Z tohoto hrníčku jsme dřív pili kakao u babičky. Vzpomínáte? Dnes má hodnotu 700 000 Kč
Jsou věci, které jsme jako děti brali naprosto samozřejmě. Hrníček s kvítky nebo medvídkem, do kterého nám babička každé ráno nalévala kakao, měl pro nás jen jedinou hodnotu, tu citovou. Dnes se na podobné předměty dívají jinak nejen pamětníci, ale i sběratelé. A právě ti jsou často ochotni zaplatit závratné částky za věci, které bychom jinak bez váhání vyhodili nebo nechali ležet na půdě.
Staré hrníčky, talířky, hračky, obaly nebo i zdánlivě bezcenné předměty z každodenního života minulých dekád se totiž stávají ceněnými sběratelskými kousky. Ať už je to díky vzácné značce, omezené edici, nebo prostě jen kvůli nostalgii, jejich hodnota může v aukcích vystřelit do nečekaných výšin. A tak se z obyčejného hrnku, se kterým máme spojené vzpomínky na dětství u babičky, může stát poklad za stovky tisíc.
Předmět z dětství může vydělat balík
Zatímco většina z nás má staré porcelánové hrnky spojené s bezstarostným dětstvím a vůní kakaa, pro jiné jsou tyto kousky doslova investicí. Sbírání retro předmětů se totiž v posledních letech stalo nečekaně výdělečným koníčkem. Zatímco v našich očích jde často o obyčejný použitý hrnek bez ceny, pro vášnivého sběratele může jít o unikát, za který bez mrknutí oka nabídne desetitisíce, někdy i stovky tisíc korun.
Například limitovaný hrnek z korunovace britského krále Jiřího VI. byl před časem vydražen za v přepočtu téměř 400 000 Kč. Finský hrneček značky Arabia s motivem Mumínků se zase prodal za bezmála 700 000. A ačkoliv se to může zdát jako rarita, podobné případy nejsou výjimkou. Hrnky s omezeným nákladem, historickým významem nebo specifickým dekorem z 60.–80. let dnes vyhledávají sběratelé po celém světě.

Cenu má i československá výroba
Za vysokou hodnotou často nestojí jen značka. I méně známé kusy mohou překvapit, pokud jsou dobře zachovalé, mají původní značení a třeba i krabičku. Hodně dělá i příběh, hrnek z kolekce pro výstavu EXPO či výroční série z porcelánky v Karlových Varech. Pokud je zachován a má dohledatelný původ, jeho cena stoupá.
Stačí projít krabice po babičce, podívat se do vitríny po prababičce nebo jen zapátrat na bleším trhu. Už mnohokrát se stalo, že se obyčejný hrnek, ze kterého kdysi někdo pil kakao, proměnil v cenný sběratelský klenot. A nemusí jít jen o porcelán z Číny nebo Anglie. I československá keramika má své místo na aukčních portálech a mezi milovníky retra. Na jednom z největších českých aukčních portálů je teď například vystaven porcelánový empírový šálek s podšálkem značky Slavkov. Jeho vyvolávací cena je 18 400 korun. Další cenný kousek nese název šálek s podšálkem Niderviller, což je francouzská značka s dlouhou tradicí. Tento set je k mání za 13 200 korun.
Na půdě může ležet poklad
Pokud vás napadlo prohrabat starý kredenc nebo podívat se na půdu po zapomenutých hrncích, děláte dobře. Otočte hrnek dnem vzhůru a hledejte značku výrobce, razítko, nápis nebo symbol. Mezi ceněné značky patří například Slavkov, Thun, Ditmar Urbach nebo zahraniční jména jako Meissen, Wedgwood, Royal Doulton nebo Arabia. Pomoci může i ručně psaný nápis, pořadové číslo edice nebo znak, který značí, že šlo o limitovanou kolekci.

Cenný hrnek by měl být v co nejlepším stavu, bez prasklin, vyblednutí dekoru nebo dodatečně lepených částí. Hodnotu výrazně zvyšuje, pokud máte i původní podšálek, krabičku, nebo třeba doklad o původu. A pokud má hrnek nějaký zajímavý příběh, například byl vyráběn jen pro určitou událost, nebo patřil někomu významnému, zvyšuje to jeho atraktivitu pro sběratele. V případě pochybností se vyplatí oslovit odborníka nebo antikváře, případně porovnat svůj kousek s podobnými v online aukcích. Možná zjistíte, že vám doma leží hrnek, za který by jiní dali víc, než jste čekali.