Zbavte se škrábanců na brýlích bez drahých oprav
Možná to také znáte. Vaše brýle mají lehce poškrabané čočky, což negativně ovlivňuje jejich vzhled i funkčnost, ale kvůli vysoké ceně nových čoček si nechcete pořizovat nové. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak je snadno vyčistit.
Čočky brýlí mohou být vyrobeny z různých materiálů a potřebují péči, aby se povrchová vrstva neošoupala. Pokud se tak kvůli častému používání brýlí přece jen stane, dají se vyčistit tak, že budou skla opět jako nová.
Rozjasněte svůj výhled
K čištění vždy vybírejte pouze prostředky, které svým chemickým složením a strukturou nezpůsobí další poškození brýlí. Co je tedy tím tajemstvím, které vám může zachránit tisíce korun z vaší peněženky za nové brýle? Drobné škrábance se dají vyleštit obyčejnou zubní pastou. Ale pozor, pouze takovou, která neobsahuje perličky. Škrábance při jejím použití sice zmizí a povrch skel je zase dokonale čistý, ovšem vy si tím zničíte ochrannou povrchovou vrstvu čoček. Nepoužívejte ani vosk či opalovací krémy. Už nikdy byste po jejich užití povrch skel nevyleštili a vaše vidění by bylo rozmazané. Hůř čistit a více špinit se brýle budou i poté, co jste je vyleštili abrazivním prostředkem. Tedy takovým, které mají schopnost odstraňovat nečistoty obrušováním. Může jít právě o zubní pasty, zubní gely či zubní prášky.

Jemný hadřík z mikrovlákna zajistí dokonalý lesk
Další osvědčenou metodou je pasta z jedlé sody. K její přípravě se smíchá jedlá soda s octem v poměru 1:1. K nim se pak přidá opět jemná zubní pasta. Všechny složky se důkladně promíchají, aby vznikla hladká hmota. Tato kombinace nepoškozuje povrch skel. Skla brýlí se před nanášením omyjí nejprve vodou. Poté se nanese například s pomocí vatového tamponu čistící směs na poškrábané brýle. Jemnými krouživými pohyby měkkým hadříkem z mikrovlákna docílíte naprosto dokonalé vyčištění sklíček. Skla i ručky brýlí nakonec osušte.

Po ruce mějte i dětský šampon
Drobné škrábance i mastnotu skel a rámu zvládne očistit také dětský šampon. Stačí kapka, která se nanese na povrch skel a vlhkým hadříkem jemně rozetře po celé jejich ploše. Jakmile šampon uschne, sklo se ještě doleští suchým papírovým ubrouskem. Pokud chcete, aby se brýle leskly jako nové, zvolit můžete i další osvědčenou, a navíc velmi levnou metodu – kuchyňský ocet. Smíchejte jej s lžící jedlé sody, nechte na sklech zpěnit a pěnu poté vysušte. Skla opláchněte tekoucí vodou a znovu důkladně osušte jemným hadříkem.
Prevence? Pravidelné čištění
Aby povrchová vrstva skel vašich brýlí vydržela co nejdéle a váš výhled byl čistý, je potřeba dát jim pravidelnou údržbu, jakousi prevenci. K té se doporučují jemné čistící prostředky, jako je tekuté mýdlo či prostředky na umývání nádobí. Nanesou se na sklíčka brýlí i jejich rám a pomocí jemného hadříku z mikrovlákna, který nezanechává šmouhy, a dokonale osuší. Myslete také na to, že brýle je vždy nutné ukládat do bezpečnostního pouzdra. Rozhodně je nenoste na volno uložené v kabelce. Pokud byste vedle nich uložili například klíče, mohli byste se s brýlemi rozloučit nadobro.
Pozor na horkou vodu i páru
Dioptrické i sluneční brýle se čistí vždy na mokro. Nikdy se neomývají horkou vodou a pozor dejte i na to, abyste je nezapomněli na rozpálené palubní desce či u rozžhaveného krbu. Rozhodně je z očí sundávejte i při vaření. Horká pára totiž může čočky nenávratně poškodit. Jednou za rok je také dobré navštívit očního optika. Ten dotáhne šroubky, brýle zkontroluje a rám seřídí tak, aby vám opět dokonale sedly.
Zdroje: www.kupi.cz , magazindoma.cz , www.ireceptar.cz