Růže jsou passé: Tato rostlina letos ovládne české zahrady. Kdo ji vysadí, bude v sousedství král
Tato okrasná květina patří po generace k těm nejoblíbenějším královnám českých zahrádek. Radost dělá celé léto v záhonech i ve váze záplavou hroznů s pestrobarevnými květy, které jsou výrazné nejen svou rozmanitou barevností a elegancí, ale i výškou. Při správném pěstování totiž dorůstá až do výšky 1,5 metru. Ideální doba na výsadbu nastává právě teď.
Tato jedna z nejvýraznějších květinových krásek symbolizuje věrnost, čest a odvahu. Vzpřímený, vznešený růst a špičaté okvětní lístky této rostliny připomínají meče, a právě tato podobnost dala této květině hrdinské jméno. Gladioly neboli mečíky byly totiž odpradávna symbolem síly a vítězství. Traduje se, že po jedné bitvě, kterou sváděli udatní Římané v dobách starověku, pak jejich meče zapustily kořeny a rozkvetly velikými květy, které se staly symboly přátelství, milosrdenství a věrnosti. Římané proto věřili, že amulet z kořene mečíku zaručuje vítězství nad nepřáteli a chrání vojáka v boji. Mečíky pocházejí z Jižní a Střední Ameriky, do Evropy se dostaly až začátkem 19. století.
Zaujmou svou jedinečností
Pěstování oblíbených gladiol je nenáročné a jejich květy každého zaujmou svou jedinečností. Vyniknou od července až do konce září na každé letní zahradě, v květinových aranžmá, ale i na stole ve vysoké váze, kde navíc vydrží v dobré kondici řadu dní. Barevnost je přímo fascinující, od sněhově bílé, přes žlutou, oranžovou, temně rudou a nachovou až po fialovou a temně modrou. Jednu rostlinu tvoří 15 až 20 masivních květů.

Duben, ideální čas
Čas na výsadbu těchto letních cibulovin nastává právě teď. Ideální doba je totiž od poloviny dubna do konce května. Hlízy je ale možné vysazovat až do půlky června. Mečíky totiž patří mezi hlíznaté rostliny, takže živiny ukládají do vrstev. Hlíza je zároveň jejich zásobním orgánem. Hlízy se sází do půdy na jaře, na podzim se pak musejí vyjmout, aby nezmrzly. Uskladňují se v prostoru, kde nehrozí mráz, například v „bramborovém sklepě“.
Jak správně vysazovat mečíky?
Klíčem k bohaté záplavě barevných květů jsou zdravé hlízy, správné místo, termín a způsob výsadby a ochrana před třásněnkami. Tedy drobnými, nenápadnými škůdci, kteří z pokojovek i venkovních rostlin sají šťávu a dokonce mohou přenášet virózy. V takovém případě vám mečíky vůbec nevykvetou. Co mečíky potřebují? Především hodně světla a slunce, hlubší propustnou půdu a občas přihnojit hnojivem NPK.
Hlízy gladiol vysazujte do důlků
Nesnášejí stín a zamokřenou půdu. Hlízy vysazujte do důlků hlubokých asi 10 až 15 cm, při příliš mělkém zasazení hlíz se rostliny vyvracejí. Mečíky lze vysazovat do skupin po 3–5 hlízách nebo do řádků na vzdálenost 15 centimetrů, špička hlízy musí směřovat nahoru. Jakmile gladioly vysadíte, pořádně je zalijte. Dostatek vláhy vyžadují mečíky i během sucha, jinak jejich květy rychle hnědnou a zasychají. Na záhonu se krásně doplňují s jiřinami, okrasnými travinami nebo jinými trvalkami.

Pestrá zahrada
Růže jsou passé, a pokud se letos rozhodnete vytvořit si pestrou zahradu právě z elegantních gladiol, buďte si jistí, že budou kolemjdoucím obdivně padat brady. Držte se ale při jejich výsadbě jedné dobré rady, a nikdy nevkládejte mečíky do půdy s teplotou nižší než 8 °C. Jinak vám tito teplomilní krasavci jednoduše neporostou. Tři týdny před výsadbou hlízy přeberte, neduživé vyhoďte a ty kvalitní nechte správně naklíčit v teplé místnosti. Jsou vhodné také pro předpěstování, jestliže máte k dispozici vyhřívaný skleník. V takovém případě hlízy klidně vysazujte už v únoru.
Zdroje: ireceptar.cz, nkz.cz, chalupari-zahradkari.cz