Turisté z celého milují tento unikátní český labyrint
Tento obří labyrint je jedním z nejmagičtějších a díky rozmanitosti tvarů, materiálů a celkovému počtu bludišť také nejunikátnější u nás i v Evropě. Každé je jiné, každé má jiný účel. Od meditace až po hru a zábavu.
Takový duchovní, poetický i symbolický rozměr v jednom nikde jinde v České republice ani v evropských zemích nenajdete. Alespoň co se bludišť a labyrintů týče. Na tomto místě jich totiž najdete hned 12 různých typů. A co bludiště, to originál nejen svým účelem, jedinečnou atmosférou, designem, rozmanitostí barev a tvarů, ale také použitým materiálem. Zatímco jedno je postavené celé z dřevěných kůlů do tvaru palisády, jiné je vytvořeno z kamenů, písku, keřů nebo lan. Pojetí celého prostoru je navíc velmi romantické, vždyť se nachází v areálu jednoho z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších zámků u nás, kam ročně zavítá až 170 tisíc milovníků historie a turistů. Rozmanitost labyrintů v překrásném historickém areálu s pečlivě udržovanými plochami zeleně, stromů a romantických zákoutí oslovuje návštěvníky všech věkových kategorií.

Podporují meditaci, počitky i vjemy
Labyrinty mají po staletí svůj hluboký symbolický význam, často představují pouť životem či hledání vnitřního klidu člověka. Stejnou filozofii mají i ty v tomto zámeckém areálu. I tady jsou některé navrženy tak, aby podporovaly meditaci, hloubku myšlení a introspekci, tedy vjemy a počitky. Často mají bludiště přímo magický podtext, ať už jde o kamenný či travnatý labyrint, tisové a provazové bludiště, nebo třeba Královské či světelné bludiště. Už víte, kde se labyrinty takto interaktivně kombinují se staletou krásou a poklidnou atmosférou starých časů? Díky spojení přírody a umění labyrintů si můžete tento estetický a relaxační zážitek vychutnat v parku barokního zámku Loučeň v okrese Nymburk.
Rozjímání mezi valouny ze dna Labe
Pokud se necháte pohltit zdejší atmosférou, můžete se v loučenských labyrintech ztrácet, nacházet cesty, nebo jen vnímat různé povrchy a materiály jednotlivých labyrintů. Hmatové a prostorové zážitky vrátí do dětské hravosti a dobrodružství maminky, manažery velkých firem i seniory. Celý areál je přizpůsobený rodinám s dětmi, takže se mohou při procházce parkem vrátit do časů šlechty a zahradního umění. Bludiště jsou moderním doplňkem, navazujícím na historický ráz areálu. Symbolický prostor pro relaxaci nabízí travnatý labyrint, ideální pro duchovní rozjímání je zase kamenný labyrint z valounů ze dna Labe, inspirovaný historickými labyrinty. Je energeticky nejvíce nabitý a odkazuje na magii dávných Keltů. Pro buxusové bludiště u bočního traktu zámku posloužily jako vzor klasické ornamentální labyrinty známé z barokních zámeckých zahrad.
Nebojte se ztratit
Zdaleka největším labyrintem je tisové bludiště. Do jeho nitra se vstupuje přes schodišťovou lávku. Pak už je jen na vás, zda si poradíte, a najdete cestu k lávce, která vás z něj vyvede. Tvar kříže má ve svém kruhovém půdorysu zakomponovaný travnatý labyrint u zámecké kaple. Cesta po oranžové drcené antuce se neustále točí, předěly vytváří svěže zelený travnatý drn. Právě tato barevná kombinace působí nebývale harmonicky. Podle barokní symetrie byl vystavěn světelný labyrint. Zabírá totiž přesně střed otevřeného zámeckého nádvoří. Jeho kouzlo ale vynikne nejvíce po setmění, přes den je velmi nenápadný.
Jednobarevnou, nebo barevnou?
Malé, kruhové dlážděné bludiště z pálených, glazovaných dlaždic tří barev, je kouzelné svojí variabilitou. Jedna barva je použita pro body, ve kterých se cesta rozděluje na dvě větve ve zbylých dvou barvách. Větvení můžete ignorovat a absolvovat pouze „jednobarevnou“ cestu, nebo pro zpestření můžete v místech křížení pravidelně střídat různobarevné cesty. Atraktivním bludištěm je palisáda, tedy hradba ze smrkových kůlů v netradičním tvaru obřího otisku lidského chodidla. Nejkrásnější zasazení do přírody má pískovcový labyrint, s početnou skupinou se zase skvěle pobavíte v provazovém bludišti, třeba na firemní outdoorové akci.

Královský labyrint vás seznámí s Karlem IV.
Zatímco všechny ostatní labyrinty v loučeňském areálu jsou inspirované nějakou známou předlohou, dvanáctý, tzv. Královský labyrint, byl navržený nově. Základní kámen byl položen roku 2016 k sedmistému výročí narození císaře Karla IV. Velikostí, tvarem i symbolikou se inspiruje labyrintem z podlahy katedrály v Remeši. Právě tam byli korunováni francouzští králové, a Karel IV. v ní jako malý byl jedné takové korunovace svědkem.
Jede, jede poštovský panáček
Putovat budete po trase rozložené na několika stovkách čtverečných metrů. Novějším přírůstkem je prstový labyrint, který na vás bude čekat na konci putování. Tento labyrint rozproudí celé vaše tělo podle textu známé písně Jede, jede poštovský panáček. A proč právě tato melodie? Majitelé loučeňského zámku Thurn – Taxisové byli totiž zakladateli evropské pošty.
Zdroje: www.zamekloucen.cz, www.kudyznudy.cz, www.novinky.cz