Zapomeňte na přelidněné České Švýcarsko. Tento tajemný kout Česka zná jen hrstka lidí
V Chráněné krajinné oblasti Labských pískovců nedaleko Tiských stěn najdete skalní města bez davů turistů. Provede vás jimi naučná stezka Zapomenuté pohraničí.
Za hranicemi známých turistických tras Českého Švýcarska se skrývají opravdové poklady. Pokud nevyhledáváte davy turistů a chcete poznat tuto oblast jinak, vydejte se do Ostrovských a Rájeckých skal. Tato skalní města vás překvapí svou krásou a dechberoucími výhledy. Najdete zde také naučnou stezku Zapomenuté pohraničí, která vás provede krajinou, kde se historie prolíná s přírodou.
Ostrovské a Rájecké skály jsou sice turisty méně navštěvované, ale velmi půvabné. V údolí mezi pískovcovými útvary teče říčka Ostrovská Bělá, která se rozlévá do 6 rybníků, ve kterých se můžete v parních letních dnech osvěžit a zaplavat si. Nebo se zde můžete jen tak toulat v lesích, chodit po loukách a obdivovat staré chalupy. Tento kousek ráje je jako stvořený pro romantické duše.

Objevte klid Labských pískovců
Oblast Labských pískovců je území na severu Čech se skalními městy plnými pískovcových sloupů, převisů i tajemných jeskyní. Právě zde naleznete to pravé České Švýcarsko – vysoké skalní stěny nad hlubokými roklemi. V těsném sousedství populárních Tiských stěn se nacházejí i další pískovcová skalní uskupení. O něco méně známé jsou Rájecké a Ostrovské skály. Tato skalní města jsou méně navštěvovaná než nedaleké Tiské stěny, je ale to vlastně jejich velké plus. Zažijete tu klid, který už začíná být na území Labských pískovců a Českého Švýcarska velmi vzácný.
Skrytý svět pískovcových krás
Rájecké skály jsou jako stvořené pro milovníky přírody a dobrodružství. Když sem vstoupíte, uvítá vás neopakovatelná krajina plná pískovcových útvarů, které vypadají, jako by je vytvořil sám čas. Oblast Rájeckých skal je rozdělena na tři části. Ptačí stěny zahrnují skály od státní hranice až po cestu z Rájce do Ostrova. Rájecké údolí se stinnými místy, malým potůčkem a přírodními pískovišti je ideální pro výlety s dětmi. Poslední oblastí jsou Ostříží věže, ta zahrnuje další pásmo pískovcových skal. Odtud vede žlutá turistická trasa, která vás spolehlivě dovede do Ostrova, kde na vás čeká další úžasné skalní město.
Ráj pro horolezce i milovníky klidu
Ostrovské skály najdete poblíž hranice s Německem, nedaleko obce Ostrov. Nachází se zde přibližně čtyři sta skalních věží a masivů z tvrdého pískovce s výškou kolem 20 metrů. Některé z nich jsou oblíbeným terénem pro horolezce. Skalní město je celoročně volně přístupné a prochází tudy červená turistická trasa, po které se dostanete přes Děčínský Sněžník až do Děčína. Ostrovské i Rájecké skály jsou na zdejší poměry málo navštěvované, a tak zde můžete najít stále vzácnější samotu.

Naučná stezka Zapomenuté pohraničí
Jak název stezky naznačuje, její téma se týká výpravy do minulosti. Smyslem stezky je připomenutí historie kraje, kdy většina původních obyvatel musela po válce odejít a s nimi odešly i vzpomínky a tradice. Naučná stezka Zapomenuté pohraničí seznamuje s historií, přírodou a zajímavostmi v česko-německém pohraničí na rozhraní mezi Chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce a Krušnými horami.
Délka stezky je přibližně 25 km a její trasa začíná na vrcholu stolové hory Děčínský Sněžník u kamenné rozhledny. Stezka vede nejdříve lesem a pokračuje přes skalní města v Labských pískovcích a pokračuje až do Adolfova. Nejlepší období pro návštěvu stezky je na jaře nebo na podzim, kdy příroda hraje všemi barvami a turistů je méně. Ticho okolních lesů a opuštěné stezky pak ještě více umocní jedinečnou atmosféru tohoto místa.
Zdroj: Naučné-stezky.cz, Skály Tisá, turistický-magazín.cz, Velké Ucho