Zapomeňte na Pustevny. Toto skryté místo v Beskydech je ještě úchvatnější a bez davů turistů
Pustevny jsou nádherné, ale pokud jste tam už někdy byli, víte, že přitahují velké množství turistů. U lanovky se tvoří velké fronty, stezky jsou přeplněné, a tak si nemůžete kouzelnou atmosféru hor úplně dobře vychutnat. V Beskydech se skrývá ale ještě jedno místo, které je stejně nádherné a přitom bez lidí.
Když chcete vyrazit na výlet do Beskyd, hned vás napadnou Pustevny, Radhošť nebo Lysá hora. Jsou to ikonická místa s krásnými výhledy, ale moc si tam neodpočinete. Pokud si chcete užít opravdový klid a vidět nedotčenou přírodu, vydejte se úplně jinam. Do míst, kde namísto turistických suvenýrů a stánků s občerstvením najdete jen klid, přírodní scenérie a stezky, po kterých neprocházejí stovky lidí denně.

Pulčínské skály
Pulčínské skály nejsou žádnou neznámou lokalitou, ale stále se jim masový turismus vyhýbá. Kromě jedinečných skalních útvarů tu na vás čekají hluboké rokle, tajemné pukliny a jeskyně s dlouhou historií. Najdete je na Valašsku jižně od Vsetína poblíž obce Pulčín. Skalní město se rozkládá na jihovýchodním svahu kopce Hradisko (773 m) a je tvořeno mohutnými pískovcovými bloky, které dosahují výšky až 20 metrů a délky kolem 250 metrů. Celá oblast je součástí národní přírodní rezervace, která zde byla vyhlášena v roce 1989, což znamená, že se zde nesetkáte s žádnou zástavbou ani umělými zásahy do krajiny.
Zajímavostí je, že skály se tu neřadí do pravidelných formací jako například Adršpašské skály. Naopak působí chaoticky – obrovské pískovcové balvany jsou poházené po lese, některé tvoří úzké soutěsky, jiné zase vyčnívají do výšky jako skalní věže. Celé místo připomíná jakýsi kamenný labyrint. Pokud jste milovníci historie, bude vás určitě zajímat, že na vrcholu skal kdysi stával středověký hrad Pulčín. Dnes už z něj mnoho nezbylo, ale i tak tu můžete najít vytesané schody a stopy po dávném opevnění. Místní skály prý v minulosti sloužily jako úkryt zbojníkům a lidem prchajícím před nájezdy z Uher.

Tajemné ledopády a skály
Pulčínské skály jsou krásné po celý rok, ale pokud sem zavítáte v zimě, čeká vás jedinečná podívaná. Díky specifickému mikroklimatu se zde totiž od ledna do března tvoří barevné ledopády a rampouchy, které mohou dosahovat délky až čtyř metrů. Voda stékající po skalách postupně zamrzá a zbarvuje se do odstínů od modré po oranžovou. Ještě donedávna to vypadalo, že oranžové tóny způsobuje voda obsahující mikroskopické částečky sloučenin železa. Tuto teorii ale vědci vyvrátili, když zjistili, že zbarvení způsobuje mikroskopická sněžná řasa žijící ve sněhu a ledu.
Ať už se sem vydáte v zimě nebo kdykoliv jindy, nenechte si ujít nejznámější části skalního města. Nejvýraznější z nich je Zámčisko, Pět kostelů – pískovcové bloky připomínající gotické katedrály, nebo Izby, což jsou úzké skalní průrvy, které kdysi sloužily jako úkryty.
Jak se na Pulčínské skály dostat
Na rozdíl od Pusteven sem nevede lanovka ani silnice, takže budete muset jít pěšky. Nejjednodušší cesta vede z Pulčína po červené značce, což je příjemná nenáročná trasa, kterou zvládnete za méně než hodinu. Pokud máte rádi delší túry, můžete zvolit trasu z Lidečka po modré značce, která je sice o něco delší, ale nabízí krásné výhledy a klidnou cestu lesem. A když už budete v této oblasti, můžete si výlet zpestřit ještě návštěvou Čertových skal v Lidečku. Jde o impozantní pískovcový masiv, který jakoby vystupuje přímo ze země. Podle místní legendy ho zde zanechal čert, který prohrál sázku, což jen podtrhuje mystickou atmosféru tohoto kraje.
Na Pulčínských skalách je něco, co vám žádné turistické středisko nenabídne – autenticita. Tohle místo je skutečné, divoké a nezkažené komercí. Žádné suvenýry, žádné přeplněné vyhlídky, žádné davy lidí fotících se s podobiznou Radegasta. Jen vy, příroda a nekonečné ticho, které v dnešním uspěchaném světě působí téměř léčivě.
Zdroje: kudyznudy.cz, visit-valassko.cz, krasybeskyd.cz