Za nejkrásnějším českým kaňonem se vydejte sem. Unikát Evropy!
Česká republika je plná nádherných výplodů přírody. Své kouzlo mají naše hory, jeskyně, řeky, rybníky i lesy. Když budete pečlivě hledat, narazíte i na jeden další přírodní unikát.
Jedná se o kaňon, za kterým se turisté z celé Evropy vydávají do severních Čech. Tamější krajinu zkrášluje již dlouhou řadu let. Až ho spatříte na vlastní oči, spadne vám pod tíhou údivu brada.
Nejkrásnější český kaňon obdivují návštěvníci z celé Evropy
Řeka Labe vytvořila svou erozní činností na severu Čech až 300 m hluboký kaňon. Dnes je nazýván jako Labský nebo kaňon Labe. Najdete ho v Ústeckém kraji. Konkrétně se rozpíná mezi Děčínem a Hřenskem. Je natolik kolosální, že si vysloužil titul pro nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě. Není proto divu, že patří k nejvýznamnějším částem chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Zároveň je samostatnou národní přírodní rezervací.
Turisté se mohou pokochat především pohledem na gigantické skalní masivy z pískovce, které lemují řeku Labe. Blízkým okolím vedou dlouhé zástupy značených turistických cest i stezek pro cyklisty, takže si při plánování výletu máte z čeho vybírat. V bezprostřední blízkosti se vyskytuje mnoho malebných vyhlídek, které byste si v žádném případě neměli nechat ujít. Některé z nich nabízejí za dobrého počasí dechberoucí výhled až na nejmladší národní park v republice, kterým je České Švýcarsko. Dohlédnete ale i na jiné skvosty. Za zmínku stojí zcela jistě třeba barvitý děčínský zámek.
Podobně jako v celém okolí najdete v bezprostřední blízkosti kaňonu Labe různé skalní útvary. Mezi nejimpozantnější z nich patří Labská panna, Panic, Terč, Želva nebo třeba Mnich.

Významné stanoviště kriticky ohrožených a vzácných druhů
Jak bylo již zmíněno, Labský kaňon je součástí chráněné krajinné oblasti. Chráněn je z toho důvodu, že se na jeho pravém svahu nacházejí přirozené lesní porosty, které skrývají velkolepé bohatství. Najdete v nich celou řadu ohrožených a vzácných druhů rostlin i živočichů. Na štěrkopískových náplavech řeky do dnešního dne roste například kriticky ohrožený drobnokvět pobřežní. Kaňon Labe je jeho posledním nalezištěm v České republice. Dalším kriticky ohroženým druhem, který se v této oblasti vyskytuje, je bobr evropský. Ten se do kaňonu vrátil teprve nedávno. V neposlední řadě hnízdí u řeky několik vzácných zástupců ptačí říše. Za zmínku stojí například výr velký, moudivláček lužní, pisík obecný nebo sokol stěhovavý.
Drtivá část přírodní rezervace je zalesněná (479 hektarů z celkových 480 je pokrytých stromy). Nejhojnějšími zástupci jehličnanů v této oblasti jsou smrk ztepilý a borovice lesní. Najdete tam však i modříny. Z listnatých dřevin je ve velkém přítomný buk ztepilý, za zmínku pak stojí ještě bříza bradavičnatá.
Zpozornět by měli i nadšenci do horolezectví
Oblast Labského kaňonu zcela jistě potěší i milovníky adrenalinu, zejména horolezce. Je totiž velmi bohatá na lezecké trasy. Nejkrásnější z nich se jmenuje Via Feratta. Přezdívá se jí taktéž Cesta do nebíčka.

Co navštívit v okolí
O Českém Švýcarsku již padla řeč. Právě návštěvu tohoto přírodního unikátu byste si rozhodně neměli nechat ujít. Na vlastní oči v něm můžete spatřit symbol celého regionu, jímž je Pravčická brána. Zdaleka se však nejedná o jediný skvost, kterým nejmladší národní park České republiky disponuje. Zapomínat by se nemělo ani na Křídelní stěnu, Slunečnou bránu nebo skalní hrad Šaunštejn, který se stal v historii domovem pro loupežníky, uprchlíky a dobrodruhy. V Děčíně zase můžete navštívit zoologickou zahradu, která má své osobité kouzlo. Dokonce se pyšní několika prvenstvími v oblasti chovu mláďat. Ve stejném městě narazíte i na rozměrný zámek, k němuž přiléhá malebná Růžová zahrada.
Zdroje: wikipedia.org region-ceskesvycarsko.cz kudyznudy.cz