Závěr mistrovství světa ve fotbale provází skandál nebývalého rozměru

Přidat na Seznam.cz

Slavný turecký šéfkuchař Nusret Gocke, který stojí za konceptem restaurací Salt Bae, dostal nezvykle mnoho prostoru při závěrečném ceremoniálu světového šampionátu. Nejen že si mohl zaskotačit s novopečenými mistry světa, ale osobně si potěžkal samotnou trofej, ačkoli to regule FIFA přísně zakazují.

Mnoho světových novinářů si tak klade otázku, co tam tento člověk vlastně pohledával. Argentina se stala mistry světa poté, co porazila Francii po penaltovém rozstřelu a během oslav se na hřišti objevila osoba, která vzbudila značný rozruch.

Je známo, že prezident FIFA Gianniho Infantina je přítelem slavného šéfkuchaře a velmi rád navštěvuje řetězec restaurací Salt Bae. Jednu najdeme dokonce právě v Dauhá, ve které byla na večeři třeba polská fotbalové reprezentace.

Nusret Gocke se ovšem nespokojil jen se samotnou přítomností na hřišti, ale využil i možnosti pořídit si selfie s největší argentinskou hvězdou, Lionelem Messim. Poprask ovšem způsobila chvíle, kdy dostal možnost si osobně potěžkat nejcennější fotbalovou trofej.

V tomto případě jsou ovšem regule FIFA nekompromisní. „Jako jeden z nejznámějších sportovních symbolů na světě a neocenitelná ikona se originální trofeje FIFA World Cup může dotknout a držet ji pouze velmi úzký okruh lidí, mezi něž patří bývalí vítězové mistrovství světa ve fotbale a hlavy státu.“

Martyn Ziegler z britského deníku The Times, který se tématu věnoval v jednom ze svých článků, si pokládá otázku, jak je možné, že někdo takový dostane možnost přístupu na hřiště do blízkosti hráčů a zároveň si může sáhnout na trofej.

Tariq Panya z New York Times to komentuje jako dokonalý marketingový tah, jelikož pořízené fotografie, které jistě použije turecký šéfkuchař ke své propagaci, by jinak při plánované realizaci stály neskutečný balík peněz.

Zdá se tedy, že vliv Kataru na světovou fotbalovou asociaci dosahuje nevídaných rozměrů a tento skandál je jen vrcholem toho, co vše této blízkovýchodní zemi prošlo bez jediné výtky.

Zdroj: The Times, The New York Times