Vynalézaví výletníci si mnou ruce: Z dovolené si odvezou víc než opálení. Takhle teď vydělávají balík
Dovolená, to nemusí být jen opalování na pláži, hodování u švédských stolů či davy lidí na fakultativních výletech. Pokud jste duší dobrodruh, využijte dovolenou, zvlášť pak tu u moře, k velmi zajímavé aktivitě. Když vám štěstí bude přát, splníte si sen a budete mít zážitek, na který nikdy nezapomenete.
Mnozí pozorní výletníci už si dávno mnou ruce. Ti šikovní a trpěliví si z dovolené často přivezou víc než jen opálení. Při oblíbené aktivitě, kterou někteří považují za nicnedělání, můžete za určitých okolností vydělat pořádný balík.
Při potápění vás nemusí překvapit jen podvodní život
Lidí, kteří se věnují potápění v těch nejoblíbenějších lokalitách, neustále přibývá. Potápění už dávno není jen aktivita pro vyvolené, dnes si může potápění dovolit prakticky každý, kdo vyrazí k moři. V letoviscích po celém světě jsou turistům bez vlastního vybavení k dispozici půjčovny a také instruktoři. Můžete se buď vydat cestou klasického šnorchlování, které zvládnou i začátečníci, nebo se zkusit potápět přímo s přístrojem, to už jedině s dohledem odborně způsobilé osoby, pokud nemáte potápěčský kurz a osvědčení. Hlavním lákadlem potápění je bližší zkoumání podmořského života, nejkrásnější jsou v tomto směru korálové útesy, kde žije spousta zajímavé fauny i flóry. Pod hladinou však můžete narazit i na skutečné poklady.

Staňte se lovcem pokladů
Zatímco na souši lidé hledají cennosti poměrně často a k vidění jsou osoby s detektory kovu, které se toulají po loukách, polích a lesích, pod vodou zatím moc lidí nehledá – a přitom to je ideální místo k honbě za pokladem. Čas od času mají i amatérští potápěči, kteří se pod vodu dostanou jen na dovolené, štěstí. Na mořském písku mohou čirou náhodou najít šperky, které zde ztratili turisté, případně poklady z dob minulých, ačkoliv to je spíš výjimkou. Drobné předměty, jakými jsou prsteny, řetízky či náušnice, se velmi rychle propadají do písku. Narazit na ně můžete spíše v menší hloubce a blízko pláže. Pro podrobnější průzkum je lepší pořídit si speciální vybavení, které každý nemá. Štěstí měl před pár lety i Čech, který se potápěl během dovolené na Džerbě. Zhruba 90 metrů od pobřeží si v písku všiml podivného předmětu. Poklad byl velký, sám ho nevyzvedl, a tak v hotelu řekl, co našel. Zaměstnanci povolali potápěče, kteří z mořského dna vyzvedli kadidelnici, která má podle archeologů původ ve 3. století př. n. l. Čech si za svůj objev vysloužil další pobyt v hotelu zcela zdarma.
Úspěšnost zvyšuje speciální vybavení
Lidé, kteří se hledání ztracených věcí pod hladinou věnují profesionálněji, disponují speciálním vybavením, které jim v pátrání pomáhá. Tím nejdůležitějším jsou bezesporu podvodní detektory kovu, které fungují i v několikametrové hloubce a nevadí jim ani agresivní slaná mořská voda. Následují různé kamery, sonary a síta na písek. Na osoby, které se hledání věnují, se můžete obrátit i v případě, že vy sami ve vodě ztratíte něco, na čem vám velmi záleží. Právě takovým činnostem se věnují potápěči na celém světě, které si vyhledáte na internetu. Mezi nejvýraznějšími jmenujme potápěčský klub Daivings z Lotyšska. Mezi jejich největší úspěchy patří nalezené snubní prsteny, které měly pro majitele nesmírnou citovou hodnotu.

Poklady hledají i čeští potápěči
Nejen u moře, i v Česku si můžete povolat potápěče na hledání ztracených předmětů. Týmem, který se pátrání v Česku věnuje, je Speciální práce. Skupina hledá věci na souši, pod vodou i ve velkých výškách. Za dobu svého působení má v zásobě spoustu zajímavých momentů, jedním z nich je i příběh ztraceného zásnubního prstýnku, který představuje Oldřich Švirk.
„Volal nám pán, který v hasičské nádrži u Kladna ztratil zásnubní prsten pro svoji přítelkyni. Tu chtěl při večerní procházce požádat o ruku. Jeho vyvolená však spadla do nádrže, on ji chtěl zachránit a do vody odhodil bundu, v níž měl prstýnek. Hledali jsme dlouho a po dvou hodinách to skoro vzdali, ale potom konečně pípnul detektor. Prstýnek jsme předali a byli svědky zasnoubení.“
Prstýnek se ženichovi prodražil, protože kromě ceny šperku si musel připočíst 2 až 4 tisíce za práci potápěčů. Cena za jejich práci se odvíjí od náročnosti úkolu, případné hloubky ponoru a také vzdálenosti místa hledání.
Život pod hladinou fascinuje lidi odnepaměti. Představy o tom, co vše se může skrývat na dně moří, jezer i řek, jsou pro mnoho lidí velmi vzrušující. Je to dobrodružství, které dokáže zvýšit adrenalin a příjemně zpestřit dovolenou.