Zníte jako amatér? Tyto čtyři fráze vás budou stát respekt. Nervy drásají na počkání
Nejspíš se také čas od času přistihnete, jak používáte nějaké výplňové slovo. Taková slovní vata obvykle nic nesděluje, pouze nám má pomoci získat čas, pokud nevíme, co bychom zrovna řekli. A v některých případech nad tím ani nepřemýšlíme a danou frázi použijeme zkrátka ze zvyku. Bohužel to ale nepůsobí dobře a v očích posluchačů můžeme významně klesnout. Která parazitická slova a slovní spojení jsou ta vůbec nejhorší?
Použití parazitních výrazů je častým zlozvykem jak v běžném hovoru, tak například při prezentacích v práci nebo třeba přednáškách. Mluvčí si často ani neuvědomuje, že je vysloví, tím ale snižuje kvalitu svého přednesu. Může to totiž působit, jako bychom jen těžko hledali slova, neměli svůj projev dobře připravený nebo jsme zkrátka neměli dostatečně bohatou slovní zásobu.
Na následující slova a slovní spojení byste si měli dávat obzvlášť dobrý pozor. Nepůsobí určitě dobře a pokud je to možné, uděláte lépe, pokud se jich vyvarujete a nahradíte je něčím vhodnějším.

Ono to nejde
Obecné konstatování nemožnosti čehokoliv na první pohled působí nevinně. Podvědomě ho ale mnoho lidí bude číst jako výmluvu. Problém je zejména v zájmenu, které je použito. Tajuplné „ono“, které je viníkem našich potíží, vypadá jako abstraktní obětní beránek, na kterého můžeme shodit libovolný nezdar.
Daleko lépe bude působit, pokud budete konkrétní a pravdivě, i když třeba jen stručně, vysvětlíte, v čem spočívá problém. Je daleko lepší přiznat, že vaše oddělení v práci nesplnilo úkol kvůli organizačním problémům nebo nejasnému zadání, než se odvolávat na jakési „ono“.
Nějak to nefunguje
Podobný případ je také univerzální prohlášení „ono to nefunguje“. Samozřejmě mohou nastat situace, kdy něco skutečně nebude fungovat. Daleko častěji ale tuto formulaci použijeme v případě, kdy si například nevíme rady s tabulkou v Excelu nebo neumíme správně naladit rádio.
Až se příště do podobné situace dostanete, raději na rovinu přiznejte, že si s konkrétním úkolem nevíte rady a hodilo by se vám, kdyby vám někdo pomohl. Přiznat vlastní chybu nebo neznalost je totiž skutečným znakem zdravého sebevědomí.
Já nevím
Nelze samozřejmě plošně prohlásit frázi „já nevím“ za špatnou. Její potíž ale spočívá v tom, že se jedná o snadnou a lacinou možnost, jak se vyhnout odpovědi na otázku, na kterou se nám buď nechce odpovídat, nebo se nám nad ní nechce přemýšlet.
Daleko lépe bude fungovat, pokud přiznáte, že jste nad daným tématem ještě nepřemýšleli, budete potřebovat více času, abyste si ho nastudovali, nebo klidně i to, že o předmětu hovoru zkrátka nyní nemáte dostatek informací.

Jakoby
Zlatým hřebem našeho seznamu slovní vaty je jednoznačně slůvko „jakoby“. Používáme ho, aniž bychom se nad tím zamysleli, a to v libovolné větě na libovolné pozici, často navíc mimo jakýkoliv smysluplný kontext. A právě v tomto případě jde o slovo, které říkáme, pokud si nejsme svým projevem jistí, nevíme, co bychom řekli a doufáme, že vteřina navíc nám přinese spásný nápad. Nejlepším řešením je zkrátka se to odnaučit a zapomenout, že nějaké „jakoby“ vůbec existuje. Jak ho nahradit? Odmlčet se není ostuda a rozhodně to bude působit lépe.
Zdroje: Forbes.cz, Investicniweb.cz, Fajntip.cz