Zahradníci, zpozorněte. Nově hrozí pokuta až 50 000 Kč za tuto běžnou chybu. Dopouští se jí každý
Málokdo by asi očekával, že může mít popotahování s úřady kvůli tomu, jakým způsobem se stará o svou vlastní zahradu. Je to ale skutečně tak. Chyba vás navíc může vyjít pořádně draho.
Sekáte trávu moc, nebo naopak příliš málo? Vybíráte si k tomu nevhodnou denní dobu nebo techniku? To vše může obtěžovat vaše sousedy. Pokud si budou stěžovat na vašem městském úřadu, je možné, že budete „odměněni“ pořádně tučnou pokutou. Je proto potřeba důkladně se informovat, abyste se všech přešlapů mohli vyvarovat.
Prvním problémem, který může nastat, je příliš zarostlá a zaplevelená zahrada. Mohlo by se zdát, že na svém vlastním pozemku si klidně můžete vypěstovat soukromý prales, bohužel pro vás to ale není pravda.

Trávu jste povinni pravidelně sekat
Zákon jasně stanovuje, že obce mají nárok prostřednictvím vyhlášek regulovat údržbu zeleně a sekání trávy.
Není sice stanoveno, v jakém časovém intervalu jste povinni sekat, to zůstává v gesci obecního úřadu, nicméně specifikována je výše pokuty. Tu vám obec může uložit až do 100 tisíc korun. Pokud neudržujete na svém pozemku pořádek, že to naruší vzhled obce, můžete být pokutováni také. V takovém případě může pokuta dosáhnout až 10 tisíc korun.
V případě, že se z vašeho pozemku šíří škodlivé organismy, mezi které se počítají i některé druhy plevele, sankce se může pohybovat až kolem 30 tisíc korun. Ve většině případů ale není nutné k takovému kroku sáhnout. Obec většinou vlastníka pozemku nejprve na problém upozorní a poskytne mu dostatečnou lhůtu na to, aby mohl svou chybu dát do pořádku.
Zahradní traktůrky vás mohou dostat do maléru
Potíže vám může způsobit také zahradní traktůrek. Od roku 2024 je totiž každý vlastník vozidla, které váží více než 25 kilogramů, povinný platit povinné ručení. Tato povinnost se tak dotýká i lidí, kteří sekají trávu pomocí traktůrku. V případě nesplnění této podmínky může pokuta dosáhnout až 50 tisíc korun.
Další povinností je pravidelně prořezávat zeleň, která roste pod elektrickým vedením, případně příliš blízko silniční komunikace. Jak je nejspíš zřejmé, důvodem je pochopitelně bezpečnost.
Do potíží se ale můžete dostat také v případě, že se rozhodnete zahradu posekat v nevhodnou dobu. Žádné pravidlo, které by toto přímo regulovalo, sice neexistuje, i přesto se ale můžete dostat do křížku se zákonem. Důvodem může být rušení nočního klidu. Ten začíná v 22 hodin a trvá až do 6 hodin ráno. Potmě by nejspíš nikdo trávník nesekal, ale pokud byste si chtěli přivstat, například z toho důvodu, že přes den bude horko, buďte ohleduplní ke svým sousedům a před šestou hodinou ranní s tím nezačínejte. V opačném případě kromě pokuty hrozí také zásah policie.

Pozor na pálení větví a trávy
Poté, co pozemek posekáte, je ještě třeba správně se zbavit odpadu. Jakýkoliv materiál, jako například tráva, větve nebo jiná biomasa se například nesmí spalovat na otevřeném ohni. Výjimku tvoří případy, kdy tento oheň slouží k rekreačním účelům, například opékání špekáčků. Smíte také větve spalovat v kamnech, pokud tato splňují veškeré náležitosti v souvislosti s emisemi. Pokuta může v podobných situacích dosáhnout až do výše 50 tisíc korun.
Obce mohou také vyhláškou regulovat zakládání ohňů v zahradách v případě, kdy je kupříkladu příliš velké sucho a hrozilo by tak riziko požáru.
Z výše uvedeného plyne jediné. Zahrádkařit může být pořádná věda, a to i v případě, že se této bohulibé činnosti nevěnujete „na plný úvazek“, ale například pouze o víkendu na pozemku svého rekreačního objektu. Pro chalupáře totiž tato pravidla platí stejně jako pro stálé rezidenty obcí.
Zdroje: Bydlimeutulne.cz, TN.cz, Moderniobec.cz, Novinky.cz, Dostupnyadvokat.cz