Vzbouření outsiderů! Kostarika s Marokem bojují o postup

Přidat na Seznam.cz

Sázkové kanceláře mají dnes žně, protože kdo by tipoval, že se v dnešních zápasech světového šampionátu ve fotbalu prosadí tříbodově Kostarika a Maroko? Kostaričané porazili Japonce, kteří před pár dny sami šokovali vítězstvím nad Německem. A Maroko si vyšlaplo na černého koně MS Belgii.

Kostaričtí fotbalisté museli několik dní těžce vydýchávat sedmigólový výprask od Španělska. Proti Japonsku se tak ještě více zaměřili na obranu a sami se mnoho do útoku nehrnuli. Za celý první poločas nevyšla od obou týmů ani jedna střela na bránu!

I když Japonci v půli vystřídali, stejně jim to nebylo nic platné. Naopak Kostaričané dali z ojedinělého útoku gól. Šťastným střelcem byl v 81. minutě Fuller. Hráči vycházejícího slunce i přes velkou šanci Kamady už nedokázali s výsledkem nic udělat.

„Stále žijeme a to je nejdůležitější. Vždycky jsem říkal, že ještě nejsme mrtví. Čtvrteční zápas bude stejně těžký jako ten dnešní. Ale můžeme dál snít,“ připomněl trenér Kostariky Luis Fernando Suárer nadcházející zápas proti Německu.

Japonsko se také střetne s megafavoritem a to se Španělskem. S jejich postupem už to nevypadá tak růžově jako po zápase s Německem…

Japonsko – Kostarika 0:1 (0:0)

Branka: 81. Fuller. Rozhodčí: Oliver – Burt, Bennett (všichni Angl.) – Brisard (video, Fr.). ŽK. Jamane, Itakura, Endo – Contreras, Borges, Calvo. Diváci: 41.479.

Japonsko: Gonda – Jamane (62. Mitoma), Itakura, Jošida, Nagatomo (46. H. Ito) – Endo, Morita – Doan (67. D. Ito), Kamada, Soma (82. Minamino) – Ueda (46. Asano). Trenér: Morijasu.

Kostarika: Navas – Fuller, Duarte, Waston, Calvo, Oviedo – Torres (65. Aguilera), Borges (89. Salas), Tejeda, Campbell (90.+5 Chacón) – Contreras (65. Bennette). Trenér: Suárez.

Ještě větší šok zažili fotbaloví fanoušci ohledně utkání Belgie – Maroko. O Belgičanech se už několik let mluví, že to je silná generace, která má nyní poslední šanci něco vyhrát. Jenže jejich výsledky jsou rozpačité. Před šampionátem v Kataru zpravidla prohrávali či remizovali a ani první zápas na MS proti Kanadě (1:0) mnoho nenasvědčoval, že „rudí ďáblové“ mají na světový titul. A dnešní zápas tyto rozpaky jenom potvrdil.

Belgičané měli v první půli převahu. Míč se pohyboval spíše u jejich kopaček a dostávali se i do velkých šancí – Batshuayi, Onana či de Bruyne. S druhým poločasem se hra postupně vyrovnávala, což se prokázalo i v šancích Maroka. Jejich počáteční příležitosti ještě zůstaly nevyužity, ale pak to přišlo. V 73. minutě Sabiri z přímého kopu zatočil míč z velkého úhlu překvapivě přímo na bránu, až na to zkoprnělý brankář i jeho belgická obrana nestačili zareagovat.

Belgičané potřebovali rychle s nepříznivým výsledkem něco udělat, a tak trenér Mertens poslal na plac útočníka Lukaka, který měl po zranění původně nastoupit až za pár dní proti Chorvatsku. Ale ani tento tah ke gólu nevedl. Naopak Maročané, jmenovitě Abuchlál dokonal belgické dílo zkázy.

Belgie – Maroko 0:2 (0:0)

Branky: 73. Sabiri, 90.+2 Abuchlál. Rozhodčí: Ramos – Morín, Hernández – Guerrero (video, všichni Mex.). ŽK: Onana – Sabirí. Diváci: 43 738.

Belgie: Courtois – Meunier (81. Lukaku), Alderweireld, Vertonghen – Castagne, Onana (60. Tielemans), Witsel, T. Hazard (75. Trossard) – De Bruyne, E. Hazard (60. Mertens) – Batshuayi (75. De Ketelaere). Trenér: Martínez.

Maroko: Kadžuí – Hakimí (68. Attíat-Allá), Adžuird, Saís, Mazráví – Únahí (78. Jamík), Amrabat, Amallá (68. Sabiri) – Ziyech, Nasjrí (73. Hamdallá), Búfál (73. Abuchlál). Trenér: Radžradžuí.

Zdroj: irozhlas.cz , idnes.cz