Za oknem to viselo celý socialismus. Vzpomínáte? Teď se to vrací jako drahý designový hit
Není tomu tak dávno, co visely za okny snad každého československého bytu. Bílé, krajkové, háčkované, často s motivem labutí, kytiček nebo geometrických tvarů. Byl to běžný prvek domácností, který vyvolával spíš povzdech než obdiv.
Záclony, které naše babičky s hrdostí věšely hned po umytí oken, byly symbolem péče, pořádku a útulnosti. Dnes se ale ty samé kousky vracejí ve velkém stylu. Ne jako retro pozůstatek z dob minulých, ale jako vysoce ceněný designový doplněk, za který jsou lidé ochotni utratit nemalé peníze.
Co se změnilo?
Svět designu a módy je jednoznačně jeden velký kolotoč. Co bylo ještě včera „retro“, je dnes „vintage“. A co se před lety vyhazovalo při prvním větším úklidu, dnes se prodává za tisíce na specializovaných platformách. Háčkované záclony, podložky a krajkové dekorace slaví nečekaný comeback a s nimi i rukodělná zručnost našich babiček. V době, kdy se všechno vyrábí sériově a strojově, má totiž ruční práce opět velkou váhu.

Háčkované záclony byly dřív takovou samozřejmostí, že si jejich estetickou hodnotu málokdo uvědomoval. Každá druhá domácnost měla svou sadu „na míru“. Bílá příze, trpělivě a s pečlivostí uháčkované vzory, nekonečné hodiny strávené u klubíček – doma, na chalupě, v kuchyni i v obýváku. Některé měly střapce, jiné třásně, další byly vyšívané dokonce s motivy krajinek nebo zvířat. V 80. letech jste mezi těmi „decentními“ mohli narazit i na kousky se zvonky, rybičkami nebo hříbky. Estetika byla někdy lehce diskutabilní, ale snaha byla upřímná.
Pak ale přišla 90. léta a s nimi nové trendy: minimalismus, hladké látky, rolety a žaluzie. Všechno, co připomínalo starý režim, muselo pryč. Háčkované záclony byly najednou passé. Sbíraly prach, nedaly se vyprat v automatce, a hlavně – působily staromódně. V lepším případě skončily na půdě. V tom horším rovnou v popelnici. Nikdo netušil, že za pár desítek let po nich zase bude poptávka. A to nejen mezi pamětníky.
Estetika i udržitelnost
Dnes se tyto krajkové skvosty stávají ozdobou hipsterských kaváren, moderních loftů i stylových venkovských chalup. Interiéroví designéři je rádi kombinují se dřevem, kamenem a recyklovanými materiály. Háčkovaná záclona dodá prostoru měkkost, nostalgii a lidský rozměr. A co je na tom nejlepší, není to jen estetika, je to i udržitelnost. Namísto umělých dekorací přichází znovu na řadu bavlněná příze a poctivá ruční práce.
Na Instagramu a Pinterestu najdete pod hashtagem #crochetcurtains tisíce fotek z celého světa. Mladé ženy háčkují podle starých návodů, některé z nich dokonce tvoří moderní záclony s abstraktními motivy. Česká háčkovaná záclona dávno není jen výbavou babiččina obýváku, stala se cool doplňkem s příběhem. A s tím přišla i vyšší cena. Na tržištích typu Etsy nebo Fler najdete originální kousky, které se prodávají i za tři, čtyři nebo pět tisíc korun za kus.

Stará zásuvka se stohy krajkových záclon, kterou jste chtěli vyklidit po babičce, se tak může rázem proměnit v pokladnici. Pokud je záclona dobře uchovaná, bez žloutnutí a děr, její hodnota je vysoká. A nejen ta finanční. S každou takovou záclonou se pojí i kus historie, domova, kus lidského dotyku. A to je dnes vzácnější než kdy dřív.
Stará poctivá ruční práce
Trend se dokonce dostal i do hlavního proudu. Některé značky interiérového designu začaly vyrábět háčkované záclony „na efekt“ – strojově imitované, ale s vizuální věrností ruční práci. Cena je často podobná těm ručně dělaným, ale znalci poznají rozdíl na první pohled. Právě originalita, nedokonalost a příběh dělají z háčkované krajky výjimečný doplněk.
Háčkování se navíc znovu stává trendy aktivitou. Přibývá kurzů, workshopů a online tutoriálů, kde se můžete naučit techniku filetového háčkování, kterou vznikaly právě ty ikonické záclony z dob minulých. Mnoho žen (a čím dál víc také mužů!) objevuje krásu v klidné, meditační činnosti, která přináší nejen radost, ale i něco hmatatelného.