Zapomeňte na zažité pravidlo. Tohle je nejlepší čas na první sečení po zimě. Jinak si zničíte trávník
Jaro už definitivně dorazilo a s ním se do našich harmonogramů vrátily také zahrádkářské povinnosti. Činností, kterou provádí všichni bez ohledu na to, jestli mají malý dvorek, nebo velké pozemky, je rozhodně sekání trávy. Víte ale, jak na to a kdy s tím po zimě ideálně začít?
Většina lidí pravděpodobně nemá sekání trávy nijak zvlášť v oblibě. Nedá se ale nic dělat, pokud máte zahradu a neplánujete ji proměnit na pastvu pro ovce, zkrátka se bez něj neobejdete.
Trávník se ze zimního spánku obvykle probouzí v době, kdy země rozmrzne a denní teploty se vyšplhají alespoň na 5 stupňů Celsia. Než se ale pustíte do prvního sečení, určitě s tím ještě chvíli počkejte. Ideálně by mělo být alespoň 8 °C, a to po delší dobu, protože je potřeba, aby půda také dobře proschla. Nejedná se ale o jedinou podmínku. Zkušení zahrádkáři obvykle doporučují počkat alespoň do poloviny dubna, kdy bývá tráva vysoká zhruba deset centimetrů nebo více.

Jak se na sekání připravit
Než se do sekání pustíte, bude zapotřebí nějaká příprava. Rozhodně posbírejte všechny spadané větve a jiné nečistoty a nezapomeňte shrabat zbytky listí. Vaše sekačka vám za to bude vděčná.
Zvažte také, zda nechcete použít vertikutátor, který slouží k provzdušnění zeminy. Po zimě to může přijít vhod. Pokud se tak rozhodnete, nenastavujte ale jeho nože na větší hloubku než 2–3 milimetry pod zem.
První sečení by mělo trávu zkrátit zhruba o jednu třetinu, tedy přibližně na 7 centimetrů. Pokud si přejete kratší trávník, například úhledný anglického typu, můžete jej poté ještě zkrátit, počkejte s tím ale tři dny.
Jak často se chopit sekačky?
Jak často budete poté sekat? Pokud se jedná o louku, pravděpodobně to bude bohatě stačit třikrát do roka. Naopak v případě, že si potrpíte na opravdu pěstěný vzhled zahrady, může se vám minimálně na jaře stávat, že po sekačce budete muset sáhnout každý týden.
Je potřeba si také vybrat vhodnou dobu, pokud se chystáte na trávu zaútočit sekačkou. Jednou z hlavních zásad je nesekat mokrou trávu. Mohlo by totiž dojít k jejímu vytrhávání i s drny, čímž byste jí neudělali příliš dobrou službu a navíc by to nevypadalo hezky. Zrovna tak ale není vhodné sekat pokud je příliš velké horko nebo na trávník zrovna praží přímé sluneční světlo.
Na jaře také přichází ten pravý čas na zhodnocení stavu trávníku. Pokud je v některých částech zahrady potřeba ho dosít, bude na to ideální chvíle. Zároveň rozhodně neuděláte chybu, pokud se rozhodnete doplnit porostu živiny pomocí speciálního hnojiva. V hobby marketu vyberte takové, které je určeno přímo pro lepší růst trávníku.

Kam s posekanou trávou?
Nyní přichází ještě jedna důležitá otázka. Co byste měli udělat s posekanou trávou? Možností je hned několik. První nejspíš napadne každého a spočívá v kompostování. Dejte si ale pozor, abyste ji na kompost neuložili v příliš silné vrstvě, může se pak zapařit a hnít.
Další variantou je pak mulčování. Buď ji nebudete sbírat do koše sekačky a necháte ji ležet jak je, nebo ji umístíte kolem stromů a keřů. V obou případech dojde k jejímu postupnému rozložení a příroda ji sama zpracuje jako užitečné hnojivo. Pokud máte domácí zvířata, můžete je trávou nakrmit. Nejde zdaleka pouze o dobytek. Také váš králík či morče ji určitě ocení.
Poslední možností je odvoz do sběrného dvora. Tráva se totiž někdy používá jako surovina pro výrobu bioplynu nebo jiných druhů obnovitelné energie.
Zdroje: Ceskestavby.cz, iReceptar.cz, Dumazahrada.cz, Prozeny.cz