Zapomeňte na rohlíky. Tohle je 6 nejhorších potravin, které lepí celulitidu na tělo jako lepidlo
Pomerančová kůže, tedy celulitida, je pro většinu žen nepříjemný problém, který se objevuje na stehnech, hýždích či břiše. Často se mylně domníváme, že za ni může jen nedostatek pohybu nebo genetika. Jenže pravda je mnohem složitější a začíná přímo na našem talíři. Některé potraviny, které denně konzumujeme, mohou být tichým, ale silným spojencem celulitidy. Neznamená to, že je musíme zcela vyřadit, ale pochopení jejich vlivu je prvním krokem k hladší pokožce. Pojďme se podívat, které skryté látky podporující celulitidu ve svém jídelníčku možná máte.
Celulitida není jen tuk. Jde o složitý stav, při kterém dochází k oslabení kolagenových vláken v podkoží a k nahromadění tukových buněk, vody a toxinů. Tukové buňky se tlačí proti oslabené pojivové tkáni, to vytváří typický hrbolatý vzhled pokožky. Její vznik ovlivňuje celá řada faktorů: genetika, hormony, životní styl, nedostatek pohybu, špatná cirkulace krve a lymfy. Velký vliv má ale také naše strava. Některé potraviny zhoršují krevní oběh, podporují zadržování vody v těle, zvyšují záněty nebo narušují rovnováhu hormonů, to vše přispívá k viditelnosti celulitidy.
Tyto potraviny celulitidu zhoršují
Pojďme se podívat na šest hlavních skupin potravin, které mohou nechtěně podporovat vznik a zhoršování celulitidy. Sůl je sice nezbytná, ale její nadměrný příjem vede k zadržování vody v těle. Voda se pak hromadí i v tukových tkáních, to zhoršuje vzhled celulitidy a činí ji viditelnější. Vysoký příjem sodíku zvyšuje tlak na krevní cévy a zpomaluje krevní oběh, to dále přispívá k problému. Pozor si dejte nejen na dosolování, ale i na skrytou sůl v uzeninách, pečivu, sýrech, hotových jídlech nebo instantních polévkách.

Na slazené nápoje rovnou zapomeňte
Limonády, džusy s přidaným cukrem nebo energetické nápoje jsou plné prázdných kalorií a jednoduchých cukrů. Tyto cukry se v těle rychle přeměňují na tuk a ukládají se, často právě v problémových partiích. Velké množství cukru navíc způsobuje výkyvy hladiny inzulinu, to může vést k zánětům v těle a poškozování kolagenových vláken. Poškozená vlákna pak nedokážou držet tukové buňky pevně na místě.
Máte rádi smažené jídlo? Počítejte s pomerančovou kůží
Smažená jídla jako hranolky, smažený sýr nebo koblihy jsou obvykle plná nekvalitních tuků a vysokého množství soli. Tyto kombinace jsou pro tělo velmi zatěžující. Zpomalují metabolismus, vedou k ukládání tuku a zvyšují zánětlivé procesy v těle. Tuk, který se hromadí v tukových buňkách, přispívá k hrbolatému vzhledu pokožky.
Párky, salámy, klobásy a další uzeniny jsou často plné skryté soli, nasycených tuků, konzervantů a umělých přísad. Tyto látky mohou podporovat zánětlivé procesy v těle, zatěžovat ledviny a vést k zadržování vody. Vysoký obsah sodíku a nevhodné tuky přímo přispívají k viditelnosti celulitidy.

Alkohol a sacharidy přidejte na zakázaný seznam
Alkohol je pro tělo toxin. Zatěžuje játra, která jsou zodpovědná za detoxikaci organismu. Narušuje krevní oběh a dehydratuje tělo, paradoxně ale vede k zadržování vody v tkáních. Navíc obsahuje spoustu prázdných kalorií, které se snadno ukládají jako tuk. Pravidelná konzumace alkoholu může také ovlivnit hormonální rovnováhu a zhoršit kvalitu kolagenu, to přímo přispívá k celulitidě.
Bílé pečivo, těstoviny z bílé mouky, sladkosti a jiné rafinované sacharidy mají vysoký glykemický index. Způsobují rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi a následně prudký nárůst inzulinu. Tento proces podporuje ukládání tuku a může vést k zánětlivým procesům v těle, které oslabují pojivovou tkáň a usnadňují tvorbu celulitidy.
Jak se bránit?
Pokud chcete účinně zatočit s celulitidou, nestačí se jen vyhnout uvedeným potravinám. Je potřeba celostní přístup.
- Pijte dostatek čisté vody. Hydratace pomáhá tělu odplavovat toxiny a snižuje zadržování vody.
- Zvyšte příjem vlákniny. Vláknina pomáhá detoxikaci těla a udržuje zdravý metabolismus. Najdete ji v ovoci, zelenině, celozrnných produktech a luštěninách.
- Zařaďte kvalitní bílkoviny. Podporují tvorbu kolagenu a udržení svalové hmoty.
- Pravidelný pohyb. Cvičení, zejména kombinace kardia a posilování, zlepšuje krevní oběh, spaluje tuk a posiluje svaly, to pomáhá vyhladit pokožku.
- Masáže a lymfodrenáže pomáhají stimulovat krevní oběh a odvodňovat nahromaděné tekutiny.