Za socialismu to byla turistická mekka, dnes tady najdete absolutní klid. Ideální čas vyrazit je právě teď
Za dob minulého režimu byla oblíbenými místy turistů mnohá místa Československa. Dnes, v době, kdy hledáme únik z hektického života, se právě tato místa stávají znovu oázou klidu a vyhledávané pohody. Jedno z takových míst je i lázeňské město ve středních Čechách, které nabízí nejen bohatou historii, ale také řadu aktivit pro návštěvníky z celé republiky všech věkových kategorií.
První zmínky o osídlení tohoto území sahají až do doby kamenné. Strategická poloha u brodu přes řeku Labe lákala osadníky již v raném středověku, aby se zde usídlili. Vedla tudy totiž hlavní cesta z Prahy do Slezska a Polska. Ve 13. století zde král Přemysl Otakar II. nechal postavit kamenný vodní hrad, který se stal základem pro další rozvoj města. Toto město je navíc úzce spjato s významným českým panovníkem, Jiřím z Poděbrad. Ten se zde narodil a právě jeho odkaz je v obci dodnes patrný. V průběhu staletí Poděbrady zažily různé etapy rozkvětu i úpadku, avšak stále si zachovávají svůj jedinečný charakter.
Lázeňská tradice
Tradice lázeňství sahá v Poděbradech až do první poloviny 17. století, kdy tu byl objeven první minerální pramen v sousedství havířského kostelíčka. Skutečný rozmach lázeňských programů však ve městě nastal ve 20. století po objevu dalších železitých pramenů, které začaly okamžitě sloužit k léčbě cévních problémů. Lázně se staly velmi rychle vyhledávaným místem pro spoustu pacientů i turistů. Dodnes zde jezdí tisíce lidí za léčbou i odpočinkem. Je tu totiž až božský klid.
Dnešní lázně nabízejí širokou škálu procedur a různých wellness služeb, které uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Ve městě si můžete navíc udělat krásnou dlouhou procházku po kolonádě, dát si výbornou kávu v jedné z místních kaváren nebo jen načerpat novou energii. Poděbrady jsou pro svou krásu a autentické prostředí často i terčem filmařů. Natáčí se zde pravidelně několik známých českých seriálů, ale jezdí sem i filmové štáby ze zahraničí.
A jaké že má poděbradská minerální voda léčivé účinky? Podle místostarosty Poděbrad Miloše Mikolandy až zázračné. „Poděbradská kyselka se již po mnoho desetiletí úspěšně používá pro léčení chorob kardiovaskulárního aparátu, tedy chorob srdce a cév,“ tvrdí. Souhlasí také se známým pořekadlem „Na srdce jsou Poděbrady“. Toto motto ostatně potkáte vyvěšené skoro ve všech koutech města.

Co rozhodně musíte vidět
Město je plné krásných památek a zajímavostí, které určitě stojí za vaši návštěvu. Hned na začátku kolonády si vaše děti mohou za deset korun nechat ze speciálního uměleckého sloupu zahrát elektrické loutkové divadlo. Na každém rohu se zde prodávají lázeňské oplatky a je tu také velmi zajímavý zahradní prvek s hodinami, kde se ručně každý den mění pomocí kamínků aktuální datum. Dominantou města je ale bezesporu zámek, který vznikl přestavbou původního gotického hradu. Slouží jako kulturní centrum s expozicemi věnovanými historickým osobnostem města. Na hlavním náměstí se tyčí jezdecká socha Jiřího z Poděbrad, která je propracovaná do posledního detailu. Milovníci umění by si neměli nechat ujít ani Galerii Ludvíka Kuby. Pro rodiny s dětmi je na náměstí k dispozici Muzeum Lega nebo Muzeum filmu.

Relaxace i aktivní odpočinek
Celé Poděbrady ale i jeho okolí nabízí spoustu možností, jak zde trávit volný čas. Oblíbené jsou např. vyhlídkové plavby po Labi i dlouhé cyklostezky, které vedou podél řeky až třeba do Kolína. V letních měsících máte k dispozici Poděbradské jezero, kde se lze osvěžit, nebo přírodní koupaliště s písčitou pláží. Nedaleko města si můžete udělat výlet i do obce Libice nad Cidlinou, která je považována za významnou archeologickou lokalitu. Za návštěvu stojí i Zoopark Chleby nebo zámek Radim. Jak je tedy vidět, Poděbrady jsou i dnes, dávno po socialismu, mekkou mnoha turistů.
Zdroje: kudyznudy.cz, denik.cz