V Česku existuje místo, kde voda teče do kopce. Tento kopec popírá fyzikální zákony a vědci si nad ním lámou hlavu
V malé obci v podhůří Orlických hor je místo, které fascinuje návštěvníky poměrně neobvyklým způsobem. Lidé se sem totiž sjíždějí k určitému úseku silnice, který na první pohled popírá fyzikální zákony. Místo tak láká nejen turisty, ale i vědce nebo záhadology, kteří se snaží zdejšímu fenoménu přijít na kloub.
I když máme jako lidé pocit, že o vlastní planetě a jejích fyzikálních zákonech už víme prakticky vše, některé úkazy nebo místa nás vyvedou z omylu. Jedním takovým je i Kačerov. Malá vesnice v okrese Rychnov nad Kněžnou, která se stala známou díky takzvanému „magnetickému kopci”.
Záhadný kopec v Kačerově
S nadsázkou by se dalo říci, že kopec v obci Kačerov funguje naopak. Na první pohled nenápadný a obyčejný úsek místní silnice totiž vykazuje zvláštní chování – předměty, které by se po něm vlivem gravitace měly pohybovat dolů, směřují naopak nahoru. Místní obyvatelé i návštěvníci tak často provádějí pokusy s různými předměty, aby se na vlastní oči přesvědčili o pravdivosti tohoto fenoménu.
Lidé na silnici pokládají například míče nebo láhve s vodou a sledují, jak se tyto předměty kutálejí do kopce. Řidiči také zkoušejí uprostřed kopce vyřadit na neutrál a sledují, zda se vozidla pohybují sama od sebe směrem nahoru. Pokud byste si podobný experiment chtěli vyzkoušet i vy, konkrétní místo se nachází na silnici vedoucí z Kačerova směrem na Zdobnici, přičemž úsek je značen kótou 643.
Magnetická anomálie, nebo jen optická iluze?
Magnetická anomálie, nebo jen optická iluze? Otázkou každého návštěvníka ale je, co tento neobvyklý jev vlastně způsobuje. Někteří badatelé se domnívají, že jde o magnetickou anomálii, kde nějaká neznámá síla přitahuje předměty k vrcholu kopce. Tato teorie ale naráží na skutečnost, že se stejně chovají i předměty, které na magnetismus nereagují – tedy například již zmíněné plastové láhve s vodou.
Jiní odborníci na základě vědeckých poznatků zaznamenaných v okolí usuzují, že jde o pouhou optickou iluzi. Tento jev je často popisován jako takzvaný „Magnetický kopec” – terén a vegetace v okolí místa mohou dle této teorie způsobit optický klam a lidské oko klame nedostatek referenčních bodů v okolí.
Teorie však nemá vysvětlení pro to, že údajný kopec lze vidět z různých úhlů a stran, ze kterých je pohled do okolní krajiny odlišný. Odpůrci teorie „magnetických kopců” navíc oponují tím, že v daných lokalitách byla provedena exaktní měření, která mají být důkazem nižší gravitace, a to o celá čtyři procenta.
Kopec v Orlických horách není jedinou anomálií
Podobných lokalit, jako je úsek silnice v Kačerově, je však na světě mnohem více. Vědci i záhadologové na tato místa přijíždějí vybaveni různými pomůckami, vodováhami a měřicími přístroji. S jejich pomocí se pak snaží ověřit, zda se opravdu jedná o anomálii, nebo jen optický klam.

Díky podobným měřením již byla na některých místech skutečně odhalena pravda a původ tohoto fenoménu. Jedním z nich je například úsek silnice u Moravské Třebové. I zde se na první pohled zdá, že se předměty pohybují směrem vzhůru a voda teče do kopce. Podrobné zkoumání však prokázalo, že jde o pouhý optický klam způsobený konfigurací okolního terénu.
Další lokality s podobným jevem pak najdeme po celém světě. Jedním z nich je například kopec u Monctonu v kanadské provincii New Brunswick – voda zde teče zdánlivě do kopce, díky čemuž se tento „Magnetic Hill” stal populární turistickou atrakcí. Místo s obdobnými vlastnostmi najdeme i na polské straně Krkonoš, poblíž města Karpacz.
Ačkoliv se může zdát, že v těchto lokalitách opravdu dochází k porušování nám známých fyzikálních zákonů, většinu těchto jevů lze vysvětlit jako optickou iluzi. Za tou stojí specifické uspořádání terénu a absence jasných bodů, které náš mozek potřebuje ke správné interpretaci sklonu povrchu. Přesto však magnetické kopce nadále přitahují a fascinují návštěvníky z celého světa, kteří touží zažít iluzi „vody tekoucí do kopce” na vlastní oči.
Zdroje: Enigmaplus.cz, Novinky.cz, Poznatsvet.cz