Tyto květiny byste nikdy neměli nikomu darovat. Jejich význam může způsobit pořádné drama
Květiny potěší snad každou ženu, je ovšem pravda, že v dnešní době se už příliš nehledí na to, jakým druhem kvítí partnerky obdarováváme. Květomluva přitom vždycky vydala za více než tisíc slov a dodnes se najdou dámy, které se jí poctivě řídí. Některé kytice se proto rovnají velkému společenskému faux pas.
V minulosti byly květiny mnohdy šifrovaným vzkazem milenců objektům jejich zájmu. Podle toho, jakou květinu děvče dostalo, vědělo, co si její protějšek přeje nebo myslí. Tehdy také nebývaly běžné kytice z jednoho druhu květin, i proto mohla jediná kytice obsahovat složitý zašifrovaný vzkaz.
Narcis
Jistě znáte starou řeckou báji o mladíkovi jménem Narkissos, kterému pro jeho krásu padaly ženy k nohám. On je ovšem odmítal a ze všeho nejraději si prohlížel svou líbeznou tvář v odrazu vodní hladiny. Do tohoto pohledu se dokonce zamiloval a nemohl se od něj odtrhnout. Voda jej však nemilosrdně pohltila a mladík zemřel. Jeho tělo se proměnilo ve žlutý květ narcisu.

Narcisy jsou zároveň jedněmi z prvních květin, které po zimě vykvetou. Symbolizují tak nové začátky, v hluboké historii byly považovány za květinu smrti nebo zmrtvýchvstání. Slovo „narcissus“ můžeme navíc z latiny přeložit jako „narkotikum“. Tyto rostliny zároveň odrážejí směšnou hrdost nebo žárlivost svých majitelů.
Karafiát
Mnohé nepotěší ani u nás oblíbený karafiátek. Jestliže nevoní, je symbolem krásy, ale nevalné vnitřní hodnoty. Bílý sice značí touhu po lásce a červený obdiv, žlutý však jen pouhé zklamání. Rudé karafiáty jsou však dodnes v očích mnohých víc než čímkoli jiným hlavně vzpomínkou na socialistické Československo a oslavy Mezinárodního dne žen.
Červené karafiáty byly k vidění v nejedné totalitní kanceláři, kdy symbolizovaly nejen komunistickou stranu, ale zároveň také prolitou krev dělníků. Kvítky nejsou drahé a na první pohled se tak jeví jako dobrá volba, po roce 1989 se však jejich darování začalo považovat spíše za nemístný vtip.
Hyacint
Rostlina dostala jméno podle spanilého řeckého prince a syna spartského krále Hyakintha, do kterého se podle pověstí zamilovali i bohové Apollón či Zefyros. Šlechtic však Zefyrose odmítl, ten jej tak připravil o život. Z jeho krve pak vyrostly květy hyacintů. Dle jiné verze příběhu zahynul Hyacintos nešťastnou náhodou rukou samotného Apollóna. Bílé hyacinty značí, že je náklonnosti konec, fialové znamenají omluvu a smutek, růžové jen nezávazné hrátky a žluté žárlivost.

Chryzantéma
Říká se jim „dušičky“ a jedná se o jedny z nejpopulárnějších květin, které se používají k úpravě hrobů, jsou tak spojovány se smrtí. Kromě toho symbolizují ještě odmítnutí nebo i nešťastnou lásku. V asijských zemích jsou znakem nepřízně a smutku, ve Spojených státech amerických však bývají vnímány naopak velmi pozitivně. V Číně zase věří, že pití jejich odvaru zaručí konzumentům dlouhověkost.
Žlutá růže
Růže jsou považovány za jedny z nejromantičtějších květin. Rudé jsou symbolem lásky a vášně, bílé nevinnosti a růžové značí mladou lásku. Co ale další barvy? Například oranžová růže může být znakem toho, že chce kamarád posunout přátelství na milostnou úroveň, zatímco žlutá barva značí nevěru a žárlivost. Stěžejní je také to, kolika kvítky se rozhodnete dotyčnou obdarovat, říká se totiž, že jedna květina je určena pro zemřelého, a sudý počet květin je považován za smuteční. Partnerku tak nejvíce potěšíte lichým počtem růžiček.
Zdroje: stoplusjednicka.cz, britannica.com