Lidé to dávají do lednice celý život špatně. Tuhle potravinu tam neskladujte. Kazí ostatní
Pořádek v lednici není jen otázka vzhledu. Když tam dáte něco, co do ní nepatří, zbytečně tím zkracujete trvanlivost ostatních potravin. Mohou se začít kazit dřív, než by měly. Stačí jedna chyba a část nákupu letí do koše.
Cibule do lednice nepatří. Nízká teplota a vlhkost v chladničce narušují její přirozenou strukturu, způsobují měknutí a zvyšují riziko vzniku plísní. Za těchto podmínek navíc uvolňuje síru, která negativně ovlivňuje další potraviny uložené v těsné blízkosti, například čerstvou zeleninu nebo pečivo.
Dáváte do lednice cibuli? Je to chyba!
Správné skladování cibule má jasná pravidla. Ideální je suché a vzdušné místo s teplotou mezi 10 a 15 °C. Podle zahraničních výzkumů má nevhodné chlazení vliv nejen na chuť, ale i na rychlost kažení okolních potravin. Zachování vhodných podmínek prodlouží její životnost a neovlivní ostatní jídlo.

Rajčata mění v chladu chuť i strukturu
I rajčata patří mezi potraviny, které by se měly uchovávat mimo chlad. Při nízkých teplotách dochází k poškození vnitřní struktury plodu. Dužina začne měknout, někdy dokonce moučnatí. Zásadně se mění i chuť. Rajčata ztrácejí vůni a stávají se mdlými.
Podle výzkumu publikovaného v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences dochází při chlazení k potlačení genů, které jsou zodpovědné za produkci těkavých látek určujících aroma. Teploty pod 12 °C podle studie zásadně narušují výslednou chuť.
Doporučuje se uchovávat rajčata při pokojové teplotě, nejlépe v míse mimo sluneční světlo. Pokud se přesto musí skladovat v chladu, je nutné je před konzumací vytáhnout z lednice alespoň na několik hodin.
Chléb do lednice nepatří
Další běžná chyba je ukládání chleba do chladničky. I když to působí jako dobrý způsob, jak zabránit plísni, výsledek bývá opačný. Chléb v chladu rychle vysychá a tvrdne. Kromě toho dochází k tzv. retrogradaci škrobu, tedy přeskupení molekul, které urychluje stárnutí pečiva.
Tento proces se zrychluje právě při teplotách v rozmezí 0–10 °C. Pokud se chléb skladuje při pokojové teplotě a je zabalený ve lněném nebo papírovém obalu, vydrží déle a neplesniví. Pokud ho chcete uchovat delší dobu, je vhodnější zmrazení.
Kam co patří: správné zóny v lednici
Nejde jen o to, co do lednice nepatří. Důležité je i to, kam jednotlivé potraviny uložíte. Horní police bývá ideální pro hotová jídla, zbytky nebo čerstvé bylinky. Díky stabilní teplotě je vhodná pro potraviny, které se rychle kazí a potřebují konzistentní chlazení.
„Police ve dveřích neudržují stálou teplotu a jsou často teplejší než zbytek chladničky,“ vysvětluje odborník z webu Life Storage.
Do dveří lednice je tedy vhodné umístit např. omáčky, kečupy nebo trvanlivé mléko.

Co může způsobit špatné skladování
Podmínky uvnitř lednice nejsou pro všechny potraviny stejné. Některé suroviny uvolňují vlhkost, jiné plyny, které reagují s potravinami v okolí. Právě kombinace teploty, vlhkosti a kontaktu s jinými složkami může způsobit nevratné změny. Změní se pH, struktura, často i bezpečnost potravin. Procesy, které začínají neviditelně, se naplno projeví až ve chvíli, kdy už je pozdě.
Jednou z častých chyb je i ukládání horkého jídla přímo do lednice. Teplé pokrmy zvyšují vnitřní teplotu chladničky a mohou tím ohrozit ostatní potraviny, které se mají udržet v chladu. Na druhou stranu by hotové jídlo nemělo zůstat mimo lednici příliš dlouho. Pokud stojí při pokojové teplotě víc než dvě hodiny, hrozí riziko množení bakterií. V horkém počasí se tento čas ještě zkracuje.
zdroje: zachranjidlo.cz, prozeny.cz, denik.cz