Toto místo v Česku vás dostane víc než samotný Yellowstone. Unikát, který láká dobrodruhy i romantiky
Když se řekne národní park, mnoho lidí si vybaví ikonický Yellowstone ve Spojených státech. Gejzíry, medvědi grizzly a rozlehlé lesy do této oblasti lákají miliony návštěvníků z celého světa. Přesto i v srdci Evropy se nacházejí místa, která mohou směle konkurovat těmto slavným lokalitám. Na severozápadě České republiky, v oblasti známé svými monumentálními skalními útvary, hlubokými lesy a kouzelnými soutěskami, se nachází krajina, která uchvacuje svou jedinečností i tajemnou krásou.
České Švýcarsko bylo vyhlášeno národním parkem v roce 2000, čímž se stalo čtvrtým a dosud nejmladším národním parkem v České republice. Jeho historie jako turistické destinace však sahá mnohem hlouběji. Již v 18. století začali tuto oblast objevovat první cestovatelé, inspirováni romantickým hnutím a touhou po přírodních krásách. Název „České Švýcarsko“ vznikl díky švýcarským malířům Adrianu Zinggovi a Antonu Graffovi, kteří zdejší krajinu přirovnávali k domovskému Švýcarsku. Není divu, že toto místo patří mezi jedny z nejnavštěvovanějších v Česku.
České Švýcarsko láká návštěvníky z celého světa
Dominantou národního parku je Pravčická brána, jedinečný přírodní skalní most a největší svého druhu v Evropě. S rozpětím oblouku 26,5 metru se stala ikonickým symbolem celé oblasti. Tento pískovcový útvar formovaný miliony let erozí uchvacuje svou křehkou krásou, ale zároveň vyžaduje pečlivou ochranu. Z důvodu zachování brány je přímý pohyb na jejím vrcholu zakázán od 80. let minulého století.

Návštěvníci však mohou obdivovat její majestátnost z několika vyhlídek, které nabízejí působivé pohledy nejen na bránu samotnou, ale i na okolní krajinu. Nedaleko se nachází zámeček Orlí hnízdo, postavený v roce 1881, který dnes slouží jako stylová restaurace a galerie fotografií. Přístup k Pravčické bráně zajišťují dvě oblíbené turistické trasy – kratší, avšak náročnější cesta z Hřenska, a delší, ale malebnější stezka kolem Křídelních stěn.
Jedinečný ráz této krajiny vznikal miliony let díky erozi pískovcových hornin. Výsledkem jsou dechberoucí skalní města, kaňony a stolové hory, které tvoří charakteristickou mozaiku zdejšího prostředí. Skalní stěny u Jetřichovic patří mezi nejznámější lokality díky vyhlídkám jako Mariina skála, Rudolfův kámen a Vilemínina stěna. Tyto vyhlídky nabízejí nejen fascinující pohledy na nekonečné lesy a skalní věže, ale jsou také místem, kde příroda vykresluje své nejkrásnější obrazy při východu a západu slunce. Zlatavé a červené odstíny, které skály během těchto chvil získávají, činí z každé návštěvy neopakovatelný zážitek.
Dalším unikátním prvkem této oblasti jsou soutěsky řeky Kamenice, které lákají návštěvníky na romantické plavby na pramicích. Edmundova a Divoká soutěska nabízejí jedinečnou atmosféru – klidné vody lemované vysokými skalními stěnami a bujnou vegetací vytvářejí dojem, jako byste se ocitli v odlehlém koutě pralesa. Plavbu doprovází průvodci, kteří poutavě vyprávějí o místní historii a upozorňují na zajímavé skalní útvary skryté v okolní krajině.
Zdejší fauna a flóra je opravdu unikátní
Tato oblast je také domovem rozmanité fauny a flóry. V hlubokých lesích žijí jeleni, lišky, různé druhy ptáků, zatímco v potocích nacházejí útočiště pstruzi a další druhy ryb. České Švýcarsko je významné z hlediska ochrany přírody – nachází se zde několik druhů rostlin a zvířat, které nenajdete nikde jinde na světě. Díky své jedinečnosti je tato krajina přísně chráněna a návštěvníci jsou nabádáni k respektování pravidel, která zajišťují její zachování pro budoucí generace.

České Švýcarsko láká nejen přírodou, ale i historií. Najdete zde zříceniny hradů jako jsou Falkenštejn nebo Loupežnický hrad, které splývají se skalami a připomínají život v minulých staletích.
Požár trval tři týdny
V červenci 2022 postihl Národní park České Švýcarsko největší lesní požár v novodobé historii ČR, který zasáhl přes 1600 ha, včetně části obce Mezná. Požár vypukl v Malinovém dole, pravděpodobně úmyslně, za rekordních teplot až 36 °C. Postižené byly suché smrkové porosty i cenné ekosystémy. Oheň se rozšířil i na německou stranu parku, byl uhašen po třech týdnech. Na hašení se podílelo 6000 hasičů, vrtulníky a letadla ze zahraničí.