Zatímco většina lidí míří k moři, bystří Češi si našli novou cestu. Neuvěříte, co se stává hitem letošní sezóny
Zdražování destinací jako je oblíbené Chorvatsko a masy dovolenkářů na tamních plážích už Čechy neláká. Místo toho začínají objevovat méně známá místa u nás i v příhraničí, kde je klid i kvalitní služby. Mají komfort a ještě ušetří.
Chorvatsko už netáhne, drahota vyhání z jeho oblíbených dovolenkových rájů na Makarské riviéře Čechy jinam. Nárůst cen ubytování, jídla i služeb je tak výrazný, že se začínají poohlížet po staronových destinacích v tuzemsku nebo poblíž českých hranic. Zatímco totiž ceny v cestovním ruchu v zemích jako je Řecko nebo Itálie vzrostly asi o 20 % za poslední čtyři roky, v Chorvatsku to bylo za stejnou dobu asi 50 % a růst spotřebitelských cen na chorvatském trhu vystřelil o celých 28 %.
Víno na jihu Moravy táhne čím dál víc
Pokud tedy dáváte přednost ekonomicky výhodnějšímu cestování, zvolte letos některou domácí alternativu. Podle aktuálních dat jezdí Češi nyní nejvíc do jižních Čech, na jižní Moravu a do Libereckého kraje. Víno, koupání, historické památky a nižší ceny oproti zahraničí. To vše způsobuje, že tuzemský turistický ruch vzrostl předloni o 4 procenta. Zatímco ale hotelům tržby rostou, restauracím spíše klesají. Češi totiž stále sází na „paštiky“ i nasmažené řízky z domu.

Bez pohorek jako by teď český dovolenkář ani nebyl
Bez batohu a pohorek ani ránu, razí nový trend lidé v Česku o dovolené. Hitem letošní sezóny je velkolepý návrat do vnitrozemského klidu a do přírody. A tak si mnou ruce především restauratéři a provozovatelé ubytování na Třeboňsku či Křivoklátsku. Batoh na záda, aplikaci do mobilu a směle vyrazit na turistické stezky po českých horách! Lidé podle České centrály cestovního ruchu hledají stále nové formy turismu a volí dálkové pěší trasy. Až o pětinu nově vzrostl počet cestovatelů, kteří se o dovolené rozhodli pro pěší turistiku.
Vzdáte se pohodlné postele?
Tento způsob dovolené vyznávají nyní dokonce i ti, kteří by dříve přísahali na to, že v životě nebudou spát ve stanu nebo že se nikdy nevzdají elektřiny, teplé vody či pohodlné postele. V kurzu jsou pobyty v přírodě i tzv. bikepackingy. Tedy několikadenní cyklovýlety, při nichž si všechno potřebné k životu na pár dnů vezete s sebou na nosiči kola. Napříč generacemi je oblíbený i glamping, tedy pobyt v komfortně vybavených stanech. Spojuje pohodlí hotelu s dobrodružstvím a romantikou kempu. Luxusní kempování si můžete užít třeba na Slapech ve středních Čechách. Za týden ve stanu s vyhříváním či naopak klimatizací zaplatíte v letní sezóně za čtyřčlennou rodinu 9 tisíc za dvě noci.

Když zahraničí, tak Itálie
Pokud ale přece jenom chtějí Češi vycestovat do zahraničí, více nyní sázejí na nabídky last minute. A to především do Itálie, kde poptávka v tomto segmentu cestovního ruchu vzrostla až dvacetkrát v porovnání s érou před covidovou pandemií. Oblíbené je u českých výletníků i Rakousko či Bulharsko, kde poměr cen vychází nyní stejně jako v Chorvatsku. Není se tedy čemu divit, že Češi dávají zemi na Jadranu, kam se jich ještě před covidem vydávalo až 950 tisíc ročně, raději vale.
Žebra za šest set
Jen ceny jídla vylétly v oblíbených letoviscích zhruba o 20 procent. Loni v létě tak stála oblíbená pizza v Čechy oblíbeném Umagu už 350 korun, vepřová žebra se tady prodávala za 600. Pokud tedy přece jen preferujete zahraničí, pak vězte, že to, co v Chorvatsku zaplatíte třeba za tříhvězdičkový hotel se snídaní, dáte třeba v Turecku za pětihvězdičkové ubytování all inclusive. A čím dál oblíbenější je pro Čechy i Polsko, především Balt, historická města či majestátní polské hrady, překrásná příroda a horská střediska u hranic s Českem.
Zdroje: cnn.iprima.cz, www.nespechej.cz, www.idnes.cz