Většina lidí čistí svůj mobilní telefon špatně a ničí si ho touto nebezpečnou chybou. Ujistěte se, že ji neděláte taky
Mobilní telefon se stal naší neodmyslitelnou součástí, bez které si většina z nás neumí život představit. Díváme se na něj každých pár minut, používáme ho k práci, ke komunikaci i zábavě. Displeje se zanáší otisky prstů, prachem a šmouhami. A tak není divu, že občas potřebuje pořádnou údržbu. Jenže spousta lidí se při jeho čištění dopouští zásadních chyb, které mohou vést k poškození telefonu a zkrácení jeho životnosti. Neděláte tyto chyby i vy?
Během čištění telefonu, pokud ho tedy vůbec provádíme, se často dopouštíme chyb, které mohou přístroj nenávratně poškodit. Možná si říkáte, že je to maličkost a že všechno vydrží, vůbec to tak ale nemusí být. Špatná technika nebo nevhodně zvolené přípravky mohou telefony poškodit tak, že přestanou reagovat. A to rozhodně není nic, co bychom si přáli.

Chyba číslo 1: Příliš mokrý hadřík
První chybou je používání mokrého hadříku. Mobilní telefon je složený z citlivé elektroniky, a právě voda nebo vlhkost ji můžou nenávratně poškodit. Voda se může dostat do portů nebo do vnitřních prostor mezerami kolem tlačítek, což může vést ke korozi nebo jinému poškození. Hadřík by tedy měl být velmi jemně navlhčený. Nejlepší je ale suchý hadřík z mikrovláken, který v sobě nedrží žádnou vlhkost a povrch telefonu nepoškrábe.
Chyba číslo 2: Použití nevhodných čisticích prostředků
Další častou chybou, kterou děláme, je čištění pomocí silných až agresivních prostředků. Pokud jste někdy uvažovali sáhnout po univerzálním čističi, který používáme na skleněné nebo plastové povrchy, spreje na skla, dezinfekční prostředky nebo čističe obsahující agresivními složky, tak vězte, že by mohly nepěkně poškodit povrch vašeho telefonu. Tyto prostředky totiž narušují jemnou ochrannou vrstvu, která chrání displej. A to nemluvíme o možnosti, že by některé silné chemikálie mohly proniknout i do drobných škvír a poškodit vnitřní součásti. Když už chcete použít čisticí prostředek, vždy sáhněte po takových, které jsou speciálně určeny pro elektroniku, nebo použijte jen hadřík navlhčený vodou s trochou octa v poměru 10:1 – metoda je to jemná, ale účinná.
Chyba číslo 3: Papírové utěrky nebo drsné hadříky
Ani čištění telefonu pomocí papírových utěrek nebo hrubých hadříků není správné. Ačkoliv to vypadá jako rychlý a snadný způsob, jak telefon vyčistit, ve skutečnosti jde o jednu z nejhorších chyb, které můžete udělat. Papírové utěrky nebo drsné látky displej postupem času poškrábou. Takové škrábance mohou výrazně zhoršit kvalitu zobrazení, funkčnost dotykového displeje a rády se v nich usazují bakterie, viry a plísně. Proto doporučujeme používat pouze jemný hadřík z mikrovláken, který odstraní nečistoty, aniž by displej poškrábal.

Chyba číslo 4: Čištění zapnutého telefonu
A teď schválně, vypínáte telefon před jeho údržbou? Ačkoli to může znít jako maličkost, v zapnutém stavu ho vystavujete zbytečnému riziku. Nejenže můžete neúmyslně spustit aplikace nebo omylem odeslat zprávu či někomu zavolat, ale hlavně, pokud používáte vlhký hadřík, voda se může dostat do portů nebo jiných citlivých částí zařízení a způsobit zkrat. Vždy je lepší telefon na chvíli vypnout a zapnout ho až dokončíte jeho údržbu. Tím minimalizujete riziko poškození.
Jak správně čistit svůj mobilní telefon
Takže jak na to, abyste předešli těmto chybám? Nejprve a především – vždy používejte jemný hadřík z mikrovláken, který nepoškrábe povrch a je dostatečně účinný na odstranění běžného prachu a nečistot. Hadřík by měl být suchý a pokud je to nutné, mírně jej navlhčete destilovanou vodou nebo vodou smíchanou s kapkou octa. K dezinfekci můžete použít i produkty na bázi alkoholu, které jsou určeny k čištění brýlí či fotoaparátu. Nikdy nepoužívejte čističe na skla nebo jiné agresivní přípravky jako rozpouštědla, bělidla nebo peroxid vodíku. Přípravek nestříkejte přímo na displej telefonu, ale na hadřík. Stejně jako displej očistěte také záda a boky telefonu. Kryt telefonu můžete podle materiálu umýt třeba v mýdlové vodě.
Jak vyčistit spoje a otvory
Kromě displeje je důležité jednou za čas vyčistit také otvor nabíjecího konektoru, výstupy reproduktorů a případně i zdířku pro sluchátka, pokud máte. Použít můžete vatové tyčinky a párátka, kterými odstraníte drobné částečky prachu. Můžete také použít starý, ale čistý zubní kartáček s jemnými štětinami. Otvory čistěte jemně, abyste špínu nezatlačili dovnitř. Ty nejhorší nečistoty seškrábněte párátkem. V některých případech ale stačí zdířky profouknout nebo použít sprej se stlačeným vzduchem. Až budete hotovi, nechte telefon před zapnutím 15 minut vyschnout.
Zdroje: idnes.cz, prozeny.cz