Víte, co znamená zkratka WC? Chybují v tom i Britové
WC je označení oné místnosti, kterou musí používat každý bez ohledu na věk, pohlaví, společenské postavení či množství peněz na účtu. Na druhou stranu význam této původně britské zkratky dnes každý uživatel nezná.
Označení WC původně pochází z angličtiny, nicméně jeho význam dnes neznají ani mnozí Britové. Ještě než si však tuto skutečnost osvětlíme, zaměříme se alespoň ve zkratce na historii používání záchodů. Lidské tělesné funkce jsou neodbytné a doprovázejí druh Homo sapiens od jeho počátku před 200 tisíci lety v afrických savanách. Stejně jako ostatní přirozené funkce lidského těla se ovšem i vylučování stalo kulturním prvkem, který se na mnoha místech svět a v různých časech dosti liší.
Krátký pohled do historie záchodů
Toalety existovaly už před téměř 5 000 lety. Taková zařízení byla minimálně nalezena v okolí skotského naleziště Skara Brae. Ve starověké indické civilizaci, které se říkalo harappská či kultura poříčí Indu, se nalezla vyvinutá a plně funkční kanalizace. O vylučování se zmiňuje Starý zákon a záchody existovaly v Egyptě, Řecku i Římě. Právě na Apeninském poloostrově byly pro plebs k dispozici od 2. století př. n. l. veřejné toalety (foricae), které byly společné a neoddělené (šlo vlastně o řadu lavic posetých otvory). Bohatí Římané však používali soukromé záchody, tzv. latríny.
Ve středověku se v každém případě situace zhoršila, minimálně v pomalu se rozvíjejících městech, což mělo za následek nejen špínu, ale také zápach. Se zhoršenou hygienou se potom pojily i nejrůznější nemoci, mnohé smrtelné. Pravým požehnáním tak byl vynález splachovacího záchodu v roce 1596, čímž už se ostatně dostáváme zpět k tématu našeho článku. Na tomto místě ovšem ještě doplňme, že opravdu převratné změny přišly až ve druhé polovině 19. století a dnes si v tomto ohledu skutečně nemáme na co stěžovat.

Co znamená zkratka WC?
Jak už jsme zmínili, v roce 1596 byl vynalezen splachovací záchod. Za touto inovací stál jistý sir jménem John Harrington. Ten pro tudorovskou královnu Alžbětu I. vynalezl nový záchod, který pojmenoval The Ajax. Ačkoli se na britských ostrovech nový vynález vysloužil posměšky, byl přijat ve Francii pod názvem Angrez. Postupem času byl také stále vylepšován, přičemž si vysloužil název WC. Co že to tedy znamená? Nic víc než Water Clozet, tedy vodní neboli splachovací záchod.
Proč je ale k označení oné místnosti celosvětově používána právě zkratka? Její vznik se datuje do 19. století, tedy do prudérní viktoriánské Anglie, důsledky jejíhož puritánství se hluboce podepsaly na tehdejší lidské psychice a ve 20. století se staly důležitým zdrojem práce pro freudovské psychoanalytiky. O tělesných potřebách se zkrátka tehdy nemluvilo a označení záchod se ve vyšší společnosti pochopitelně nevyslovovalo, proto se ujala zkratka WC, která byla přeci jen přijatelnější.
Na tomto místě můžeme ještě doplnit, že slovo clozet neboli toaleta celý svět nepřejal z angličtiny, nýbrž z francouzštiny. Původně ovšem pochází z latiny, neboť je odvozeno od slova tēla čili tkanina. Ve Francii dříve označovalo stolek zakrytý ubrusem, jehož účelem byla úprava zevnějšku a teprve později se vžilo jako označení místnosti. Dodnes se však stále snoubí i s označením původního účelu, a to např. ve spojení ranní toaleta, jež neoznačuje (pouze) samotné vylučování.
Kde se vzaly dvě nuly?
Jak vědí všichni ti, kdo viděli film Na samotě u lesa (1976), spojením 00 se neoznačuje mouka dvounulka, ale záchod. Kde se vzalo toto označení? Dle všeho vzniklo blíže naším hranicím než WC, totiž v Německu. V místních hotelích se údajně místnost u schodů označovala jako nultý pokoj. Právě zde se přitom často nacházel záchod. Později přibyla ještě druhá nula, dnes neznámo proč, každopádně 00 je rovněž zkratkou, která je srozumitelná nejen u našich západních sousedů, ale má mezinárodní charakter.
Zdroje: Český rozhlas Sever, Médium, Cambridge Dictionary