Za touto českou barokní památkou jezdí lidé z celého světa
Mnozí z nás se při hledání architektonických či přírodních skvostů vydávají za hranice České republiky. Neměli byste však opomíjet ani celou řadu památek, které se nacházejí u nás. Za spoustou z nich se vydávají turisté z celého světa. A mají pro to dobrý důvod, neboť se jedná o skutečné poklady.
Zahraniční turisté navštěvují za účelem poznávání památek a architektonických dominant mnoho našich měst. Mezi ta nejskloňovanější by se dala zařadit města jako Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Telč, České Budějovice, Mikulov, Český Krumlov, Kutná Hora, Karlovy Vary, Znojmo, Třeboň, Bečov nad Teplou, Jindřichův Hradec, Nové Město nad Metují nebo Litomyšl. V hledáčku cizinců se ovšem nacházejí i menší vesnice. Jejich častou destinací jsou například Holašovice, na které nejeden Čech při plánování výletů úplně zapomíná. Jedna další památka, kterou návštěvníci z ostatních států nepřehlížejí, se nachází ve Zlínském kraji. A vy byste ji měli rozhodně na vlastní oči spatřit taktéž.
Nebudete vědět, kam jít dříve
Řeč je o krásném zámku, který se nachází v malebném městě Kroměříž na Moravě. K němu jsou přilehlé rozsáhlé zahrady, které se definitivně řadí mezi ty nejkrásnější nejen v České republice, ale dokonce i v celé Evropě. Jejich půvab dosahuje vskutku nebeských výšin. Až je navštívíte, budete si připadat jako v biblickém ráji.

Malebný výkvět baroka
Arcibiskupský zámek v Kroměříži byl postaven ve slohu raného baroka. K němu přiléhá Podzámecká zahrada a Květná zahrada. Oba tyto rozsáhlé zahradní komplexy patří k nejvýznamnějším památkám České republiky. Celý komplex byl v roce 1995 přiřazen k národním kulturním památkám. O tři roky později, v roce 1998, byl potom zapsán na listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. V historii byl tento barvitý zámek v držení olomouckých biskupů a arcibiskupů. Těm sloužil jako reprezentační sídlo, kvůli čemuž si na jeho vizáži dali opravdu záležet.

Věž, která přežila i požár způsobený německými vojáky
Nejvyšším bodem zámku je 84 metrů vysoká věž, jejíž základem je pozůstatek biskupského hradu. Na konci druhé světové války se bohužel tato dominanta celého města stala cílem útoku německých vojáků, kteří ji podpálili. Před plamennou zkázou ji však zachránil hrdinský čin kroměřížských obyvatel, kteří požár vlastními silami uhasili. I přesto se po skončení druhé světové války nevyhnula rekonstrukci, ale od té doby si již svou podobu drží.
O pohled na tyto sbírky nesmíte své oči připravit
Vnitřní prostory této hřmotné budovy ukrývají nejednu velkolepou sbírku, na kterou musíte svým očím dopřát pohled. Za zmínku stojí především obrazárna zámku Kroměříž. Ta je po Národní galerii druhou nejvýznamnější sbírkou obrazů v České republice. Část z nich najdete v historických sálech zámku, pro zbytek je vyhrazen samostatný prohlídkový kruh. Celkový počet obrazů se zatím zastavil na čísle 538.
Kromě sbírky obrazů se v kroměřížském zámku vyskytuje taktéž hudební archiv, sbírka mincí a medailí nebo zámecká knihovna.
Jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v Evropě
Arcibiskupský zámek v Kroměříži se může pyšnit i jedním z nejpůvabnějších rokokových interiérů v Evropě. Je vyzdobený nástropními olejomalbami a najdete v něm celkem 22 lustrů.
Zahrady, které vás vyvedou z reality
U zámku se nachází dvě zahrady. Větší z nich se nazývá Podzámecká, té menší se říká Květná.
Podzámecká zahrada je vybudována v anglickém stylu a její celková rozloha činí 64 hektarů. Na této ploše se ale nenachází pouze travnaté plochy. Je tam totiž vysázeno i přes 200 druhů vzácných stromů ze tří různých kontinentů – Evropy, Ameriky a Asie. Atmosféru tohoto místa dotváří řeka Morava, síť vodních kanálů a rybníků, řada drobných staveb i sochařská výzdoba.
Květná zahrada, které se původně říkalo Libosad, je barokní park v geometrickém stylu. Zajímavostí je, že byla založena na neplodné a bažinaté půdě. Specifická je svým symetrickým vzhledem s geometricky stříhanou zelení a květinovými záhony.

Zdroje: Kudyznudy.cz wikipedia.org turistickyatlas.cz