Tuto gumu jsme celé dětství používali špatně. K čemu vlastně slouží modrá strana?
Mnozí z nás si ze školních let pamatují gumu, která byla na první pohled nepřehlédnutelná. Skládala se ze dvou barevných částí, červené a modré, přičemž panovalo všeobecné přesvědčení, že každá z nich byla primárně určena na něco jiného. O této skutečnosti ale nemělo mnoho lidí ani ponětí, a spousta lidí to neví dodnes. Schválně. Tušili jste, na co byla určena nejfrekventovanější pomůcka ve vašem školním penále?
Legendární a ikonická guma firmy Pelikan byla po mnoho let nezbytnou součástí školních pomůcek. Její tradici nepřerušily ani moderní pokroky v podobě umělé inteligence, digitálních technologií a online světa, a na prodejních pultech papírnictví ji můžete zakoupit i dnes, i když poptávka po ní už pochopitelně není taková jako před lety.
Guma značky Pelikan uměla školáky nepěkně potrápit
Ačkoliv na první pohled roztomile vypadající guma dodávala naději, že rychle a beze stop dokáže opravit nepovedený text psaný inkoustovým perem, opak byl pravdou. Mnoho studentů zkrátka žilo v přesvědčení, že modrá část je určená k odstranění inkoustu z psacích per. Text se s její pomocí snažili odstranit z papíru tak dlouho, až papír buď proděravěli, nebo v lepším případě pouze poškodili a nepěkně odrbali, až z něj zbyl pouze hrubý nepoužitelný povrch.
Pokud jste opravdu dosud netušili, jak se to s modrou stranou gumy Pelikan vlastně má, asi dojdete k poměrně úsměvnému poznání. Modrá část, stejně jako ta červená, totiž sloužila ke gumování obyčejné tužky, k ničemu jinému. Nepatrný rozdíl v barvách však přece jen byl. Modrá část lépe gumovala na tvrdším typu papíru. Ale inkoustové pero neuměla odstranit nikdy.

Než svět objevil gumu
Tradice zapisování lidských myšlenek a událostí je stará tisíce let. Formy zápisů, typy písma a samozřejmě i materiál k zaznamenávání se v průběhu let sice měnily, ale potřeba čas od času opravit to, co jsme napsali, zůstala nutná i dnes. Starověké voskové tabulky se opravovaly zahřátím vosku, na opravu středověkých pergamenů se zase používaly odstraňovače v podobě pískovce.
Gumu jak ji známe dnes objevil Angličan Edward Nair, a to zcela náhodou. Zcela náhodně se při pokusu o mazání textu přehmátl a místo chlebové kuličky, jejíž tradice přišla z Japonska, vzal do ruky kaučuk. Zjistil tak, že skvěle odstraňuje psaný text, a buď na jeho, nebo na svůj popud přišel s touto převratnou novinkou i chemik Joseph Priestley. Guma je tu s námi již od roku 1770.
Vývoj gumy od té doby urazil velký kus cesty. Od rozpadajících se kousků, přes přidávání sazí až po dnešní technologii zpracování, která z gumy dělá pružný a odolný materiál, který si perfektně poradí s grafitem, jakožto základní surovinou běžně používaných obyčejných tužek.

Hitem posledních let jsou přepisovatelná pera
Co svět světem stojí, lidé vždy vymyslí něco, čím by si usnadnili dosavadní způsob práce. A nejinak je tomu i v oblasti psaní a nezbytných oprav textu. Velmi oblíbenými psacími potřebami se v posledních letech stala přepisovatelná pera fungující na bázi speciální náplně, kterou lze snadno a beze stop odstranit jedinečnou gumou na konci pera. Největší kouzlo gumovacích per spočívá v možnosti okamžitého odstranění a následného přepisu původního textu.
Pokud ke své práci či dennímu použití stále ještě používáte kromě počítače i obyčejný papír a tužku, jistě se někdy potýkáte s nutností oprav. Stejně tak jako dávní zapisovatelé, i vy můžete sáhnout po gumě. Chcete-li jít s dobou, vyzkoušejte kouzelná gumovací pera, s nimiž povýšíte odstranění nedostatků textu na úplně jinou úroveň.