Pokud jste se narodili v tomto kraji, gratulujeme. Máte největší šanci, že vám manželství vydrží
Češi se v posledních letech méně berou. V pověstném chomoutu skončilo například v Praze loni 2613 párů, což je o 138 méně než v roce 2023. Ubývá také nevěst pod třicet let, naopak roste počet sňatků v kostele.
Nebýt covidové pandemie, možná by počet párů, které se rozhodly vykročit společně v „manželských střevíčcích“, rostl setrvale dál, stejně jako tomu bylo v předchozích šesti letech do jejího vypuknutí. Jenže právě pandemie do tohoto příznivého trendu v počtu svateb tak trochu hodila vidle. Zvrátila jej natolik, že v roce 2020 došlo kvůli protiepidemickým opatřením, především omezení počtu svatebčanů, zákazu přejíždění z okresu do okresu a povinnému nošení roušek k jeho velkému propadu.
Kraj s největší šancí na štěstí
Ubylo svateb, ale i rozvodů
Pozitivní na tom celém bylo, že se stejně jako počet svateb snížil i počet rozvodů. A to poměrně výrazně. Zatímco v roce 2019 se v Česku rozvedlo 24 141 manželských párů, o rok později to bylo 21 734 a o další rok později 21 107 párů. Lidé se podle sociologů berou s větším rozmyslem a jsou ochotni na vztahu pracovat. Dokáží také akceptovat, že mají na problémech ve vztahu svůj podíl. Manželství se daří ve všech moravských krajích, které jsou více pro tradiční rodinu. Jen v Olomouckém kraji se vzalo před 2 lety 6500 párů, což bylo ještě zhruba o tisícovku víc než v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Po dvou letech první krize
Nejvíce rozvodů se v posledních letech odehrává po dvou až sedmi letech manželství, průměrně spolu lidé vydrží 13 let. Ve zhruba 40 procentech případů se tak naštěstí děje u bezdětných párů. Zvýšil se i podíl katolických svateb. Může za to ale fakt, že celkově je sňatků v České republice méně, a tak těch, kteří si své „ano“ řeknou v kostele, bylo namísto 8 procent 9. U každého desátého rozvedeného páru měl alespoň jeden z manželů jiné než české státní občanství.
Statistika nuda je?
Statistici loni v květnu zveřejnili údaje o počtu sňatků za rok 2023. Těch bylo v Česku uzavřeno celkem 48 268, a podle statistiků to znamená, že se počet nově uzavřených manželství právě v tomto roce snížil o více než desetinu. Situaci zachraňovala vedle Středočeského kraje především tradičně prorodinná jižní Morava spolu s Moravskoslezským krajem, kde se vzalo zhruba 5500 párů. Poklesl nově i podíl žen a mužů, kteří vstupují do prvního manželství před padesátkou.

Nejčastější příčinou rozvodů je odcizení i nevěra
Postoje k manželství se mění. Rozvedeno bylo v roce 2023 celkem 19,5 tisíce manželství. Krachem ale končí „jen“ 37 % všech manželství, což je také mírný pokles oproti minulosti. I tak je ale úroveň rozvodovosti v České republice oproti jiným zemím vysoká. Jen v Praze se v roce 2024 rozvedlo 1163 manželských párů. Více než polovina manželství končí podle Českého statistického úřadu na návrh obou manželů, z třetiny pak podávají návrh na rozvod ženy. Mezi nejčastější důvody rozvodu pak patří obligátní „rozdíl povah názorů, zájmů a postojů, a vzájemné odcizení“. V případě zjištěné příčiny pouze na straně muže či ženy šlo nejčastěji o nevěru. Za velkým procentem rozvodů pak stojí v posledních letech také alkoholismus a drogová závislost.
Zdroje: statistikaamy.csu.gov.cz, www.seznamzpravy.cz, zpravy.kurzy.cz, www.idnes.cz