Zapomeňte na Konopiště, tento barokní zámek v Čechách je skutečný skvost
Asi 30 kilometrů od Prahy se nachází zámek, který může svou atmosférou směle konkurovat Konopišti, Rájci nad Svitavou nebo Třeboni. Čtyři zámecká křídla obklopuje překrásný anglický park, který nabízí příjemný relax a sugestivní výhledy na okolní krajinu.
Patří mezi oblíbené turistické destinace ve Středočeském kraji. Díky své architektuře, krásnému prostředí a příběhu láká k poznávání nejen milovníky historie, kteří touží poznat každodenní život šlechty, ale i příjemných procházek. Prohlídky reprezentačních místností, kaple, sbírek nábytku a obrazů nabízí přitom celoročně. Otevírací doba se liší jen podle sezóny. Navíc je oblíbený také díky programům pro děti, včetně pohádkových prohlídek. Stejně jako pořádáním koncertů, kostýmovaných prohlídek, Mikulášských i vánočních prohlídek, výstav a sezónních akcí, mezi které patří hojně navštěvované adventní trhy.
Od středověké tvrze ke krásnému baroku
Zámek byl původně gotickou tvrzí, která už ve 14. století chránila obchodní stezku mezi Prahou a jihem Čech. Zmiňuje se o něm už zákoník Karla IV. Majestas Carolina z roku 1348 a šlo nejspíš o malý hrádek, obklopený hradbou a příkopem, který ho odděloval od města. Zásadním letopočtem je rok 1655, kdy panství od Mitroviců kupuje pražský měšťan, původně koželuh pocházející z Flander, Servác Engel z Engelsflussu. Ten se pustil do rozsáhlých oprav. V průběhu staletí prošel několika přestavbami a za třicetileté války byl dokonce vypálen švédskými vojsky a vypleněn. Dnešní barokní podobu získal zámek Mníšek pod Brdy během 17. a 18. století za vlastnictví rodu Servitů. K dalším stavebním úpravám došlo ve druhé polovině 18. století za Unwerthů. Pro rodinné spory byl pak dokonce spravován úředníky desek zemských. V roce 1848 zámek poznamenal požár, později prodělal klasicistní úpravy.

Zámecký pán zřídil psinec i zlacené pyramidium boha slunce Ra
V 17. století se majitelem zámku Servác Engel z Engelflusu pustil do rekonstrukce rozlehlé zámecké zahrady. Nechal zasypat původní hradní příkop a na jeho místě vybudoval barokní formu s kašnou na centrální ose. Jedním z prvků tehdejší zahradní architektury je sala terrena, kterou v parku zámku Mníšku pod Brdy mohou návštěvníci obdivovat dodnes. Z horní části saly terreny si můžete užít výhled do krajiny i spodní části parku. Romantických úprav se zahrada dočkala v 19. století za zámeckého pána hraběte Karla Schirndinga. Díky jeho obdivu k antice vznikl v zahradě obelisk opatřený na vrcholu zlaceným pyramidiem představujícím slunečního boha Ra. Atmosféru zahrady dotvářely skleníky, psinec, umělý vodopád, bazény a dřevěné altány. Později vznikla síť cest, reflektující skalnatý svah v parku. Zajímavě propojený s okolím je i kostelík Máří Magdaleny na Skalce. Za posledních majitelů byly ve 20. letech položeny hlavní rozvody pro elektriku, vodu a kanalizace a rozvod pro technologie fontán.
Lovecký salon i dobový aristokratický nočník
Zážitek přinese návštěvníkům možnost nahlédnout do pokojů posledních majitelů zámku Kastů. Představující bydlení drobné šlechty na počátku 20. století. Reprezentativní místnosti představí aristokraticky zařízenou Zimní jídelnu, Kapli, Přípravnu, Velký salon s hodinovou věží, Pánský a Dámský salon, Lovecký salon či Arkádu s nástupním schodištěm. Uvidíte také dětské pokoje, ložnice i do nejmenších detailů zařízené koupelny. Mezi kuriozitami nechybí křtící zavinovačka, dobové hračky, učební pomůcky, záchod či nočník. Mnoho věcí si určitě budete pamatovat ještě od svých prababiček a pradědečků.

Omamná vůně magnolií
Park je překrásný v kterékoli roční době, když se do něj ale vypravíte na jaře, můžete ucítit už z dálky omamnou vůni magnolie. Zajímavé dřeviny a stromy reprezentuje vzácný jinan dvojlaločný-Ginkgo biloba, štědřenec Watererův a lyrovník – tulipánovník. Barevnou ozdobou záhonů jsou růže půdokryvné, levandule úzkolistá, kalina Karlesiova, rozchodník, mochna křovitá a další. Pohodu naplněnou vůní levandule můžete ještě znásobit pozorováním uklidňující stříkající vody v zámeckých kašnách.
Za šlechtickými vánočními zvyky
Během prvních prosincových víkendů si do 15. 12. v 10:10, 12:00 a ve 14:00 můžete užít Vánoční prohlídky pro děti i dospělé. Průvodkyně v kostýmu vás provede reprezentativními komnatami a dozvíte se o známých i zapomenutých zvyklostech. Některé z tradic si dokonce můžete vyzkoušet, třeba házení střevícem, stoupání na sekyrku či věštění budoucnosti. Děti pomohou se zdobením zámeckého vánočního stromečku či s nimi můžete navštívit výtvarnou dílnu. Prohlídka je určena dětem od šesti let a dospělým. Vstupenky je ale nutné zakoupit v online prodeji.
Zdroje: www.zamek-mnisek.cz, www.pocesku.eu, www.kudyznudy.cz