Tuto věc nesmíte mít v autě. Policie ji bere jako zbraň a hrozí vám pokuta až 250 000 Kč i vězení
Policejní kontroly řidičů jsou zcela běžnou praxí. Někdy jde o kontrolu namátkovou, jindy se policisté zaměří na konkrétní přestupek či nedostatek. Zatímco lékárničku musí mít v autě každý, existují věci, které tam naopak mít nesmíte. Policie je bere jako zbraň a hrozí vám pokuta až 250 000 Kč i vězení.
Největší problém nastává při cestě do zahraničí. Před odjezdem by si měl každý řidič své auto zkontrolovat. A to nejen po technické stránce. V automobilu by se totiž neměly nacházet předmět, které jsou v zahraničí nepřípustné. Kromě návykových látek, velkého množství hotovosti nebo ohrožených zvířat či rostlin jsou to i zbraně. A nejen ty střelné.

U nás běžné, v Německu zakázané
Je to možná překvapivé, ale pepřový sprej označený jako prostředek sebeobrany může být v Německu klasifikován jako zbraň. Pokud není schválený podle přísných pravidel a bez výslovného označení třeba jako „Tierabwehr“ (sprej proti zvířatům), úřady ho považují za zakázaný předmět. Dráždivé spreje s dostřikem nad 2 metry bez certifikace jsou v Německu zakázané a jejich držení může vést k pokutě až deset tisíc eur nebo dokonce trestu odnětí svobody až tři roky. Celníci či policie se při kontrolách často vyptávají i v rámci „rutinních otázek“, zda v autě máte něco na sebeobranu. V jednom konkrétním případě řidič uvedl, že celníci si vzali jeho sprej, prohlíželi auto policejním psem a celý vůz následně kontrolovali déle než hodinu. Poté obdržel dopis s výzvou k zaplacení stanovené pokuty.
Pozor na předmět běžný u turistů či rybářů
Pepřový sprej není jediný problém. Další potíž je také s nožem. A to i s tím, který si běžně berete jako součást výbavy na kempink, rybaření a podobné aktivity. Kupříkladu již zmiňovaný německý zákon o zbraních zakazuje nošení nožů s čepelí delší než 12 centimetrů, jednoupínacích zavíracích nožů, motýlků, vystřelovacích nožů a takzvaných pěstních nožů. A to bez ohledu na to, zda je máte jen jako „součást vybavení“. Tyto předměty ve voze bez řádného povolení představují potenciálně trestný čin. Posouzení je přitom na úředníkovi a může jít jak o přestupek s pokutou až 10 000 €, tak o trestný čin vedoucí až k tříletému (nebo v horších případech i delšímu) odnětí svobody.

Nejde jen o Německo, potíže čekají i jinde
Pokud plánujete cestu do Německa nebo jiných zemí EU s přísnou legislativou (například Rakousko, Dánsko, Belgie, Švýcarsko či Nizozemsko), dobře si promyslete, co si s sebou vezmete. Pepřový sprej raději nechte doma, stejně tak nůž. Dodržet striktní pravidla těchto zemí nebývá snadné a člověk se tak může dostat do problémů i kvůli obyčejnému kuchyňskému noži, který s sebou veze pod stan za účelem krájení chleba.
Pokud se i přesto bez nože neobejdete, držte se alespoň následujícími pravidly:
- Rakousko a Dánsko počítají se zákazem nošení kapesních nožů s pojistkou či automaticky otevíracích typů. V Dánsku je například povoleno pouze nošení zavíracích nožů bez pojistky do 7 cm, ale jen pokud existuje odůvodněný účel (např. rybaření či práce).
- Velká Británie a Irsko mají zákony, podle kterých může být cokoli, co úředník považuje za potenciální zbraň (např. kapesní nůž, řetěz, madlo z židle), zakázáno. Pokuta může dosáhnout až 5 000 liber nebo až čtyřletého vězení.
- Španělsko, Holandsko, Itálie a další státy EU také omezují nošení nožů s čepelí nad 7–10 cm, motýlkových nebo vystřelovacích typů.
- Ve Francii je povoleno nosit pouze kuchyňské nože – vše ostatní může být trestáno podle úředního výkladu.
- Neznalost zákona vás nezachrání.
Při každé cestě do zahraničí je důležité si zjistit, co je v dané zemi povoleno, co si do ní lze přivézt a jak se v ní chovat. V Česku sice některé zvyky, nebo v tomto případě předměty, považujeme za běžné, jinde to tak ale být nemusí. Naopak v zahraničí, kde je vyšší kriminalita nebo vysoká míra extremismu, se na pro nás obyčejný nůž dívají trochu jinak. Neznalost zákona neomlouvá, a proto je lepší být připravený, než nemile překvapený pokutou, či dokonce nechtěným spácháním trestného činu.