Věčný spor vyřešen: Dermatolog prozradil, zda je lepší sprchovat se ráno, nebo večer
Sprcha je velmi oblíbenou procedurou vedoucí k celkové relaxaci nebo nastartování organismu. O tom, v jakou denní dobu si ji dopřávat, se mezi „obyčejnými lidmi“ i odborníky vedou mnohaleté diskuze. Co je pro vaše tělo lepší – dopřát si sprchu ráno, či večer? A jak vaše hygienické návyky dokážou ovlivnit celkový průběh vašeho dne?
Jsou lidé, kteří si s otázkou načasování pravidelné sprchy nedělají vrásky. Zkrátka se osprchují, když mají čas. Existují ale i takoví, kteří si nad tím, kdy je sprchování pro tělo vhodnější, lámou hlavu a nevědí, jaká odpověď je správná. Pojďme se společně podívat na to, co si o ranním a večerním sprchování myslí odborníci.
Vše je otázkou osobních preferencí a hygienických zvyklostí
Ranní i večerní sprchování má svá pro a proti. Odborníci se shodují především na tom, že velmi záleží na vašich časových možnostech, zvyklostech a také preferencích. Zatímco vyznavači ranní sprchy si přímo užívají příval energie ihned po probuzení a neumějí si představit, že vyrazí z domu, aniž by si dopřáli pravidelnou ranní očistu, večerní sprchovači mohou namítat, že lepší je mýt se večer, abyste se hodili do pohodového nastavení a šli do peřin čistí. V zásadě mají obě skupiny pravdu, a potvrzují to i odborníci. Ještě nikdo nepřišel se striktním a jednoznačně nejlepším vyústěním tohoto léta trvajícího úsměvného konfliktu.

Vše má své pro a proti
Zatímco se dermatologové jednoznačně neshodují na tom, kdy je lepší se sprchovat, je podle nich jasné, že každá varianta má svá pro a proti. Sprcha po ránu dokáže perfektně nastartovat tělo a mysl. Teplá nebo studená voda dokáže probudit nervová zakončení a také smýt nečistoty, které se na kůži usazují během spánku. Zvlášť obličej je oblastí, která se i v noci nepěkně zanáší, takže ranní sprcha a důkladné mytí obličeje je skvělou součástí péče o pleť. Ranní sprcha je vhodná také pro sportovce, kteří si dopřávají svůj pravidelný sportovní trénink ihned po probuzení, logicky je tak následná sprcha nezbytnou součástí ranního rituálu.
Podle vyznavačů večerního sprchování není nic lepšího než teplá sprcha před odchodem do postele. Smyjete ze sebe všechen stres posbíraný za celý den. Sprcha vás harmonizuje, uklidní a navodí příjemnou únavu, takže mnohým lidem zlepšuje problémy s usínáním a klidným spánkem. Navíc se zdá být večerní sprchování mnohem hygieničtější. Do postele jdete čistí, a tak si peřiny a ložní prádlo nezanášíte zbytečným množstvím nečistot usazených na vlasech a kůži.

Nic se nemá přehánět
Nezáleží na tom, jestli si svoji pravidelnou sprchovací očistu dopřáváte ráno, nebo večer. Všichni se pravděpodobně shodneme, že sprchování a dodržování hygienických zásad je naprosto nezbytné, ovšem nic se nesmí přehánět. A pro sprchování to platí dvojnásob. Teplou vodou sice perfektně smyjete nečistoty posbírané za celý den, ovšem když si sprchu dopřáváte příliš často, můžete si přivodit nepříjemné zdravotní problémy v podobě narušení přirozené kožní ochrany. Kůže se častým mytím nadměrně vysušuje, a je pak náchylná k vyrážkám a vysušení. Nezapomínejte si dopřát pravidelnou dávku hydratace v podobě tělových mlék. V zimě, kdy je pokožka namáhaná mrazem, je to o to důležitější. Hydratační přípravky používejte několikrát týdně, abyste kůži udrželi ve skvělé formě.
Zatímco celý život přemýšlíme o tom, jestli je lepší ranní, nebo večerní sprchování, nevzali jsme v potaz to nejdůležitější. Tím jsou především naše individuální potřeby a celkově osobní životní styl. Nelze jednoznačně říct, která denní doba je na sprchu nejlepší. Mnohem důležitější je, co vyhovuje vám a jak pravidelná hygiena zapadá do vaší denní rutiny.