Turistický ráj v Českém Švýcarsku se po letech znovu zpřístupní. Rozhodnou nejbližší týdny
V Českém Švýcarsku se po několika letech chystá otevření jednoho z nejkrásnějších míst oblasti. Edmundova soutěska byla uzavřena po ničivém požáru v roce 2022. Otevření se plánuje na jaro, ale dojde k některým změnám. Turisté, kteří dorazí už na Velikonoce, budou mít omezený přístup. Ten bude umožněn pouze malým skupinkám s průvodcem.
Pokud už jste Edmundovu soutěsku někdy navštívili, víte, jaký zážitek toto místo obklopené gigantickými skalami nabízí. Když se člověk zaposlouchá do šumění řeky Kamenice a pocítí klid, který zde panuje, hned si připadá, jako by byl v jiném světě. A právě toto jedinečné místo bylo poškozeno ničivým požárem a v dubnu by se mělo opět lidem zpřístupnit. „Naši zaměstnanci tam teď čistí cesty, připravují zábradlí. Rádi bychom otevřeli v omezeném režimu, nejdůležitější je pro nás bezpečnost, a to zaměstnanců i turistů,“ řekla starostka Hřenska Kateřina Horáková.

Edmundova soutěska
Už kdysi dávno byly soutěsky na Kamenici obtížnou překážkou pro místní obyvatele, kteří je museli překonávat cestou do kostela v Růžové. Po říčce se plavilo dříví a rybáři sem chodili chytat pstruhy a lososy. Základy ke zbudování turistické atrakce se zrodily roku 1877, když se pět dobrodruhů vsadilo u piva, že soutěsky zdolají pomocí vorů. Jejich cesta začala u Dolského mlýna a pluli až do míst, kterým se tenkrát říkalo „konec světa”. Plavba byla úspěšná a dala myšlenku zbudovat turistickou atrakci. Na 200 dělníků pod vedením italských odborníků soutěsky upravilo, zřídili plovoucí chodníčky, mostky, tunely, lávky nad vodou a mezi soutěskami postavili odpočinkové místo s restaurací. Soutěska pak byla slavnostně otevřena veřejnosti v květnu 1890.
Místo lákalo návštěvníky ze všech stran. Hned na počátku 20. století jej navštívilo průměrně 160 tisíc lidí. V provozu bylo 14 člunů a stejně jako do nešťastného požáru zajišťovali plavby převozníci s bidlem, kteří navíc jízdu komentovali vtipným výkladem. Přestože plavby na lodičkách stále zůstávají mimo provoz, i samotná procházka soutěskou patří mezi nejkrásnější zážitky, které může příroda nabídnout.

Požár v Českém Švýcarsku byl největší v historii
V létě 2022 však postihla Národní park České Švýcarsko katastrofa, jakou region dosud nezažil. V neděli 24. července vypukl požár, který se během několika dní rozšířil na více než 1600 hektarů. Shořely hlavně suché smrkové monokultury oslabené kůrovcovou kalamitou, ale plameny nešetřily ani vzácné ekosystémy a část obce Mezná. Požár začal v Malinovém dole u Hřenska a podle vyšetřovatelů mohl být založen úmyslně.
Sucho a extrémní teploty, které tehdy šplhaly až ke 36 °C, pomohly ohni rychle se šířit. Už následující den překročily plameny hranici a zasáhly i německou část národního parku, kde zničily dalších 250 hektarů lesa. S požárem bojovaly tisíce hasičů, kteří se při hašení střídali po dobu tří týdnů. Do akce se zapojily i speciální letouny a vrtulníky z několika evropských zemí. Kouř z požáru byl cítit až na jižním okraji Prahy, vzdáleném 120 kilometrů od ohniska.
Na české straně se podařilo plameny uhasit až 12. srpna, v Německu o týden později. Jednalo se o největší lesní požár v novodobé historii České republiky. I dnes jsou některé stezky v parku uzavřené kvůli nebezpečí pádu poškozených stromů. Omezení platí například na Gabrielině stezce: „U Gabrieliny stezky jsme se dohodli, že její stav vyhodnotíme v roce 2027 a posoudíme, zda je možné ji otevřít. Nebezpečí tam plyne kvůli možnému pádu stromů a skalních objektů. Devastační zásah v okolí cesty by měl vážné dopady na okolí,“ řekl mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Rizikové by bylo kácení stromů, které by mohlo uvolnit kameny a ohrozit lesníky i turisty. Těžba by navíc vzácnou přírodu podle správy parku zdevastovala.
Zdroje: idecin.cz, decinsky.denik.cz, idnes.cz