Za socialismu to měly v kuchyni všechny babičky. Dnes za to sběratelé nabízejí statisíce
Ještě nedávno jsme se jich zbavovali jako nemoderního kýče, který zabírá příliš mnoho místa. Dnes je přitom o tento kus nádobí, který obvykle najdete v domácnosti vašich prarodičů, velký zájem. O co jde a proč byste ho měli chtít také?
Jedná se o porcelánový etažér. Dnes ho obvykle vlastní pouze starší lidé, případně jsme si ho schovali jako památku na babičku a jednou ročně na něj naskládáme vánoční cukroví. Má pověst socialistického kýče a možná právě to je důvodem, proč se z něj v poslední době stal sběratelský hit, jehož ceny mohou překročit dokonce statisíce korun.

Co je to vlastně „etažér“ a proč jeho cena roste?
Etažér, pojem odvozený z francouzského „étagère“, označuje vícepatrový stojan, který byl v českých domácnostech běžnou záležitostí přibližně ve 30.–70. letech. Skládal se většinou z několika porcelánových nebo skleněných pater na kovových či dřevěných nožičkách. Používal se hlavně k servírování cukroví, ovoce nebo zákusků při slavnostních příležitostech.
Dnes jsou za ně sběratelé starožitností ochotni utratit vysloveně astronomické sumy. Podle jednoho inzerátu na Aukru byl například nedávno v aukci nabízen „zámecký etažér s bohyní“ z porcelánu a bronzu za více než 100 000 korun, a to bez dražby.
Podobná situace se často opakuje také mimo Česko. Například v Anglii se v roce 2024 objevila sbírka čínského porcelánu, nenápadně označená jako „rozbitý čajový servis“. Tato nekompletní sada se prodala za 200 000 dolarů, což činí téměř pět milionů korun. Je tak vidět, že kvalitní vintage porcelán dnes má nejen nostalgickou, ale také výraznou investiční hodnotu. Záleží na vkusu každého nakupujícího. Někdo raději uloží peníze do umění nebo nemovitostí, jinému jsou bližší starožitnosti.
Před 50–70 lety byl etažér obvyklou součástí slavnostní stolní výbavy. Babičky na něm servírovaly cukroví, vánočku nebo zákusky při rodinných oslavách.
Co ovlivňuje hodnotu?
Na ceně porcelánového etažéru se projevuje především původ a kvalita. Výrobci jako například Epiag, Thun či Royal Dux, se prodávají za velmi zajímavé částky. Podobně ceněný je mezi sběrateli také francouzský styl etažéru s bronzovými nohami. Pokud je navíc etažér kompletní, nebyl nijak vyspravován a ani nebyly žádné jeho části nahrazeny, hodnota dále narůstá.
Například běžný starý etažér, kompletní a v zachovalém stavu, může mít hodnotu okolo 20–50 tisíc korun. Raritní kousky s bronzem nebo motivy bohyní se ale svou hodnotou mohou přehoupnout dokonce přes 100 tisíc korun.

Retro trend: nostalgie, investice i design
Současná módní vlna retro interiérů si starého porcelánu velice cení. Etažéry se objevují na svatbách, piknicích nebo také firemních akcích jako elegantní doplněk. S příchodem Instagramu a popularity boho stylu se oblíbenost starožitností ještě zvýšila – lidé zkrátka chtějí něco s příběhem, co se liší od moderní jednotvárnosti.
Najdeme proto také řadu cukráren a kaváren, které jsou v podobném stylu zařízené. Etažéry mají v oblibě podniky, které prodávají třeba francouzské makronky, své využití ale pochopitelně mají také na řadě dalších míst.
Pokud tedy vaše babička v kredenci schovává podobný kousek, rozhodně se ho nezbavujte. Je velmi pravděpodobné, že byste za něj například na Aukru nebo v jiné aukci mohli dostat velmi hezkou částku.