Zapomeňte na vlhčený toaletní papír. Češi hromadně přecházejí na tohle. Levnější, zdravější a šetrnější
Toaletní papír je položka, kterou do své domácnosti kupuje každý. Díky tomu dobře víte, že v jeho kvalitě mohou být dost velké rozdíly. Některým lidem navíc připadá z hygienických důvodů nedostatečný, a tak hledají jiné alternativy.
Toaletního papíru existuje na trhu široký výběr. Najdeme ten nejlevnější z recyklovaného papíru, který bývá obyčejně velmi tenký. Stejně tak ale jsou k dostání takové, které mají hned několik vrstev, jsou na dotek jemné a navíc krásně voní třeba po heřmánku. Záleží na preferencích a finančních možnostech každého, jaký z nich si vybere.
S toaletním papírem je ale jedna velká potíž. Mohou nastat situace, kdy vás po použití toalety neočistí dostatečně. Někdy se to dá řešit použitím bidetu nebo sprchy, ne každý ale doma bidet má a navíc zkrátka čas od času musíme navštívit například veřejnou toaletu, kde tato možnost chybí.

Vlhčený toaletní papír má svá pro i proti
V takovém případě bývá řešením vlhčený toaletní papír. Ten se prodává v balíčcích, které na první pohled připomínají vlhčené ubrousky. Odlišuje je však od nich jeden velmi podstatný rozdíl. Zatímco na ubrouscích bývá výslovně uvedeno, že nejsou určeny ke splachování do WC, na vlhčeném toaletním papíru nic takového nenajdete. Naopak si na obalu můžete často přečíst, že je možné jej po použití splachovat.
I přes toto doporučení výrobce to ale neznamená, že je skutečně dobrý nápad vlhčený toaletní papír splachovat. Naopak odborníci varují, že to není vhodné. Navzdory tvrzení prodejců se totiž naprostá většina z nich v odpadu nerozloží.
„Žádný z testovaných vzorků se nerozložil. Některé sice měly určitou tendenci ztrácet mechanickou pevnost nebo uvolňovat drobné části, ale přesto zůstaly i po deseti minutách míchání v celku,“ uvedl laboratorní analytik Petr Nasadil, který prováděl testy pro spotřebitelský magazín dTest.
Trubky se papírem mohou ucpat
Kromě toho, že to na první pohled představuje problém pro životní prostředí, vystavujete se také riziku, že se vám odpadové trubky zkrátka ucpou a nezbyde vám nic jiného, než se obrátit na instalatéra.
„Vlhčené papíry, ale i vatové tyčinky, hygienické vložky, dětské či odličovací ubrousky mají tendenci ulpívat v záhybech či kříženích stokové sítě, a vytvářejí tak vysoce odolnou kompaktní masu. Ta snižuje průtok, zanáší česla, ucpává čerpadla a vyřazuje z činnosti nejrůznější čidla měřicí techniky,“ vysvětlil Oldřich Vlasák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací.
Pokud se chcete použití těchto problematických hygienických pomůcek vyvarovat, ale přesto se nechcete například na cestách vzdát pocitu čistoty, existuje alternativa, která je již velmi populární v zahraničí a pomalu si získává své příznivce také v Česku.

Novinka, která toaletní papír nahradí
Jedná se o zvlhčující pěnu na toaletní papír. Ten se prodává v malých sprejových lahvičkách podobně jako například pěna na holení. Na běžný toaletní papír ji zkrátka nastříkáte a poté jej použijete stejně, jako jste zvyklí.
Šetrná mycí emulze čistí bez zbytečného podráždění a navíc papír po skončení hygieny můžete bez obav splachovat. Nejenže je tato varianta bezpečnější pro vaše potrubí, je také ekologičtější a náklady vás vyjdou podstatně levněji.
V běžné drogerii na ni sice zatím narazíte spíše ojediněle, není ale problém ji zakoupit na poměrně pestré škále e-shopů. Sehnat se dá také v lékárně, protože téměř identický produkt se v nemocnicích běžně používá k hygieně imobilních pacientů. Ptejte se po intimní mycí pěně. Cena je příznivá, většinou totiž začíná na částkách již okolo stokoruny. Jedno balení vám navíc vydrží opravdu dlouho.