Ve Francii se zbláznili, nabízejí domy za 1 euro, a to i Čechům. Šílená nabídka nebude trvat dlouho
Představte si, že vám někdo nabídne klíče od domu za cenu rohlíku. Ne, není to vtip ani reklama na realitní kancelář v rozkladu. Jde o skutečný plán jedné francouzské obce, a dveře jsou otevřené i pro Čechy.
Zní to jako scéna z filmu o splněných snech, kouzelná vesnice v srdci Francie, kam přijdete s jedním eurem v kapse a odcházíte s nemovitostí. Jenže tentokrát to není pohádka. V jednom francouzském městečku přišli s nabídkou, která vypadá jako výstřel do tmy, a přitom má logiku. Domy za symbolickou částku mají přilákat nové obyvatele. Ale nebude to zadarmo, i když cena říká opak.

Kde to začalo?
Úředníci v Ambert, malé obci s přibližně 6000 obyvateli, vyhlásili plán, který měl původně jen oživit chátrající centrum. V některých čtvrtích je totiž až 60 % nemovitostí opuštěných. Radnice proto přišla s návrhem nabídnout domy za 1 euro a přilákat lidi, kteří jim vrátí život. Město tak doufá v nový začátek, nejen pro domy, ale i pro komunitu.
Za 1 €, ale s podmínkami
Symbolická cena ale rozhodně neznamená, že to bude snadné, každý, kdo dům získá, se zavazuje nejprve dokončit jeho kompletní rekonstrukci ve stanoveném časovém rámci, poté ho po dobu minimálně tří let obývat jako své trvalé bydliště, nevyužívat ho jako investiční nebo rekreační objekt a už při podání žádosti předložit podrobný plán i rozpočet rekonstrukce. Jinými slovy, nejde o krátkodobé spekulace, ale o dlouhodobý závazek stát se součástí místní komunity.
Renovace nejsou levné
Realita je taková, že samotný dům za euro bude nejlevnější položkou. Většina těchto domů je v havarijním stavu, chybí střechy, okna, elektřina i topení. Odhady mluví o desítkách tisíc eur, které bude nutné investovat. Město ale slibuje pomoc v podobě dotací a poradenství, a stavění bude pod dohledem architektů.
Zajímavé je, že nabídka není omezena na francouzské občany. Přihlásit se může kdokoliv, kdo splní podmínky, včetně zájemců z Česka. Město chce především rozmanité a aktivní obyvatelstvo. Už teď se hlásí zájemci z Británie, Německa nebo Kanady, kteří hledají pomalejší a opravdovější život. A Češi, kteří touží po francouzském venkovu, mají historicky dobré šance.
Inspirace z Itálie?
Francie přitom není první, kdo s tímto nápadem přišel. V Itálii už podobné nabídky zavedly vesnice jako Mussomeli, Cammarata nebo Sambuca. I tam se podařilo přilákat nové obyvatele, oživit podnikání a obnovit školy. Francie se inspirovala, ale přidala přísnější pravidla, aby se předešlo spekulacím.
Program byl spuštěn letos v létě a zatím byly nabídnuty první dva domy. Pokud se plán osvědčí, přijdou další. Ale město už teď varuje, že zájem je obrovský a žádosti se budou vyhodnocovat postupně. Kdo si chce splnit sen, měl by jednat rychle a zároveň realisticky.

Je to výhoda pro Čecha?
Pokud máte dobrodružnou povahu, odvahu pustit se do rekonstrukce a sen o životě ve Francii, jde o příležitost. Jen nezapomeňte, že to není jen dům, je to nový život. V cizí zemi, s jiným jazykem, právem i způsobem života. Ale třeba právě tahle šílenost je přesně to, co vám změní život.
Dům za euro je sice šokující nabídka, ale především výzva. Nejde o výhodnou investici „na papíře“, ale o životní změnu. Francie tím nabízí šanci těm, kdo mají odvahu začít znovu, i bez milionů na účtu. Ale pozor, dveře zůstávají otevřené jen chvíli. Pak je zavře někdo jiný. Možná právě ten, kdo se odvážil první.