Zbavila jsem se 7 cm v pase. Bez cvičení. Jen díky téhle podivné rutině před spaním. A mladší chlapi se otáčejí
Možná to také znáte. Trápíte se hlady, chodíte spát s kručícím žaludkem, a centimetry v pase pořád ne a ne zmizet. Lidské tělo totiž potřebuje v noci energii na regeneraci na spalování tuků. Důležité je dopřát mu klidný a spokojený spánek a vyvarovat se škodlivých návyků.
Máte za sebou další hektický den plný pracovních schůzek a kofeinu, a zase nebyl čas na pořádné jídlo? Pokud se domníváte, že večer už to stejně nezachráníte a míříte raději do postele hladoví, abyste svému zažívání na noc nepřitížili, pak byste měli raději zbystřit. Tenhle způsob usínání totiž není podle odborníků na spánek i zdravou výživu žádoucí. Výsledkem bude nejen špatné a dlouhé usínání, ale zřejmě také noční buzení. Nakonec vás tento stav stejně nejspíš přiměje vyskočit v noci z postele. Stejné to je i pokud své tělo takto trápíte před spaním kvůli hubnutí.
Podivná rutina zlikviduje centimetry v pase
Aby totiž tělo během spánku optimálně fungovalo, potřebuje přes den vyvážený příjem bílkovin, zdravých tuků, sacharidů i mikroživin. Bez správné kombinace základních živin totiž v noci nemůže regenerovat. Jestli tedy, dámy, toužíte po tom, aby se za vámi díky útlému pasu začali i bez dřiny v posilovně chlapi otáčet, vezměte za své pár stravovacích zásad, které k tomu dopomohou.

Před spaním se klidně najezte
Jestliže chcete zlikvidovat až 7 centimetrů v pase, potom zapomeňte na hladový spánek. Ten totiž může ve finále vést nejen k jeho poruchám, ale i k vážným poruchám metabolismu. Že najíst se před spaním odporuje zásadám zdravého životního stylu? I miminka a batolata dostávají přece najíst těsně před spaním, aby spaly klidně a spokojeně až do rána.
Udržte si rozumnou rovnováhu
To, že se má jíst naposledy kolem 18. hodiny, je podle některých odborníků překonaný mýtus a scestná myšlenka minulého století, která dávno neplatí. Je totiž založená na chybné teorii spalování tuků. Jestliže totiž usnete s prázdným žaludkem, metabolismus se prudce zpomalí. Tukové zásoby se přitom nespálí, ale stanou se nouzovou rezervou, kdy tělo uvolňuje chybějící energii ze svalových buněk. Přes noc tedy ztratíte svalovou tkáň, ale ne tukovou. Jakmile pak pozřete první jídlo dne, začne tělo ukládat další tuky, protože čeká, že bude přes noc zase strádat. Nejlepší možností je tak dát si před spaním normální, vyvážené jídlo. Pomoci by mohly v pokročilou noční hodinu také komplexní sacharidy i zelenina, postačí ale i banán nebo třeba mango.
Nechte své tělo v noci odpočívat
Ovšem pozor, tahle usínací metoda má i svou odvrácenou stranu mince. Lidské tělo není bezedné a není ani popelnice, do které můžete odložit kdeco v jakémkoli množství, a navíc kdy se vám zachce. Rozhodně není ani zvědavé na nějaké ty pravidelné noční přejídací seance u ledničky. Obzvláště to platí v případě, že se celý den trápíte hlady a večer se snažíte dohnat kalorický deficit. Pořádný nášup porce zbylé od oběda, dezertík navrch, k tomu zapít přeslazenou colou? Najíst se k prasknutí je totiž právě jeden z důvodů, proč pak spoustě lidí dělá problémy usnout. Přejídání před spaním spánek naopak narušuje, a tak tělo netrapte konzumací těžkých či smažených jídel. Na vině je nejen přeplněný žaludek, ale i nesprávné potraviny. Dát si dva, tři řízky, pytlík chipsů nebo třeba ohřát nedělní kachnu se zelím a „se šesti“ může být totiž pro trávení pořádný oříšek.

Zapomeňte na telefon a Netflix
Ani tzv. dlouhý prst není zárukou klidného usínání a spaní. Zaměřit se na display telefonu a sjíždět po večerech stránky fastfoodů s jejich nabídkou vás může přijít pěkně draho, a to nejen finančně. Pravidelné prohlížení potravin a jídel ve virtuálním prostředí může totiž způsobit zvýšení hladiny hormonů hladu. A to i tehdy, když nejste vůbec hladoví. Pak už je jen krůček k objednávce, případně návštěvě ledničky. A ruku na srdce: Kdo si při sledování nekonečných seriálů na Netflixu neotevře aspoň sem tam na noc balík přesmažených brambůrků nebo alespoň pořádně přesolené tyčinky?
Kromě toho může vést noční domácí kino k přejídání. Udržet se nezapnout další díl oblíbené minisérie a nekřupnout si k tomu něco „dobrého“, to už chce kus pořádně pevné vůle. Navíc usínání a kvalitu spánku negativně ovlivňuje i světlo vyzařující z displeje mobilního telefonu nebo počítačové obrazovky.