V Chorvatsku to letos bude lítat. Drahota v restauracích je jedna věc, ale tenhle poplatek? To už je okrádání
Léto je obdobím, na které se mnoho lidí těší celý rok proto, aby načerpalo sílu ze slunce, pobytu venku v přírodě a také třeba u moře, které je už naprosto běžným cílem letních dovolených. Ačkoliv i Češi objevují stále nové a vzdálenější destinace, na svůj oblíbený přímořský stát nedají dopustit. A proto je asi nepotěší, že to v Chorvatsku bude letos pěkně lítat. A tím nemyslíme poryvy větru, ale zvyšující se cestovatelské výdaje.
Drahota v restauracích je jedna věc, na tu už si turisté zvykli, a zjevně je příliš netíží, protože obávaný odliv návštěvníků Chorvatska se doposud nekonal. Tenhle nový poplatek však mohou mnozí brát jako skutečné okrádání. Co že to u Jadranu zase vymysleli? Možná se budete divit. Pokud jste tam tenhle na první pohled absurdně vypadající poplatek nezaznamenali vloni, letos vás už možná dostihne. Po vzoru Krku, který se k němu uchýlil již 1. června 2023, k němu přistoupila i některá další turistická letoviska.
Sprchování na pláži si v Chorvatsku pěkně zaplatíte
Možnost osprchování se na pláži zcela zdarma patří na mnoha místech Chorvatska minulosti. Dnes si za sprchování připlatíte, a ačkoliv jde o částky do 50 centů, za týdenní pobyt už to je pěkná sumička. Představte si běžnou rodinu na dovolené, dva dospělí a dvě děti. Celý den trávíte na pláži a v moři, mnoho lidí však dlouhodobě nesnese zbytky mořské soli na kůži, a jsou zvyklí ji ze sebe po každém zaplavání smýt. Plážovou sprchu tak navštívíte klidně i pětkrát za den, krát čtyři osoby – a rázem jste v přepočtu na 250 korunách. Při týdenním pobytu se může částka za tento plážový poplatek vyšplhat na 1 750 korun v rámci rodiny. A to už je výdaj, nad nímž málokdo přimhouří oko.

Chorvati se zaštiťují ekologií, ale lákavý je i přínos do městské kasy
Je rozhodně chvályhodné, že se Chorvati snaží myslet na to, že vodní zdroje pitné vody nejsou neomezené. O čemž se ostatně sami přesvědčili v roce 2022, kdy Chorvatsko i celou Evropu ovládlo extrémní sucho. Uprostřed letní sezóny a největšího náporu turistů byla chorvatská Istrie nucena kvůli tíživému nedostatku vodu sprchy na plážích dokonce zakázat úplně. Cílem opatření bylo razantní snížení vody a šetření nebyli ušetřeni ani místní, pro které rovněž platila nařízení o ochraně pitné vody v podobě zákazů zalévání zahrad nebo mytí automobilů.
Poněkud kontroverzní nový poplatek byl tak zřejmě pouze logickým vyústěním ubývání zásob pitné vody. Tím, že jsou sprchy zpoplatněné prý turisté vodou více šetří a nenechají ji téct jen tak zbůhdarma.
To potvrdil i starosta města Krk, který uvedl: „V případě nezpoplatněných sprch jsme zaznamenali až čtyřikrát vyšší spotřebu vody, než u sprch, kde se poplatky již uplatňují.“
Oblíbený ostrov Krk každoročně navštíví až 120 tisíc lidí, a i kdyby se na pláži neosprchovali všichni, tak to znamená příjem do pokladny ve výši i 500 tisíc korun, což už je suma, s níž se dá na komunální úrovni poměrně dobře hospodařit.

Rok 2025 je rokem dalších chorvatských poplatků
Velká změna se týká hlavně potravin a nápojů. Úderem letošního roku Chorvaté zavedli zpoplatnění sáčků a dalších obalů v obchodech. Při nákupu ovoce, zeleniny, masa nebo pečiva si tak připlatíte za obalový materiál. Ceny mikrotenových i papírových pytlíků s okénkem se pohybují do 2 centů, podle velikosti a typu obchodu. Výše poplatku totiž stojí zcela na jednotlivých prodejcích. Zdražování zasáhne i vratné zálohy na nápoje prodávané v PET lahvích a plechovkách. Nová záloha činí 10 centů, v přepočtu zhruba 2,5 koruny.
I když se zdá, že to v Chorvatsku bude letos zase lítat, razantní snížení příjmů z turistického ruchu se nepředpokládá. Zvláště Češi, kteří chorvatské pláže dlouhodobě a ve velkém vyhledávají, sem pravděpodobně i přes všeobecné zdražování zavítají i v letošní sezoně.
zdroje: mix24.cz, tv.nova.cz, novinky.cz, cnn.iprima.cz, idnes.cz