Zapomeňte na pastičky. Tímto listem vyženete myši i potkany z domu raz dva. Funguje líp než drahé odpuzovače
Hlodavci mají velmi citlivý čich. Díky tomu dokážou vyčenichat každou pochoutku v domě, poznají, kde na ně číhá nebezpečí, a celkově se podle něho orientují. Když se ale zabydlí v domě, není to nic příjemného. Vyzkoušejte tento jednoduchý, zato vysoce účinný trik jak je zapudit.
Kupované odpuzovače hlodavců sice fungují, jsou ale zbytečně drahé. Navíc obsahují syntetické látky, které mohou být škodlivé nejen pro samotné škůdce, ale i pro domácí zvířata, děti a dokonce i dospělé.
Vsaďte na přírodu a zbavte se nechtěných návštěvníků
Hlodavci mají velké množství čichových receptorů, díky kterým dokáží zachytit a rozlišit tisíce různých pachů. To jim pomáhá k celkové vizualizaci a orientaci v prostoru. Pokud se tedy těchto nechtěných obyvatel chcete zbavit, jít přes jejich čich je tou nejlepší volbou.
Chemické odpuzovače, které běžně pořídíte v obchodech, mohou být toxické nejen pro hlodavce. Obsahují složky, které se hromadí v půdě a ve vodě a znečišťují životní prostředí. Narušováním rovnováhy ekosystému způsobují rezistenci škůdců vůči chemikáliím obsaženým v odpuzovačích.

Bobkový list: Užitečný nejen v kuchyni
Bobkový list je užitečný nejen při vaření, své uplatnění má i v případě zahánění škůdců. Obsahuje silice, které hlodavcům vadí, dráždí jejich čich a způsobují jejich dezorientaci. Díky pachové bariéře, kterou díky bobkovému listu vytvoříte, se myší a potkanů rychle zbavíte, protože to je hranice, kterou sami nechtějí překročit. Listy lze umístit na místa, kde hlodavci čenichají nejradši, to je za spotřebiči, v rozích, podél zdí a ve spíži. Listy je třeba měnit každé dva týdny, jelikož jeho silice časem slábnou. Bobkový list odhání nejen chlupaté útočníky, ale i okřídlené, a to hlavně moly. Aby se jim nezalíbilo ve vaší mouce a jiných sypkých potravinách, vložte do nádob suchý bobkový list. Je natolik účinný, že ho vlastně můžete dát do každé skříňky, zásuvky, i k tříděnému odpadu – a tím zamezíte návštěvám i množení záškodníků všeho druhu.
Z bobkového listu můžete také vyrobit postřik. Zhruba deset listů povařte v jednom litru vody. Nechte vychladnout a nastříkejte do všech rohů a škvír. Postřik můžete aplikovat i zvenku.
Bobkový list je užitečný i jako léčivá bylina. Má protizánětlivé, detoxikační i uklidňující účinky. Odvar působí proti nespavosti, nadýmání, příznivě ovlivňuje funkci dýchacích cest, zlepšuje paměť a snižuje krevní tlak. Namočte v něm obklady, které pomáhají při artritidě a na revma. Ne nadarmo staří Římané cenili bobkový list jako bylinu s ochrannou mocí a vavřínové věnce z bobkového listu nosili na hlavách vítězové sportovních soutěží, váleční hrdinové i císaři.

Co ještě platí na hlodavce?
Bobkový list není jediný přírodní trik, který proti hlodavým ničitelům můžete použít. Stejně dobře funguje i ocet. Ten vydává velmi silný zápach, který hlodavci nesnášejí. Nastříkat ho můžete na hadříky či vatové tampony a ukrýt na riziková místa. Ocet nikdy nenanášejte přímo na stěnu ani na jiné materiály, jelikož jeho kyselé složení by mohlo materiál poškodit nebo zabarvit.
Dalším přírodním odpuzovačem hlodavců je hřebíčkový olej. Ten má velmi intenzivní aroma, ale může barvit, proto ho stejně jako ocet nejdříve aplikujte na hadřík nebo vatu. Hřebíčkový olej i ocet dezinfikují. Proto když budete cestičky po myších mýt, nakapejte do vody pár kapek.
Komu vadí silný odér octa a aroma hřebíčku, může použít olej z máty peprné. Ta má silnou svěží vůni, která nejenže všechny chlupaté ničitele odežene, ale díky svým antiseptickým vlastnostem vyčistí vzduch v obydlí. Máta krásně voní a povzbuzuje (a hlodavce odpuzuje).
Dalším velmi účinným přírodním prostředkem je terpentýn. Jde o velmi silný olej s odpuzujícími vlastnostmi, ale ten může ve větším množství škodit i domácím zvířatům a lidem. Způsobuje bolesti hlavy, nevolnost, průjem a poškození dýchacích cest. Navíc je vysoce hořlavý, takže vám doporučujeme použít spíš výše zmíněné tipy.