Začíná váš PIN kód tímto číslem? Amatérský hacker ho prolomí už za pár sekund. Raději ho ihned změňte
Na svou bezpečnost je nutné dbát nejen fyzicky, ale také v online prostředí. Proto je velmi důležitá například správná volba PIN kódu, ať už jde o platební karty nebo mobilní telefony, ze kterých obvykle spravujeme řadu důležitých účtů. Bohužel stále řada z nás tento faktor podceňuje. Pokud váš PIN kód bude příliš jednoduchý, vystavujete se velkému riziku.
Mnoho lidí volí velmi jednoduché číselné kombinace, pokud si nastavují nový PIN kód. Důvodem je nejspíš obava, aby si jej dokázali snadno zapamatovat. Kvůli tomu je ale většina z nás velmi předvídatelná. Naše soukromí i bezpečnost našich peněz se poté nachází v ohrožení.
Ukazuje se, že zvlášť některé číselné kombinace volí tolik lidí, že není příliš těžké je prolomit. Nemusí přitom vůbec jít o zkušeného hackera – s trochou štěstí PIN odhadne i úplný amatér, jak si na následujících řádcích ukážeme.

Na tyto PIN kódy raději ihned zapomeňte
Analýza databáze Information Is Beautiful tak například přišla s šokujícím odhalením. Minimálně 10 % lidí totiž používá číselnou kombinaci 1234. To ale nejsou jediné nebezpečné kombinace, po kterých mnoho uživatelů z nevědomosti sáhne.
Pozor si tedy dejte zejména na tyto kódy:
- 1234
- 1111
- 0000
- 1212
- 7777
- 1004
- 2000
- 4444
- 2222
- 6969
Nebezpečný PIN si vybíráme zpravidla z pohodlnosti
Na základě podrobné analýzy se dokonce podařilo zjistit, z jakého důvodu volíme právě tato čísla. Číslice jsou totiž často vybírány tak, že tvoří na numerické klávesnici telefonu či počítače blízké nebo opakující se sekvence – zkrátka takové, které se snadno, pohodlně a rychle zadávají.
Z tohoto důvodu se tak některá dvojčíslí vyskytují mnohem častěji než jiná. To se týká také kombinace 19, která s největší pravděpodobností odkazuje k našemu roku narození, případně narození některého člena rodiny.

Prolomit kód je snadnější, než si myslíte
Čtyřmístný PIN se může skládat ze zhruba 10 000 možných kombinací. I přesto si ale mnoho lidí vybere ty nejsnazší možnosti, což má velmi neblahé následky. Výzkumy totiž došly ke zjištění, že k prolomení třetiny všech PIN kódů stačí hackerovi jen 61 pokusů. To je více než výmluvná informace, se kterou by každý měl naložit co možná nejzodpovědněji.
Ve skutečnosti je to ale ještě o něco horší. Pokud se někdo rozhodne heslo prolomit, pokud vyzkouší deset nejpopulárnějších kombinací, má velkou šanci, že se skutečně trefí. Pokud by chtěl někdo třeba odemknout ukradený telefon nebo získat peníze z bankomatu a měl by pouze pět pokusů, stále má šanci jedna ku osmi, že se trefí.
Nyní přichází ta nejdůležitější otázka. Jak při výběru PIN kódu postupovat správně, abyste riziko co možná nejvíce eliminovali? Vyhýbejte se kombinacím, ve kterých se určitá čísla opakují. Snažte se také, aby jejich znaky neležely na klávesnici příliš blízko sebe. Můžete volit kombinace, které pro vás mají osobní význam a snáze si je tak zapamatujete. Nemělo by ale jít o takové věci, které jsou snadno odvoditelné z veřejně dostupných informací, například data narození.
Vzhledem k tomu, že je možné pokusit se prolomit heslo pomocí technologie, není 10 000 možných kombinací vlastně příliš mnoho. Umělá inteligence a další nástroje dělají tento úkol pro hackery mnohem jednodušší, než kdy dříve. Proto je také vhodné zvážit, zda nepřejít k jinému způsobu zabezpečení, například biometrii nebo vícefaktorovému ověření.
Zdroje: Poznatsvet.cz, Chip.cz, Informationisbeautiful.net