nevěřte lidem, kteří říkají, že vám pomohou rychle a bez vynaložené aktivity zbohatnout. Však už staré přísloví říká, že bez práce nejsou koláče, a v době sociálních sítí plných pochybných investičních nabídek to platí dvojnásob.