Tenhle časopis hltal v dětství snad každý z nás. Jakmile se objevilo na pultech tehdejších novinových stánků nebo v knihovnách nové číslo, okamžitě jsme je museli je mít. Prodával se za pár korun, dnes za něj můžete dostat neuvěřitelné násobky pořizovací ceny. Často až nesmyslné, a tak rychle prošmejděte půdu a šuplíky v retro komodách na chalupě, jestli tam náhodou některé číslo jen tak nezahálí. Můžete díky tomu vydělat pěknou sumu do rodinného rozpočtu.
Když 15. května 1969 vydával Jaroslav Němeček spolu s Vladimírem Urbanem historicky první číslo legendárního časopisu Čtyřlístek, nejspíš vůbec netušili, jakou mánii tím mezi čtenáři po celém Česku spustí. Vynález prof. Myšpulína, jak se první číslo jmenovalo, pobláznil okamžitě malé i velké. Čtyřlístek se stal skutečným fenoménem, a je jím vlastně dodnes. Příběhy čtveřice přátel ze zvířecí říše, přesněji bílé psí fenky Fifinky, siláckého prasete Pindi, černobílého kocoura Myšpulína a strašpytla zajíce Bobíka jsou už desítky let tak populární, že si musíte přichystat pořádný balík, abyste do své sbírky získali číslo, které vám chybí. Nebo na něm můžete pěkně vydělat a být do důchodu za vodou.
Legendární příběhy z Třeskoprsk vás mohou dostat „do vaty“
Ještě hlouběji do kapsy musíte sáhnout, jestli toužíte ukořistit celou řadu z konkrétního roku, který sháníte. To ovšem platí i naopak. Jestli jste tedy majiteli takového pokladu a nejste přímo jeho sběratelé, popřemýšlejte o prodeji. Například již zmíněné první číslo kultovního časopisu o dobrodružstvích nerozlučné čtveřice kamarádů z Třeskoprsk č. 13 zaznamenalo v aukcích prudký nárůst cen, když se v lednu 2024 vydražilo na portálu Aukro za neuvěřitelných 55 tisíc korun. Rekordním prodejem v aukci na Aukru byla pak kompletní sbírka Čtyřlístků, která začínala jeho prvním číslem. Prodala se za 120 tisíc. A to i díky tomu, že se fenomén Čtyřlístku stal postupně tak rozšířeným, že Česká pošta vydala v letech 2010 a 2011 jeho hlavní hrdiny dokonce na poštovních známkách a dostal se také mezi počítačové hry.
Komiksům podlehly miliony lidí po celém světě. Nejen sběratelé, ale i fanoušci legendárních hrdinů shánějí chybějící vydání třeba na specializovaných burzách. Zdroj: Shutterstock
Za staré časopisy nově vybavený obývák
Proč jsou vlastně staré časopisy tak ceněné, a za které můžete od sběratelů dostat až „nekřesťanské“ peníze? Za nejvyšší sumy jde prodat čísla a vydání, která poznamenaly různé historické události. Vysoce ceněná jsou také debutová vydání dnes slavných publikací nebo vydání s ikonickými osobnostmi. Zní to až neuvěřitelně, ale například Čtyřlístky číslo 1, 2, 3, 4, 5 a 6 z roku 1969, tedy pouhých šest jeho čísel, se aktuálně na portálu Aukro prodává za 79 750 Kč. Originály čísel 1, 2, 3, 4 a 5 roku 1969, kdy se časopis začal vydávat, jsou tady k mání za téměř 40 tisíc korun. A to už je pěkná suma, za kterou byste jako prodávající mohli vybavit třeba nově obývací pokoj nebo vyměnit staré domácí elektrospotřebiče za nové.
Komiks jako super investice
Nebaví vás investovat do fondů či starožitného nábytku? Pak jsou třeba právě komiksy tím pravým pro vás. Jejich hodnota se totiž v čase nesnižuje, naopak. Komiks na Aukru nabývá na oblíbenosti, v posledních letech skokově roste objem prodeje. Ročně se jich tam prodá za více než 12 milionů korun. Rekordním prodejem v aukci na Aukru byla totiž kompletní sbírka Čtyřlístků, která začínala jeho prvním číslem.Vysoce ceněné jsou mezi sběrateli ale třeba i komiksy Káji Saudka, kultovní Rychlé šípy nebo třeba Ferda Mravenec. Z retro časopisů jsou pak oblíbené kompletní řady humoristických Dikobrazů, Světa motorů nebo třeba ABC pro chytré hlavičky.
Legendární Čtyřlístek u nás vychází od roku 1969. Šest jeho vydání z tohoto roku se nyní prodává na Aukru za téměř 80 tisíc korun. Zdroj: Aukro
Obrázkové příběhy strhly celý svět
Komiksoví hrdinové a jejich příběhy tvořené obrázky jsou jedním z největších sběratelských lákadel. Mají totiž miliony fanoušků po celém světě, ať už jde o Supermana, Marvelovky nebo třeba příběhy Pavoučího muže. Chronologicky řazené momenty jsou doplněné velmi svižným a často i vtipným doprovodným textem v podobě nejrůznějších bublin. Celek navíc spojuje hned několik uměleckých žánrů, především umění rychlého malířství a literatury. A ještě trocha historie. Dobrodružné zápletky superhrdinů se dostaly do hledáčku čtenářů tohoto specifického uměleckého žánru už před 130 lety v USA. Tam se totiž už v roce 1896 začal v časopise New York World objevovat první moderní komiks plný zábavných kreslených satirických příběhů. Dnes se díky nim můžete stát klidně i milionářem. Oblíbená komiksová alba, stripy, komiksové série, časopisy nebo fanziny se totiž prodávají i za miliony dolarů či eur. Nejde přitom jen o legendárního Spider-Mana, za nímž se umísťují X-Mani a Batman. Miláčkem davů je také Wolverin a Neuvěřitelný Hulk. Zastarý nepoškozený výtiskSupermana a Batmana byli ovšem zájemci ochotni zaplatit téměř tři miliony eur.