Zatočte s vlhkostí v bytě díky obyčejné kuchyňské ingredienci
S vlhkostí v bytě se jistě setkalo mnoho z nás. Zpravidla tomu tak bývá ve starších domech, které nejsou dobře izolované, případně mají stará okna, která pořádně netěsní. Existuje řada způsobů, jak vlhkost v bytě řešit, ale spousta z nich je poměrně drahých. A vzhledem k tomu, že si nadměrnou vlhkostí v domácnosti můžete zadělat na zdravotní problémy, levnější metody se taktéž vyplatí vyzkoušet.
Vlhkost v bytě není žádná legrace, jelikož může vést k řadě nepříjemností. Tím nejčastějším je plíseň v bytě, která nejenom, že je na pohled ohyzdná, ale nese s sebou hrozbu zdravotních problémů, které vám mohou způsobit její spory. Proto se tedy vyplatí sáhnout po jakémkoliv způsobu, který vám pomůže vlhkost v bytě alespoň trochu eliminovat.
Proč je byt tak vlhký?
Pro dlouhodobou a nadměrnou vlhkost v bytě může existovat řada důvodů. Zvýšení vlhkosti nastává v momentu, kdy se vlhkost nějakým způsobem dostane do vašeho bytu a následně nemůže ven. Mezi hlavní důvody pak patří špatné větrání – vlhkost, která se v bytě nachází, nemůže cirkulovat spolu se vzduchem a neopustí byt. Zvenčí se do vašeho bytu pak může dostat například špatně těsnícími okny, jak je častým případem u starých domů. Dalším důvodem pak může být takzvaná vzlínavá vlhkost – vzácný jev, kdy vlhkost stoupá malými otvory do budovy, kdy se mnohdy dostane až do druhého patra.
V neposlední řadě je pak ale důvodem i lidská činnost. Vaření, mytí nádobí, nebo dopřávání si dlouhých, horkých sprch, to všechno jsou důvody, proč se vlhkosti ve vaší domácnosti daří tak dobře.
Riziková místa v bytě
Vlhká místa nás mnohdy dokážou překvapit. Mnohým z nás se jistě někdy stalo, že ve své domácnosti posunuli například gauč a zjistili, že se za ním nachází vlhká a často plesnivá zeď. Proto je důležité při každém úklidu zkontrolovat místa za nábytkem, ale i pod nábytkem. Všechno jsou to lokality, kde se daří vlhkosti, což může vést k růstu plísně a šíření nepříjemných spor napříč vaším domácím ovzduším.
Na vlhkost se pak vyplatí dávat si pozor celoročně. V zimě, kdy člověk málo větrá a hodně topí, se může překvapivě dařit bakteriím, pro které je vlhký vzduch vhodný. Nejhorší jsou však parné letní měsíce, kdy dusno venku je často neúnosné. Proto je potřeba zajistit si správnou cirkulaci vzduchu.

Všestranný pomocník
Ne nadarmo se říká – sůl nad zlato. Sůl je totiž ingredience, kterou lze využít v mnoha oblastech péče o domácnost a nejen v rámci domácího vaření. Jeden ze způsobů použití soli, který se netýká vlhkosti, je boj s mravenci. Pokud se ve vašem bytě objeví, neváhejte a posypejte riziková místa solí. Ta je totiž vysušuje a mravenci následně umírají, což vám pomůže zápolit s jejich rostoucí populací. Sůl se dá taktéž využít jako čistidlo při gruntování koupelen či kuchyní. Ideálním použitím soli v rámci vlhkosti je pak výroba domácího odvlhčovače. Vyrobit jej je poměrně jednoduché a existuje hned několik způsobů.
Domácí odvlhčovač
Sůl má neobyčejnou vlastnost pohlcovat vlhkost z okolního vzduchu, neboť se jedná o takzvaně hygroskopický materiál. To z ní činí skvělého adepta pro výrobu domácího odvlhčovače. Jednoduše naplníte misku solí, ideálně kamennou, a například v ložnici umístíte pod postel. Tím si zajistíte sušší vzduch ve vaší ložnici. Sůl je třeba občas promíchat a načechrat, aby se jí vlhkost dobře vstřebávala. Jakmile budete mít pocit, že sůl je vlhká, vyměňte ji.
Nachází-li se ve vašem bytě riziková, vlhká místa, můžete podobné odvlhčovače umístit i tam – pod gauč, za skříň a tak podobně. Jen je nezapomeňte jednou za čas zkontrolovat a případně vyměnit, jinak budou k ničemu.

Sůl jako osvěžovač vzduchu? Není problém!
Aby toho nebylo málo, sůl lze využít i jako osvěžovač vzduchu. Postup je jednoduchý a potřebujete jen několik surovin. Těmi jsou právě sůl (například kamenná či mořská), hrneček vody a esenciální olej dle vašeho výběru.
Do vhodné nádoby umístíte 1/4 šálku soli a 1/2 šálku vody. Následně nakapete 4 až 6 kapek oleje dle výběru. Směs dobře promíchejte tak, aby se sůl rozpustila. Následně už jen stačí roztok nalít do rozprašovače, kde poslouží jako náplň, která vaši domácnost krásně osvěží a provoní.
zdroje: ireceptar.cz bydlimeutulne.cz chalupari-zahradkari.cz publikovano.cz